Multimediālā simfonija Ziemeļu Gaisma šovakar piedzīvos pirmatskaņojumu

Komentāri

Pasaulē lielu atpazīstamību ieguvušais latviešu komponists Ēriks Ešenvalds, ziemeļblāzmas iedvesmots, četru gadu laikā radījis multimediālu simfoniju Ziemeļu Gaisma. Apjomīgā darba pasaules pirmatskaņojums šovakar notiks Latvijas Nacionālajā operā.

Ēriks Ešenvalds iedvesmu simfonijai smēlies vairākās ekspedīcijās, kuru laikā komponists pabijis Aļaskā, Islandē, Grenlandē un Norvēģijas ziemeļos. Kopā ar dažiem domu biedriem, tostarp norvēģu fotogrāfu Hjetilu Skogli, Ē. Ešenvalds četru gadu laikā izzināja ziemeļu tautu kultūru, video un foto materiālos iemūžināja skatus ar Ziemeļu tautu folklorā tik daudz apdziedāto optisko dabas parādību, ko sauc par ziemeļblāzmu.

 Ēriks Ešenvalds, komponists

Mans ceļš kaut kā sakrustojās ar ziemeļblāzmas ceļu. Viņa tur ir tik dzīva, tik iedvesmojoša – tā kā dzīva būtne lidinās, plīvo. Interesanti, ka nav skaņas. Tik masīva, tādas eksplozijas, bet neko nedzird. Bet tas, ko sadzirdēja, tas piedzima mūzikā.

Ē. Ešenvalda simfonija būs multimediāla, jo koncertā komponista radīto mūziku caurstrāvos arī vizuālās projekcijas ar ziemeļblāzmas daudzpusīgajiem skatiem, bet simfoniju papildinās ziemeļu tautu teicēju folklora un skarbajos ziemeļos ierakstītās dabas skaņas.

Ziemeļu Gaismas muzikālā daļa uzticēta Liepājas Simfoniskajam orķestrim un Valsts akadēmiskajam korim Latvija.

Rīgā būs simfonijas pasaules pirmatskaņojums, bet nākamie Ziemeļu Gaismas koncerti būs dzirdami un redzami tālu aiz Latvijas robežām – Londonā, Lielbritānijā, Toronto, Kanādā, Sietlā, ASV.

Komponists jau izteicies, ka nākamās lielās simfonijas iedvesmu viņš varētu smelties vulkāna izvirdumos – tas nozīmē, ka būs arī jaunas ekspedīcijas.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl