Festivālā Zobens un Lemess uzstāsies Iļģi un Marga Muzika

Komentāri

Mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāla Zobens un Lemess mākslinieku sarakstu papildina lietuviešu rituālās folkloras grupa Marga Muzika un latviešu postfolka grupa Iļģi, ziņo festivāla organizatoru pārstāvis Valdis Bērzvads. Festivāls notiks no 8. līdz 10. jūlijam.

Jau izsludinātajam mūziķu sarakstam pievienojas arī poļu melodiskā death/ viking metāla izpildītāji Valkenrag, black metal apvienība Endless Battle no Ukrainas, kā arī pašmāju mūziķi – doom metal izpildītāji, Eirovīzijas nacionālās atlases finālisti Catalepsia, simfoniskā folkmetāla apvienība Oceanpath un folkroka grupa Symbolic.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Postfolkloras grupa Iļģi šogad svin 35 gadu jubileju, un vismaz Latvijā viņu vārds jautājumus neraisa. Iļģi pamatoti tiek uzskatīti par Latvijas postfolkloras kustības aizsācējiem un līderiem, turklāt šī ir starptautiski atzītākā Latvijas world music grupa. Izmantojot tautasdziesmu kā iedvesmas avotu, Iļģi ne tikai nevairās no mūsdienīgu muzikālu tēmu un instrumentu izmantojuma, bet arī kuplina skanējumu ar citu tautu folkloras elementiem. Tautas mūzikas tēmu apvienojums ar mūsdienīgu rokmūziku padara Iļģus par unikāliem, laikmetīgiem latviskās dzīvesziņas nesējiem.

Foto

Video: Iļģi – Nesmejieti jūs ļautiņi

Lietuviešu Marga Muzika spēlē ne tikai lietuviešu, bet arī latviešu, baltkrievu, seno slāvu, Balkānu un pat Āzijas tautu mūziku, galveno uzsvaru liekot uz senajiem, autentiskajiem folkloras instrumentiem (dūdas, stabules, mandolīna), tos papildinot ar mūsdienu ģitārām vai čellu. Dziesmas tiek izpildītas oriģinālvalodās, atskaņojot senās melodijas. Marga Muzika dzied arī sutartines — senatnīgas polifoniskās dziesmas, kādas latviešu kultūrā maz saglabājušās, pārsvarā Sēlijā. Pērn iznācis Marga Muzika debijas albums, kurā iekļautas tautasdziesmas latviešu, lietuviešu, poļu, kā arī armēņu un tuviešu valodās. ”Mūsu grupa reprezentē lietuviešu ritus, rituālus un tradīcijas, bet ne tikai — jo vairāk mēs iepazīstam citu tautu folkloru, jo labāk varam salīdzinot izprast paši savējo,” saka grupas dibinātāja Laurita Peleniūtė. Bez viņas grupā spēlē arī dalībnieki no tādām Latvijā labi pazīstamā vienībām kā Žalvarinis (folkroks) un Obtest (folkmetāls).

Video: Marga Muzika – Dyngylday

Festivāls Zobens un Lemess norisināsies no 8. līdz 10. jūlijam Viesītes novada Lonē. Šovasar festivālā uzstāsies spēcīgi un plaši pazīstami ārvalstu un pašmāju mūziķi, kuri pārstāvēs gan tautas mūzikas, gan metālmūzikas žanrus. Starp festivāla lielākajām zvaigznēm var minēt provokatīvos grieķus Rotting Christ, pašmāju metālmūzikas leģendas Skyforger, Latvijas death metal celmlaužus Sanctimony, baltkrievu pagānmetāla izpildītājus Znich, Turcijas metālistus Moribund Oblivion un mongoļu folkmetāla grupu Nine Treasures no Ķīnas. Kopumā uzstāsies ap 20 muzikālās apvienības, kas muzicē etniskās mūzikas, folkroka un folkmetāla stilos, notiks seno amatnieku meistarklases, apmeklētāji varēs klausīties vēsturiski izglītojošas lekcijas, kā arī vērot vēstures rekonstrukcijas klubu paraugdemonstrējumus, bruņinieku cīņas un viduslaiku spēles. Festivālā darbosies arī Dabas kinozāle, kur nakts laikā tiks demonstrētas dokumentālās filmas, nakts melnumu kliedēs arī krāšņas uguns skulptūras. Vairāk informācijas – zobensunlemess.lv.

Šobrīd festivāla biļešu iepriekšpārdošanas cena ir 23 eiro, tuvojoties pasākumam, tās kļūs dārgākas.

Lasi vēl