Zagt vairs nav modē! Latvijas slavenības skaidro, kāpēc viņi maksā par mūziku

Pievienot komentāru
Zagt vairs nav modē! Latvijas slavenības skaidro, kāpēc viņi maksā par mūziku
Privātais arhīvs

Novembra izskaņā tika prezentēts pirmais oficiālais Latvijas mūzikas pārdošanas un straumēšanas tops ”DigiTop100”. Lielais notikums daudziem liek aizdomāties par to, kādu mūziku mēs klausāmies ikdienā – legāli pieejamo vai nelegālo?! Aptaujājot sabiedrībā zināmas personas ir skaidrs, – legāla mūzika ir modē!

Dziedātājs, pasākumu vadītājs, televīzijas personība Roberto Meloni iestājas par legāli pieejamu mūziku, tāpēc klausās dziesmas, izmantojot ”Youtube” vai ”Spotify”.

”Par ”Spotify” izmantošanu maksāju 10 eiro mēnesī un nespēju iztēloties, ka klausītos nelegāli pieejamu mūziku, klausoties un samaksājot zinu, ka konkurēto summu saņems mūziķi. Apzinos, cik liels darbs ir radīt mūziku, un tieši šāds digitālais atskaņošanas veids mūsdienās ir izplatītākais, kā mākslinieki saņem samaksu par savu darbu ierakstu studijā,” skaidro Roberto.

Roberto ir drošs, – jebkurš darbs, ieguldījums ir pelnījis atalgojumu un klausoties nelegāli pieejamu mūziku, tas ir ne tikai pretlikumīgi, bet arī neētiski! Mūzika, dziesmas saistās ar daudziem skaistiem dzīves mirkļiem, melodijas tiek dungotas, rada emocijas, atbalstīsim savus iemīļotos dziedātājus un grupas, nevis zagsim no tiem!

Aktrisi, dziedātāju, pasākumu vadītāju Vitu Baļčunaiti maksāt par legāli pieejamu mūziku motivē fakts, ka šāda samaksa ir atbalsts kolēģiem, māksliniekiem.

”Tad, kad ikdiena ir piepildīta ar mūziku – koncerti, pasākumi, tad, mājās esot, pārsvarā mūziku neklausos, bet attiecīgajā noskaņojumā klausos ”Youtube”, ”Spotify” vai ik pa laikam radio stacijās atskaņoto,” tā Vita.

Modes blogere, bloga  ”Marble avenues” autore Līga Zemture filmu un mūzikas pirkšanai vai nomai izvēlas ”iTunes”. Mūzika parasti tiek pirkta, bet filmas izīrētas, jo Līgai nepatīk skatīties filmas atkārtoti, tāpēc nav vērts tās iegādāties.

”Summa pirktai filmai ir 11-13 eiro, īrētai 3-5 eiro. Ar mūziku man ir komplicētas attiecības. Reti, kuri albumi patīk, bet, ja patīk, tad nopērku un varu klausīties nepārtraukti. Viena no tādām mūziķēm ir Emīlija Sande,” atklāj Līga.

Modes blogere priekšroku dod legāli pieejamām filmām un mūzikai, jo uzskata, ka  cilvēks, ieguldot savu enerģiju un labas domas, kā arī darbu, ir pelnījis, ka tiek atalgots.

Dziedātājs, dziesmu autors Lauris Valters atzīst, ka CD ēra ir beigusies, ja pirms pieciem gadiem mākslinieks katru gadu nopirka vismaz desmit jaunus CD, tad pēdējo trīs gadu laikā viņš iegādājies vien pāris diskus.

”Klausos mūziku ”Spotify” vai ”Youtube”, tāpat neaizmirstu par radio stacijām, reizi pa reizei mašīnā izmantoju arī kādu CD. Par mūziku maksāju tos pāris eiro, kas nepieciešami, lai klausītos mūziku ”Spotify”. Esmu astoņdesmito gadu bērns, sākumā pieradu pie kasetēm, tam sekoja vairāk kā desmit gadi ar CD, šobrīd vēlos un man arī tiek dāvinātas plates. Gribu mājās vakarā uzlikt plati, klausīties mūziku, ļaut viņai visai noskanēt… pie straumēšanas vietnēm tā īsti nevaru pierast,” smaida Lauris.

Dziedātāja, vijolniece Katy Tindemark: “Pati visbiežāk klausos mūziku, izmantojot ”Youtube”, toties manas meitas tēvs vienmēr vēlas dziesmas, kas viņam iepatikušās, savā telefonā. Tāpēc, dzirdot labu dziesmu, nosaukumu precizējam aplikācijā ”Shazam” un tad atrodam dziesmu ”iTunes” un par samaksu saglabājam telefonā. Tā mums mašīnā vienmēr skan laba mūzika! Darba vajadzībām parasti pērku dažādus pavadījumus, bez vokāla, ir speciālas interneta lapas, kur šāds pakalpojums ir pieejams.”

Pasākumu rīkotājs, blogeris Deniss Ševeļovs: Mūziku klausos izmantojot ”Apple music” un maksāju nepilnus septiņus eiro mēnesī. Man ir vieglāk samaksāt, jo tad var klausīties mūziku, kas patīk un vienmēr ir pieeja jaunākajiem hītiem un albumiem. Protams, liels pluss ir arī tas, ka šādi mūziku klausīties var legāli! Pirmais albums ko noklausījos lietojot straumēšanas aplikāciju bija Krisa Klārka ”Clark”.

”Marta balle” idejas autore un organizatore, kā arī šova “Dejo ar zvaigzni” dalībniece Svetlana Leva: “Parasti izmantoju ”Spotify” un ”iTunes” aplikācijas. Apzinos, cik būtiski ir maksāt par intelektuālo īpašumu, tāpēc arī izvēlos legālus veidus, kā klausīties savas mīļākās dziesmas.

Dejotājs, šova “Dejo nost” dalībnieks, jāšanas treneris Rolands Šteinbergs: “Galvenokārt izmantoju ”Deezer”, par kuru maksāju 9.99 eiro mēnesī. Esmu ļoti apmierināts gan ar mūzikas kvalitāti, gan pašas aplikācijas uzstādījumiem. Man kā dejotājam ir svarīgi operatīvi atrast sev vajadzīgo mūziku un piedevām šajā aplikācijā ir ļoti daudz dejošanai piemērotas mūzikas. Tā kā pats esmu mākslinieks, strādāju jau no tīņa gadiem, tad zinu to, ka par darbu ir jāsaņem samaksa, kāpēc, lai es saņemtu, bet mūziķi par savu darbu ierakstu studijā  – nē?”