Komentāri

Latviešu filmu veidotāji Lauris un Raitis Ābeles par savu īsfilmu Kastrāts kuilis ieguvuši Grand Prix balvu 45. Tamperes filmu festivālā, un tādējādi kinodarbs radis iespēju cīnīties par Oskara balvas nomināciju, informē Starptautiskā īsfilmu festivāla Short Riga kuratore Anna Veilande.

Tamperes filmu festivāls Somijā ir viens no lielākajiem un senākajiem kinofestivāliem Eiropā. Ik gadus to apmeklē ne tikai plašs skatītāju loks, bet arī vairāk nekā 500 kino nozares profesionāļu – filmu veidotāju, festivālu programmētāju, filmu izplatītāju, televīziju pārstāvju, scenāristu. Festivāls ir viens no piecpadsmit Eiropas filmu festivāliem, kas izvirza Eiropas labākās īsfilmas nomināciju Eiropas Kinoakadēmijas balvai, kā arī viens no aptuveni astoņdesmit pasaules festivāliem, kas izvirza īsfilmas Amerikas Kinoakadēmijas balvai – Oskaram. Līdz ar Tamperes festivāla Grand Prix statueti Kiss un naudas balvu EUR 5000 apmērā tieši latviešu filma tiks virzīta Oskara balvai labākās īsfilmas kategorijā.

Brāļi Lauris un Raitis Ābeles Latvijā jau pazīstami ar tādām īsfilmām kā Galapunkts, Bēdubrāļi un Kur upes plūst, kuras plašāk izrādītas gan pašmāju, gan ārvalstu festivālos. Autoru dibinātās studijas Tritone filma Kastrāts kuilis ir impresionistisks stāsts par jaunu vīrieti Valteru un viņa noslēpumu, kas neļauj iegūt funkcionālu lomu vietējā mazpilsētas sabiedrībā.

“Tas ir īss, uz kontrastiem balstīts stāsts par atsvešinātību, ilgām un pārdzimšanu. Filmas galvenais varonis Valters pavada savu ikdienu, dziedot vietējās baznīcas korī un pieskatot no tēva mantotās cūkas, taču tas nedara viņu mazāk vientuļu. Mierinājumu viņš meklē meitenes Aijas kompānijā, taču Valtera vīrišķības apliecinājumi ir pārāk neordināri,” par filmu stāstījuši autori.

Publicitātes foto

Publicitātes foto

Filmas galvenos varoņus atveido aktieri Kaspars Kārkliņš un Anete Saulīte. Filmas producenti ir Dace Siatkovska un Toms Palmens. Filmas operators ir Gatis Grīnbergs, un Kastrāts kuilis ir viņa diplomdarbs, beidzot LKA.

Filmas Kastrāts Kuilis pirmizrāde notika 2014. gada oktobrī filmu festivāla 2ANNAS ietvaros. Filma arī tikusi nominēta Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps 2014 balvai kā labākā īsmetrāžas spēlfilma un izrādīta Rīgas Starptautiskajā kino festivālā.

Sarunā ar Short Riga brāļi Ābeles atzīst, ka plāno iegūto naudas balvu izmantot nākamās filmas finansējumam.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl