Doma dārzā būs skatāmas pašmāju laikmetīgās dejas izrādes

Komentāri
Doma dārzā būs skatāmas pašmāju laikmetīgās dejas izrādes
Foto: Krista Dzudzilo

Festivāla Laiks dejot 2015 ietvaros 18. jūnijā plkst. 21.00 Rīgas Doma dārzā būs skatāmas divas laikmetīgās dejas izrādes – horeogrāfes, dejotājas Elīnas Lutces un mākslinieces Kristas Dzudzilo izrāde Korpuss, kā arī horeogrāfa Jāņa Putniņa darbs Par viņu.

Kā informē festivāla Laiks dejot 2015 sabiedrisko attiecību vadītāja Maija, solodarbs Korpuss pirmizrādi piedzīvoja pavasarī Rīgā, taču gada sākumā izrādes darba versiju Elīna Lutce izrādīja leģendārajā Džadsona baznīcā, Ņujorkā (Judson Memorial Church), kas tiek uzskatīta par postmodernās dejas dzimšanas vietu un ir viens no nozīmīgākajiem punktiem mūsdienu laikmetīgās dejas pasaules kartē.

Izrāde Korpuss ir par ķermeņa komunikāciju ar ārpasauli un pašam ar sevi, uzdodot jautājumus arī par cilvēka un ķermeņa ierobežojumiem – gan citu noteiktiem, gan pašu izvēlētiem.

“Ķermeņa kustība ir valoda. Ķermenis kustas un veidojas komunikācija ar vidi, savu vai citu ķermeni. Šī komunikācija ir apzināta, bet daudz tajā ir automātiska. Ķermenis ir pakļauts ierobežojumiem, un cilvēks ir pieradis pie tiem, tie kļūst par daļu no tā un daļu no ķermeņa valodas. Barokālā forma ir hiperbola mūsdienu ierobežotajam cilvēkam. Vēlmei vienmēr būt skaistam pat tad, ja ir grūti, ne tikai kustēties, bet pat elpot,” akcentē izrādes veidotāji.

Izrādei Korpuss sekos Jāņa Putniņa izrāde Par viņu, kas tapusi, iedvesmojoties no Džuditas Batleres postfeminisma garā sarakstītā darba Dzimtes nemiers.

Vai sieviete ir sievišķīga pēc kādiem noteiktiem universāliem sievišķības parametriem? Vai sabiedrībā dominē dzimtes binaritāte un vai mēdiju postulētie uzskati joprojām saslēdz ķēdēs mūsu domāšanu? Cik liela nozīme mūsu dzīvē ir stereotipiem un kultūras ietvaros konstruētai dzimtei? – atbildes uz šiem jautājumiem izrādē meklē jaunais horeogrāfs un desmit dejotājas: Anete Tambaka, Agate Cukura, Agate Bankava, Eva Kronberga, Anne Birthe Nord, Anastasija Lonšakova, Maija Tjurjapina, Karīna Lapšina, Alise Putniņa un Sintija Siliņa.

Biļetes pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un bilesuparadize.lv.

Informācija par festivālu meklē facebook.com/festivalsLaiksDejot un dance.lv!

Festivālu rīko Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija sadarbībā ar Eiropas mobilitātes un mākslinieciskās apmaiņas projektu E-Motional: rethinking Dance un biedrību Party. Festivāla direktore ir Olga Žitluhina.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl