Komentāri
JRT sezonu atklās ar Tolstoja lugas “Tumsas vara” iestudējumu
Gatis Šmits. Foto: Ieva Lūka, LETA

Jaunais Rīgas teātris (JRT) 2014./2015. gada sezonu atklās 3. septembrī, kad Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos režisora Gata Šmita jauniestudējums Ļeva Tolstoja lugai “Tumsas vara” jeb “Nadziņš ieķēries – putniņš pagalam”.

Kā vēsta JRT pārstāve Daiga Bināne, “Nadziņš ieķēries – putniņš pagalam” ir Ļeva Tolstoja 1886. gadā sarakstītās lugas “Tumsas vara” sākotnējais nosaukums. Tās pamatā ir patiesi notikumi – luga balstīta uz Tulas guberņas tiesas krimināllietu par kāda zemnieka izdarīto noziegumu. Rakstot lugu, Tolstojs apmeklēja notiesāto katorgā. Autoru ne tik daudz interesējusi baisā nozieguma norise, bet gan tas, kā visi tajā iesaistītie varējuši nonākt aiz galējās cilvēcības robežas, un vai ir iespējams ceļš atpakaļ.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Neilgi pēc lugas sarakstīšanas Krievijas cenzūras komiteja “Tumsas varu” aizliedza. Pat neraugoties uz paša cara Aleksandra III atbalstu, lugas iestudēšana nebija atļauta līdz 1895. gadam.

“Izrāde ir mūsu mēģinājums ieskatīties cilvēka dvēseles vistumšākajos nostūros. Tā ir par elli zemes virsū, kuru rada cilvēku tumsonība un nespēja valdīt pār saviem instinktiem. Izrāde ir par to, cik trausla un viegli zaudējama ir cilvēcība. Šodien, 128 gadus pēc lugas sarakstīšanas, tumsas vara nav zudusi, un cīņa ar to turpinās katrā no mums,” stāsta režisors Gatis Šmits.

Jauniestudējumā piedalīsies aktieri Ivars Krasts, Guna Zariņa, Gundars Āboliņš, Inga Tropa, Alise Danovska, Ģirts Krūmiņš, Baiba Broka, Vilis Daudziņš, Jana Čivžele, Sandra Kļaviņa un Gatis Gāga. Izrādes scenogrāfs ir Rūdolfs Bekičs, kostīmu māksliniece – Keita.

Bērniem līdz 16 gadu vecumam izrādi apmeklēt nav ieteicams.

Tuvākās izrādes: 4., 5. un 6.septembrī. Biļetes no 14.augusta plkst. 10.00 nopērkamas JRT kasē (Lāčplēša iela 25) un internetā www.biletes.jrt.lv.

Lasi vēl