Filmai Ausma mūziku ieraksta LNSO un Vestards Šimkus

Komentāri
Filmai Ausma mūziku ieraksta LNSO un Vestards Šimkus
Foto: facebook/filmausma

Režisores Lailas Pakalniņas topošajai spēlfilmai Ausma Vestarda Šimkus komponēto mūziku ierakstījis Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) ar pašu komponistu pie diriģenta pults – tas ir īpašs notikums gan Šimkus biogrāfijā, gan Latvijas kinovēsturē, norāda Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

Šobrīd Lailas Pakalniņas topošajai filmai norisinās pēcapstrādes perioda darbi – par dažādām trokšņu un skaņu ieraksta epizodēm jau ik pa laikam ziņo Ausmas profils portālā Facebook facebook.com/filmausma, bet 24. februārī skaņas ierakstīšana notika ar nebijušu vērienu – V. Šimkus mūziku, kas speciāli komponēta filmai, ierakstam atskaņoja Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, un šim faktam ir vēl dažas unikālas pazīmes. L. Pakalniņas filmām mūzika nekad līdz šim nav speciāli komponēta un visbiežāk viņas filmas iztiek vispār bez mūzikas. Turklāt V. Šimkus līdz šim nekad nebija komponējis mūziku spēlfilmai, ne arī stājies orķestra priekšā kā diriģents, akcentē K. Matīsa. Zīmīgi, ka šādu ieskaņošanas māksliniecisko vērienu Latvijas filmas piedzīvo ārkārtīgi reti – filmas Ausma skaņu režisors Anrijs Krenbergs, viens no pieredzējušākajiem Latvijas kinoprofesionāļiem, atceras, ka Rīgas kinostudijā pēdējā filma, kurai mūzika ierakstīta ar orķestri, bija Arvīda Krieva spēlfilma Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili (1987) ar Mārtiņa Brauna mūziku, savukārt Latvijas atjaunotās neatkarības laikos orķestris ierakstījis Artura Maskata mūziku Viestura Kairiša filmai Pa ceļam aizejot (2001).

Lailas Pakalniņas jaunā spēlfilma Ausma pirmizrādi sola 2015. gada nogalē, tā apspēlē arhetipisku stāstu no 20. gadsimta 30. gadu padomju mitoloģijas, kurā pionieris Pavļiks Morozovs nodeva padomju varai savu tēvu. Pakalniņas filmā darbība notiek abstraktā sociālisma laiku kolhozā Ausma, enerģisko pionieri sauc Jānis, un ir ļoti grūti noteikt, kurš šajā stāstā ir labais, kurš sliktais…

Filmas Ausma uzņemšana notika 2014. gada augustā un septembrī Talsos, Tukumā, Remtē, Dižstendē, Dobelē, Lestenes baznīcā un citur, kā arī Polijā. Filmā galvenās lomas atveido Vilis Daudziņš, Andris Keišs, Viktors Zborovskis, Antons Georgs Grauds, Liena Šmukste un citi, masu skatos iesaistīts liels skaits vietējo iedzīvotāju. Filma ir Latvijas, Polijas un Igaunijas kopražojums.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl