Hardija Lediņa kafejnīcā notiks romāna ZUN lasījums

Komentāri
Hardija Lediņa kafejnīcā notiks romāna ZUN lasījums
Romāna ZUN burtnīcas Daces Lediņas veidotā ādas kastītē. Foto: Agnese Gulbe

Šodien, 9. aprīlī, pulksten 18.00 Hardija Lediņa kafejnīcā mūzikas veikalā Upe notiks otrs lasījums ciklā Četri gadalaiki. Atsevišķas Jura Boiko un Hardija Lediņa absurdā romāna ZUN nodaļas (burtnīcas) lasīs vēsturnieks Mārtiņš Mintaurs un literāti Kārlis Vērdiņš, Aivars Eipurs un Liāna Langa.

Romāns ZUN tapis 1977.-1978. gadā, bet dienas gaismu ieraudzīja daudz vēlāk, kad to izdeva Laikmetīgās Mākslas centrs saistībā ar izstādi Robežpārkāpēji 2005. gadā. Juris Boiko kopā ar klasesbiedru Hardiju Lediņu sacerēto darbu raksturojis kā kaut ko ”starp dzenbudismu un Kalifornijas hi-tech filozofiju.”

”Lasīt ZUN nozīmē piedalīties laikā, kas it kā ir pagājis (ārpusē), bet joprojām klātesošs (iekšienē). ZUN nav tikai teksts, kas dažkārt saskan ar kādu personiski pazīstamu situāciju vai notikumu, jo ārpus šiem gadījuma impulsiem ir vēl cits jēgas slānis. ZUN atrodamās norādes uz noteiktu laiku un telpu nav piesaistītas kādam pagātnes fragmentam, jo tas ir laiks, kas nav pagājis vai zudis. Šis romāns nav bēgšana izdomātā realitātē, jo no sevis aizbēgt nav iespējams – var tikai paskatīties uz sevi no malas. Tāpēc lasot ZUN, “nekad nelej ūdeni garām puķu podam”,” saka Mārtiņš Mintaurs.

Savukārt Kārlis Vērdiņš paskaidro: “Romānu ZUN es neuztveru kā romānu, bet drīzāk kā avangardisku valodas eksperimentu, kura tīšās nepareizības un normu pārkāpšanas iepazīšana sniedz mazu apskaidrības brīdi. Tādēļ vēlos skaitīt šo postmoderno mantru kopā ar domubiedriem.”

”Mana motivācija: cieņa pret Hārdiju Lediņu un Juri Boiko, un to, ko viņi darīja. Lasījums būs mēģinājums ielēkt laivā, zinot, ka tā jau aizpeldējusi,” apliecina Aivars Eipurs.

Ieeja pasākumā ir bez maksas. To organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs Hardija Lediņa gada ietvaros.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl