Komentāri
Liepājas teātrī top laicīga pasaka pieaugušajiem Zelta pods
Foto: Edgars Pohevičs un Māris Kalve

Liepājas teātrī top sarežģīts un iespaidīgs iestudējums – E.T.A. Hofmaņa pasaka pieaugušajiem Zelta pods, ko režisē britu režisors Jans Villems van den Boss. Pirmizrāde paredzēta 13. februārī.

E.T.A. Hofmanis ir viens no vācu literatūras ievērojamākajiem romantisma pārstāvjiem, kurš ieviesis pasaku noveles žanru. Zelta pods tiek uzlūkots par viņa labāko darbu. Kā visā viņa daiļradē, arī šajā darbā līdzās pastāv divas pasaules – reālā un mītiskā, nojaucot jebkādas robežas starp realitāti un fantāziju, stāsta Liepājas teātra pārstāve Zanda Borga.

Zelta pods ir stāsts par studentu Anselmu, kurš, zaļo čūskiņu dziesmu savaldzināts, iemīlēsies daiļajā Serpentīnā, pat nenojaušot, kādas brīnumu un smieklu pilnas pasaules durvis pavērs šīs jūtas… Izrāde būs maģiskuma un fantāzijas elementu pilna, sola režisors. Iestudējums top kā savdabīgs dramatiskās izrādes un mūzikla mikslis – daļa no stāsta tiks izstāstīta, daļa izdziedāta.

”Šis stāsts man kā režisoram ir aizraujošs izaicinājums,” savu izvēli iestudēt Zelta podu pamato J.V. van den Boss. ”Darbs mani fascinē daudzos veidos – stāstā iekodētais maģiskums un fantāzijas elementi to atšķir no vienkārši ikdienišķa stāsta. Es mīlu pasakas, it īpaši tās, kurām es – pieaugušais – esmu mērķauditorija, savukārt kā dramaturgam man patīk konflikti, it īpaši, kad tos veido materiālās un garīgās pasaules sadure; kā režisoram man patīk jaukt stilus, veidot teatrālas kolāžas un galu galā – gan kā režisoram, gan kā bērnam, kas joprojām mīt manī, man laiku pa laikam patīk aizbēgt no realitātes un kļūt par daļu no fikcijas,” viņš norāda.

Zelta pods ir pirmais režisora Jana Villema van den Bosa iestudējums Liepājas teātrī, lai arī skatītājiem viņa vārds nav svešs; līdz šim režisors sadarbojies ar Dailes teātri, veidojot tādus iestudējumus kā Vējiem līdzi, Amadejs, Slazdā u.c..

Arī aktieriem šī ir jauna un unikāla pieredze, gandrīz katrs no viņiem iejutīsies vairākās lomās. Studentu Anselmu iestudējumā atveidos Rolands Beķeris, pārējās lomās – Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Anete Berķe, Kaspars Kārkliņš, Ģirts Lukevics, Everita Pjata, Mārtiņš Kalita, Pēteris Lapiņš, Sigita Jevgļevska, Ilze Jura, Agnese Jēkabsone, Anda Albuže, Armands Kaušelis.

Lai radītu šo mītisko pasauli uz skatuves, iestudējuma tapšanā iesaistīti daudzi savas nozares profesionāļi – komponists Andris Vilcāns, dziesmu tekstu autors Andris Akmentiņš, scenogrāfs Māris Kalve, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, horeogrāfe Inga Raudinga, video mākslinieks Andris Vētra, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis un muzikālais vadītājs Normunds Kalniņš.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl