Komentāri
Kas ir māksla? Intervija ar kim? dibinātāju Zani Čulkstēnu
Foto no kim? Laikmetīgās mākslas centra arhīva

kim? jeb “kas ir māksla?” Laikmetīgās mākslas centrs nedēļas nogalē ar plašu programmu svinēs pastāvēšanas astoto dzimšanas dienu. Svētku sajūtās par paveikto un nākotnes plāniem portāls Skaties.lv uz sarunu aicināja kim? Laikmetīgās mākslas centra dibinātāju Zani Čulkstēnu.

”Mēs dibinājāmies ar mērķi ”uzlikt” Rīgu un Latviju uz laikmetīgās mākslas pasaules kartes. Pie tā esam strādājuši, un ir panākumi,” astotās jubilejas priekšvakarā saka kim? Laikmetīgās mākslas centra vadītāja Zane Čulkstēna.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kopš atvēršanas 2009. gadā kim? noorganizējis vairāk nekā 160 izstādes Latvijā un ārvalstīs. Kā Skaties.lv stāsta kim? vadītāja, pašiem īpašs lepnums ir par trīs faktiem un notikumiem.

”Viens no tiem lielā mērā saistās ar starptautisko atzinību, tāpat kā mūsu operdziedātājiem vai diriģentiem, kuri gūst atzinību ārvalstīs, kas apstiprina visa līdz šim darītā un smagā darba pareizību vai augļus, gan arī latviešiem ļauj labāk novērtēt. Īpašs sasniegums ir pirms četriem gadiem kim? veidotais Latvijas paviljons Venēcijas biennālē, kas bija augstākā atzinība mākslas jomā.

Otra būtiska lieta ir citas starptautiskās izstādes, ko esam organizējuši Ņujorkā, Maskavā, Milānā, Malmē (Zviedrijā – red.)

Liels prieks, ka pasaulē vadošais mākslas medijs ”Artforum” savā sadaļā ”Critics’ Choice” starp pārdesmit izstādēm visā pasaulē, kas tiek izraudzīts no vairākiem tūkstošiem, jau trīs reizes rekomendējis kim? organizētās izstādes.

Pirmā izstāde, kas tika rekomendēta apmeklējumam Rīgā, bija bolīviešu izcelsmes amerikāņu mākslinieces Donnas Huankas izstāde, ko mēs atvērām aizpagājušā gada nogalē. Izdevumā tika izcelta arī mūsu mākslinieces Ievas Epneres izstāde Ņujorkā. Un kā jaunākā tika pieteikta Ievas Kraules personālizstāde ”α: Maldugunis”, kas nesen noslēdzās,” lepojas Čulkstēna.

Foto: kim? darbības košākie brīži

Citu laikmetīgās mākslas centru vidū kim? izceļas ar mērķtiecīgu jaunās paaudzes izglītošanu, starptautisku sadarbību, centra darbības intensitāti, gadā spējot noorganizēt pat 24 izstādes. Turklāt šī aktivitāte nav nejauša.

”No paša dibināšanas brīža par galveno taktiku izvēlējāmies inkubatora piegājienu, proti, mūsu mērķis ir stimulēt jaunas mākslas rašanos – jauniem māksliniekiem dot iespēju radīt darbus un izstādīt tos,” uzsver Čulkstēna.

Viņa priecājas, ka pēdējos gados radušās citas nekomerciālas galerijas, nevalstiskas organizācijas un drīzumā taps laikmetīgās mākslas muzejs, kas palīdz jauniem māksliniekiem attīstīties. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ kim? gaidāmi ”jauni laiki”.

”kim? izceļas ar augstu enerģijas un ambiciozitātes līmeni, un līdz šim bijis mērķis visu darīt vairāk. Esam nolēmuši pakāpeniski samazināt aktivitātes intensitāti un turpināt audzēt kvalitāti,” pirmo no nākotnes iecerēm uzsver mākslas centra vadītāja.

Tāpat kim? turpinās iet starptautiskā virzienā, un drīzumā plānots potenciāli pieteikt jaunu apakšorganizāciju, kas primāri saistīsies ar filantropijas veicināšanu.

Kā trešo virzienu kim? vadītāja izceļ jauniešu izglītības platformas un izglītības programmu attīstīšanu.

”Mums ir izdevies piesaistīt lielāku atbalstītāju, būs arī ziedojumu kampaņa, kurā tiks vākti līdzekļi, lai mēs varētu attīstīt gan digitālo platformu ar mūsdienu mācību līdzekļiem, gan organizēt nodarbības un kursus,” stāsta Čulkstēna.

Kopš pagājušā rudens kim? Laikmetīgās mākslas centrs mājo Sporta ielā 2, bet līdz šim ilgākā darbība aizritēja Spīķeros. Astoņu gadu laikā centrs uzņēmis ap pusmiljonu apmeklētāju. Kas ir vidējais kim? apmeklētājs?

Paši kim? pārstāvji apmeklētājus iedalījuši trīs lielās grupās. Pirmo veido mākslas profesionāļi – mākslinieki un aktīvi mākslas interesenti, tostarp Latvijas Mākslas akadēmijas absolventi, pasniedzēji, kuratori, kritiķi. Otro grupu veido jaunieši. ”Laikam tāpēc, ka jaunieši ir atvērtāki netradicionālākai vai mūsdienīgākai mākslas formai,” prāto kim? vadītāja. Un trešo mākslas centra apmeklētāju grupu veido bērnudārzu audzēkņi un skolnieki, kuriem kim? izstrādājis speciālas mācību programmas uz katru izstāžu ciklu.

Protams, kim? ir pievilcīgs arī starptautiskai auditorijai – gan mākslas profesionāļiem, gan tūristiem, kuri mākslas centru īpaši iecienījuši vasarā.

Jautāta, kas, viņasprāt, ir māksla, kim? vadītāja ir lakoniska: ”Iemiesota jēga.”

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl