Komentāri
Dzeltena apakšveļa, trauku plēšana un plosīšanās kapos: kā gadumijā piesauc laimi dažādās pasaules malās
AFP/Scanpix

Visā pasaulē jauno gadu sagaida citādāk. Ja vienā vietā to pieņemts sagaidīt mierīgi, draugu un radu lokā, tad citur cilvēki dara pat neiedomājamākās lietas. Skaties.lv apkopoja interesantākās un neparastākās Jaungada svinību tradīcijas. Varbūt kādu no tām vērts ieviest savā ballītē?

Latvijā cilvēkie pieturas pie tradicionālām vērtībām – lej laimītes, pareģo nākotni un veido apņemšanās sarakstu. Tomēr laimīšu liešanas tradīciju piekopj arī Vācijā, Somijā un Zviedrijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Somijā tiek mētāti zābaki, kurus met neprecētas meitenes, stāvot pret mājas durvīm ar muguru. Ja mestais zābaks nokrīt ar purngalu pret durvīm, tad jaunajai meitai gaidāmas kāzas, ja nē, tad gan vēl jāgaida.

Dānijā cilvēki visu gadu krāj traukus, lai Vecgada vakarā varētu apmētāt draugu, radu un kaimiņu durvis. Vēl labāk, ja pēc mešanas paliek pēc iespējas vairāk lausku, jo tas nes laimi.

Spānijā un Meksikā pusnaktī jāapēd 12 vīnogas, kuras jāpaspēj apēst uz katru pulksteņa sitienu. Parasti spāņiem un meksikāņiem tas pilnībā neizdodas, tāpēc, jau sagaidot pusnakti, visi ir sabāzuši pilnas mutes ar vīnogām. Bet lai atrastu mīlestību, meksikāņi Jauno gadu sagaidot, zem drēbēm velk sarkanu apakšveļu.

Skotijā jebkurš var doties ciemos pat pie nepazīstamiem cilvēkiem, jo durvis Vecgada vakarā netiek slēgtas ciet un jebkurš, kurš ienāk mājās, Skotijā tiek sagaidīts viesmīlīgi. Savukārt pusnaktī skoti iziet uz ielām, lai kopīgi dziedātu tautasdziesmas.

Japāņi savu mājokli izrotā ar priežu zariem, bambusu un virtenēm, kas ir veselības un ilga mūža simboli. Bet māju tuvumā tiek savītas salmu auklas, lai neļautu ļaunajiem gariem tuvoties mājvietai. Bērni uz Jauno gadu saņem mazas dāvanas, kuras dēvē par “otošidamas” un tajās ir atrodama nauda.

Kubā Vecgada vakarā visos traukos tiek saliets ūdens, lai pēc Jaunā gada tos pa logu izlietu ārā. Šāda rīcība kubiešiem simbolizē tīrību un kārtību apkārtējiem un sev.

Venecuēlā vietējie velk dzeltenu apakšveļu, jo tiek uzskatīts, ka tā nes veiksmi. Bet lai piepildītos visas vēlēšanās, viņi tās uzraksta uz papīra, kuru Jaungada naktī sadedzina.

Panamieši Vecgada vakarā dedzina pagājušā gada ļaunumu, metot ugunskurā viņu ienaidnieku, cilvēku, kuri nepatīk, attēlus. Šajās cilvēku bildēs var būt redzami pat valstī populāri cilvēki.

Savukārt Kolumbijā nededzina bildes, bet gan pašizveidotu lelli, kuru sauc par Vecā gada kungu. Lelli veido no ģimenē vairs nevajadzīgām lietām un tā tiek ietērpta ģimenes locekļu vecajās drēbēs.

Beļģijā Jauno gadu uztver ļoti nopietni, tur Jaunā gada laba vēlējumi tiek teikti pat govīm.

Savādā veidā tiek svinēts Jaunais gads arī Čīles pilsētā Talkā. Tur cilvēki svētkus sagaida kopā ar mirušajiem. Kapsētas durvis svētku laikā ir atvērtas visiem un tur cilvēkus sagaida klasiska mūzika un perfekta ballītes vieta. Cilvēki tic, ka viņu mirušie radinieki viņus gaida. Šobrīd šajā tradīcijā piedalās vairāk par 5000 cilvēku.

Dienvidāfrikai pieder viena no bīstamākajām tradīcijām. Viņi Vecgada vakarā pa logu met ārā vecās mēbeles, lai atbrīvotos no visa vecā un sliktā. Šobrīd gan veļas mašīnas vairs netiek mestas un viens no iemesliem ir tieši bīstamība.

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl