Komentāri
Melānijas Vanagas grāmata Veļupes krastā izdota angļu valodā
Foto: publicitātes foto

Rakstnieces Melānijas Vanagas pazīstamākā grāmata Veļupes krastā nule piedzīvojusi pirmizdevumu angļu valodā, tā nosaukums – Suddenly, a Criminal: Sixteen Years in Siberia. Darbu ar Kanādas izdevniecības FriesenPress atbalstu izdevusi tulkotāja Maruta Voitkus-Lūkina.

M. Vanagas darbs, kas tulkojuma pēcvārdā pamatoti nodēvēts par latviešu mūsdienu klasiku, ir monumentāls vēstījums par autores un daudzu deportācijās cietušo ļaužu likteni 16 izsūtījumā (Sibīrijā) pavadītajos gados (1941–1957) – nepamatotiem, cietsirdīgiem arestiem, dzīvi bez pajumtes, nāvējošu salu, badu, nežēlīgiem pazemojumiem, un vienlaikus dziļu labestību, cilvēciskumu un neaptverami stipru ticība gara brīvībai un mīlestībai. Zīmīgi, ka tieši pēc grāmatas Veļupes krastā motīviem šobrīd top Latvijas, Somijas, Vācijas kopražojuma filma Melānijas hronika (Chronicles of Melanie). Tās režisors Viesturs Kairišs vairākkārt medijos atzinis, ka šī M. Vanagas grāmata viņu dziļi satriekusi ar savu spēcīgo sižetu.

 Publicitātes foto


Publicitātes foto

Grāmatas tulkotāja Maruta Voitkus-Lūkina pārdzīvojusi bēgļu gaitas Vācijā un uzaugusi trimdā Kanādā, kur ieguvusi maģistra grādu angļu literatūrā Toronto Universitātē. Latviešu kopienā M. Voitkus-Lūkina pazīstama arī kā publiciste, dievturības skolotāja, daudzu semināru un nometņu vadītāja.

2014. gada rudenī M. Vanagas dokumentālās prozas darbs Veļupes krastā Roalda Dorovenska tulkojumā tika publicēts krievu valodā (izdevējs – biedrība Amatas novada attīstības fonds). Šogad, godinot rakstnieces 110. dzimšanas dienu, pirmpublicējumu beidzot piedzīvojis arī grāmatas izdevums angļu valodā, sniedzot iespēju rakstnieces unikālo veikumu iepazīt krietni plašākam, starptautiskam lasītāju lokam. Grāmatas tulkojumu Suddenly, a Criminal: Sixteen Years in Siberia gan drukātā, gan elektroniskā formātā iespējams iegādāties populārajā tīmekļa vietnē Amazon.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl