Mākslas muzejam ”Rīgas Birža” – trīs gadi

Komentāri
Mākslas muzejam ”Rīgas Birža” – trīs gadi
Publicitātes foto

Mākslas muzejam ”Rīgas Birža” 20. augustā apritējuši trīs gadi, kuru laikā interesi par mākslu izrādījuši 400 tūkst. apmeklētāju.

Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā Mākslas muzejs ”Rīgas Birža” ir vērienīgu izstāžu projektu veidotājs. Izstāde ”Mikalojus Konstantins Čurļonis (1875–1911) un Rūdolfs Pērle (1875–1917). Glezniecība, grafika, fotogrāfija” gada iesākumā sniegusi 12 000 skatītāju iespēju baudīt divu spilgtu 19.–20. gadsimta mijas mākslinieku tikšanos vienā kultūras telpā, atklājot pārsteidzoši radniecīgu simbolisma motīvu izmantojumu abu autoru daiļradē. Izstādes ietvaros muzejā ar M. K. Čurļoņa mūzikas klavierkoncertu viesojies komponista mazmazdēls, pianists Roks Zubovs (Rokas Zubovas).

Izstādē ”Mikalojus Konstantins Čurļonis (1875–1911) un Rūdolfs Pērle (1875–1917). Glezniecība, grafika, fotogrāfija”. Foto: Roberts Kaniņš

Ar augstiem apmeklējuma rezultātiem var lepoties izstāde ”Vija Celmiņa. Dubultā realitāte” (19 646 skatītāji), kurā tikuši eksponēti ap piecdesmit pasaulē slavenākās latviešu mākslinieces Vijas Celmiņas darbi, aptverot visus autores daiļrades posmus un atspoguļojot daudzveidīgu tehnisko meistarību. Plašajai izstādei Latvijā tika atlasīti darbi no tādiem prestižiem pasaules muzejiem un galerijām kā Modernās mākslas muzejs un Makī (McKee) galerija Ņujorkā, Nacionālā mākslas galerija Vašingtonā, Sanfrancisko Modernās mākslas muzejs, Frankfurtes pie Mainas Modernās mākslas muzejs, Kartjē Mūsdienu mākslas centrs Parīzē un citi.

Vijas Celmiņas viesošanās Rīgā guvusi plašu rezonansi sabiedrībā un publiskajā telpā, piemēram, tikšanās ar mākslinieci un izstādes kuratori Elitu Ansoni ”Sarunas muzejā” apmeklējis rekordliels interesentu skaits – 384.

”Sarunas muzejā” – tikšanās ar mākslinieci Viju Celmiņu un izstādes kuratori Elitu Ansoni izstādē ”Vija Celmiņa. Dubultā realitāte” Mākslas muzeja ”Rīgas Birža” Lielajā zālē 2014. gada 13. aprīlī. Foto: Kristaps Kalns

Nule kā noslēgusies izstāde ”Latvijas glezniecības meistardarbi. 19. gs. beigas–20. gs. vidus”, kas turpat 9 000 klasikas cienītāju bijusi lieliska iespēja aplūkot iemīļotos šedevrus, un tūristiem gūt priekšstatu par šo periodu latviešu mākslā – laikā, kamēr Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka K. Valdemāra ielā 10a slēgta uz rekonstrukciju.

Atzīmējot Itālijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē, organizēta izstāde ”Itāļu vecmeistaru zīmējumi. 16.–18. gadsimts”, kurā eksponēti izcili Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas itāļu grafikas darbi no renesanses, baroka un neoklasicisma mākslas periodiem. Izstāde, kas ir apskatāma pēdējās dienas – līdz 31. augustam, veido priekšstatu par svarīgākajām Itālijas mākslas skolām un mākslinieku darbu stilistisko un ikonogrāfisko nozīmību.

”Rīga 2014” programmā divi vērienīgi izstāžu projekti vēl tikai gaidāmi, no kuriem apjomīgākais tematiskās līnijas ”Dzintara ceļš” projekts ”Tutanhamona dzintars. Senā Ēģipte / Dzintara ceļš” apmeklētājiem būs skatāms gada nogalē, savukārt izstāde ”Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas (Āfrikas, Okeānijas un Ziemeļāzijas) māksla” tiks atklāta jau pavisam drīz, 5. septembrī, un pārsteigs ar visnotaļ eksotiska kultūras mantojuma daudzveidību.

Mākslas muzejs ”Rīgas Birža” ir dažādu kultūru tikšanās vieta, kas piedāvā apmeklētājiem krāšņu un daudzveidīgu pasākumu programmu, aicinot uz sadarbību talantīgus citu jomu profesionāļus. Piesātināta koncertu dzīve ar jauno mūziķu piedalīšanos realizēta Starptautiskajā jauniešu festivālā ”Avanti!” (Hermaņa Brauna fonds), klausītājus aizkustinājuši kamerkora ”Ave Sol”, baroka kora ”Collegium Choro Musici Riga” un baroka orķestra ”Collegium Musicum Riga” mūzikas koncerti (Rīgas Senās mūzikas centrs), kā arī šarmanti romanču vakari (Latvijas Nacionālās operas un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķi).

Neierastu skatījumu uz muzeja centrālo tikšanās punktu – ātriju – parādījis izdevums ”Rīgas Laiks” 20 gadu jubilejas festivāla ietvaros, kad nedēļu Mākslas muzejā ”Rīgas Birža” darbojusies interjera salona ”Krassky” dizainētā ”Domātava”. Intelektuāls izaicinājums bijusi domāšanas un vērošanas process kopā ar kādu no Domātavas viesiem – Uldi Tīronu, Danielu Pavļutu, Aleksandru Rapoportu, Markosu Novaku un daudziem citiem pasaulē augsti novērtētiem prātiem.

”Domātava” Mākslas muzejā ”Rīgas Birža” žurnāla ”Rīgas Laiks” 20 gadu jubilejas festivāla ietvaros. 2014. Foto: Kristīne Milere

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl