Brīvdabas muzejā notiks Veļu vakars

0 Komentāru
Brīvdabas muzejā notiks Veļu vakars

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Hernhūtiešu saiešanas namā un Vidzemes sētā šovakar notiks Veļu vakars ar folkloras kopām “Grodi” un “Garataka”, pavēstījusi Izglītības un informācijas nodaļas darbiniece Līga Miklaševiča.

Kad naktis kļūst garākas par dienām, lauku darbi ir padarīti un pār zemi bieži nolaižas migla, klāt ir Veļu laiks. Dažādos Latvijas novados saukts arī par Zemlikām, Dievainēm, Dvēseļu dienām, Ķauķu laiku, Iļģu laiku un vēl citādi. Parasti tas turpinājies no Miķeļiem līdz Mārtiņiem, dažviet īsāku laiku, citviet – ilgāku.

Veļu mielasta tradīcijas ir bijušas ļoti dažādas. Par tām stāsta gan ticējumi, gan baltvācu mācītāju vērojumi, gan pierakstītās atmiņas. Apraksti dažādos Latvijas novados, protams, atšķiras, taču ir arī kopējas iezīmes. Veļus gaidot, notika īpaši rūpīga istabu slaucīšana un kārtošana, cilvēki arī rūpējušies par garu tīrību un labsajūtu, noliekot ūdeni un tīrus dvieļus, lai tie varētu nomazgāties.

Šai laikā nedarīja nekāda darba, sevišķi nekūla labības, domādami, ka veļu laikā kulta labība nedīgst. Sataisīja visādus ēdienus un nolika tos zemē atsevišķā rūpīgi izslaucītā istabā. Vakarā tur iegāja mājastēvs ar degošu skalu rokā un sauca skaļā balsī savus mirušos vecākus, radus un draugus, lai tie nāktu ēst un dzert.

Veļu vakars Brīvdabas muzejā sāksies plkst.18. Tā apmeklējums būs par maksu. Pasākuma apmeklētāji tiek aicināti silti saģērbties un paņemt līdzi cienastu veļiem.

0 Komentāru