Komentāri

Šogad Izcilības balvas kultūrā par sasniegumiem starpotautiskā mērogā saņems tenors Aleksandrs Antoņenko, kinorežisors Jānis Nords un Māris Gailis un Viktors Jansons par Žaņa Lipkes memoriāla izveidi.

”Šis ir nozīmīgs notikums Latvijas kultūrpolitikas vēsturē, jo izcilība ir viena no spilgtākajām Latvijas kultūrtelpas iezīmēm,” Izcilības balvai kultūrā veltītā preses konferencē, uzrunājot klātesošos, pauda kultūras ministre Dace Melbārde. Viņa izteica gandarījumu, ka līdzās nozaru balvām, ar kurām tiek atzīmēti sasniegumi kultūrā Latvijas mērogā, beidzot būs iespēja novērtēt arī spilgtākos starptautiskos panākumus.

”Tev šajā valstī nekas nebūs, nekas nespīd. Tu neesi latvietis, tu esi ukrainis. Atceros pirmos soļus Latvijas Nacionālajā operā, kad man nedeva dziedāt, gribēja atņemt manai skolotājai. Atceros, kad nācu mājās un kritu koridorā uz grīdas un raudāju balsī, gaudoju. Jo tad kad cilvēkam saka, ka viņš ir cūka, viņš kādreiz sāks arī rukšķēt. Es to esmu izturējis. Tad kad esmu sasniedzis, ko esmu sasniedzis, un atliek uzturēt to latiņu, pēkšņi nāk apbalvojumi, grūto ceļu uz sasniegumiem šodien ar smaidu atceras A. Antoņenko.

”Tā ir izcilības balva, tā daudz ko man nozīmē, sirsnīgs paldies,” teica izcilais tenors, kuram balva piešķirta par iegūto prestižo starptautisko Jusi Bjerlinga balvu un izcilo māksliniecisko darbību gan Latvijā, gan slavenākajos pasaules opernamos, kā arī par sadarbību ar izcilākajiem pasaules un Latvijas diriģentiem, režisoriem un solistiem, spodrinot Latvijas vārdu pasaulē.

”Varbūt vēl ir pāragri runāt par Latvijas kino ”jauno vilni”, kā pēdējā laikā ir bieži dzirdēts. Bet, vai Latvijā šāds kino ”jaunais vilnis” patiešām attīstīsies, ir atkarīgs no tā, vai jaunie režisori turpinās šeit strādāt. Es ceru, ka Izcilības balva kultūrā šo procesu veicinās,” pauž kinorežisors Jānis Nords, kuram balva piešķirta par filmu Mammu, es tevi mīlu, kas 2013. gadā saņēmusi Žūrijas balvu Starptautiskajā Berlīnes kinofestivālā, kā arī 2013. un 2014. gadā guvusi balvas un piedalījusies vairāk nekā 80 starptautiskos kinofestivālos visā pasaulē, veicinot Latvijas kino starptautisko rezonansi un pozitīvas publicitātes veidošanu.

”Atceros, ka pirms diviem gadiem, kad sākās Mammu es tevi mīlu dalība pasaules kino festivālos, pēc uzvaras Berlīnes kinofestivālā kultūras ministrijā bija sapulce, kur bija runa, vai vajag atbalstīt Nordu, piešķirot balvu. Kultūras ministrija teica, ka kultūrkapitāla fondam jādod balva. Tie savukārt teica, ka viņiem nav naudas, lai dod kino centrs. Tie teica lai dod fonds. Afēra sākās un ļoti ātri arī norima. Dievs ar viņu! Man prieks, ka procesi kļūst sakārtotāki un progresu virzītāki. Un Izcilības balva ir rezultāts tam visam,” pauž J. Nords.

Žaņa Lipkes memoriāls šogad nominēts Eiropas Padomes Muzeju balvai un ieguvis izcilu starptautisku atzinību – Eiropas Muzeju foruma Keneta Hadsona balvu, ko piešķir par neparastiem, drosmīgiem un vienlaikus pretrunīgiem sasniegumiem, kas izaicina ierastos priekšstatus par muzeju lomu sabiedrībā.

Izcilības balva kultūrā tiks pasniegta 22. decembrī īpašā ceremonijā Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā Zirgu pasts.

Vairāk no šodienas preses konferences skaties TV3 ziņās plkst. 20:00!

Lasi vēl