Komentāri

Komponista Imanta Kalniņa mūziku apbrīnojuši daudzi, viņa dziesmas dziedājuši tūkstoši, bet ar viņa uzskatiem ne visi ir bijuši vienisprātis. Tā tas bija padomju gados, kad oficiālā vara Imantu kalniņu centās iegrožot, un tā tas ir arī tagad, kad komponists Kalniņš ir ar savu, no vairākuma bieži atšķirīgo, viedokli.

Šonedēļ Imants Kalniņš svin 75 gadu jubileju un to pavada Liepājā, kur tapuši daudzi viņa zināmākie skaņdarbi. Uz pilsētu, kurā piedzimst vējš, tikties ar jubilāru devās kolēģis Arnis Krauze.

Imants Kalniņš dalās savās atmiņās par Liepājas Mūzikas vidusskolu, kas ir pirmā nozīmīgā komponista pieturvieta vēju pilsētā. Uzreiz pēc Konservatorijas beigšanas Kultūras ministrija viņu kā jauno skolotāju nosūtīja darbā uz mūzikas skolu. Imants Kalniņš trīs gadus strādā par kompozīcijas un mūzikas teorijas pasniedzēju, un kā pats atzīst, tieši ar skolotāja darbu aizsākusies viņa lielā un radošā dzīve.

Bet, sagaidot savu dzimšanas dienu, Imants Kalniņš kā arvien ir šķelmīgi smaidīgs un saka, pret savām dzimšanas dienām attiecoties ar lielu bijību. Komponists stāsta, ka visspilgtāk atmiņā viņam palikusi sava sestā dzimšanas diena. Bija kāda dāvana, kuru klusībā viņš bija kārojis un to arī saņēma.

Imants Kalniņš
Es dzirdēju aiz durvīm tādas neikdienišķas skaņas, kas tās bija par skaņām man kļuva skaidrs, kad atvērās durvis, ienāca tētis ar mazu vijolīti rokā, tētis bija mēģinājis šo vijolīti strinkšķināt un pārbaudījis, acīmredzot vai tā skan. Tad viņš ienāca un uzdāvināja man šo vijolīti. Tas bija tas, ko es biju kārojis un ilgojies dabūt. Tādēļ šī dzimšanas diena ir tā, ko es nekad neaizmirsīšu un neesmu aizmirsis līdz šai dienai un nekad neaizmirsīšu.

Savu 75 dzimšanas dienu komponists aizvada Liepājā. Šeit tapuši daudzi viņa zināmākie darbi, nupat pēc ilgāka pārtraukuma tieši Liepājā sarakstītas arī 20 jaunas dziesmas ar Māras Zālītes un Broņislavas Martuževas vārdiem.
Šis gads Imantam Kalniņam ir īpašs pat ar divām zīmīgām jubilejām. Šovasar apritēs jau 40 gadu, kā savulaik Piebalgas pusē aizsākās Imantdienu tradīcija.

TV3 Ziņas piedāvā noskatīties Arņa Krauzes intervija ar komponistu Imantu Kalniņu!

Video

Lasi vēl