Ar lāpstu pa bobsleja trasi? Kāpēc gan ne?!

Komentāri

Lāpstšļūkšanai pa bobsleja trasi oficiālu sacensību formā saknes dzimušas Latvijā. Interesanti, ka neparastā sporta veida rašanās saistāma ar kāda trases darbinieka slinkumu…

Nav precīzu datu par pirmajām lāpstšļūkšanas sacensībām, bet tās pirmsākumi meklējami tālā pagātnē. Sporta vēsturnieki par lāpstšļūkšanas radītāju uzskata kādu slinku bobsleja trases darbinieku, kurš izmantoja lāpstu, lai ātrāk pārvietotos pa trasi. Kurš tieši tas bija, vēsture klusē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Gadu gaitā lāpstšļūkšana, ko pasaulē dēvē par Showel Race, vērsās plašumā un izauga līdz sacensībām trasē. ”Sākumā to darīja tikai Siguldas bobsleja trases darbinieki, nevienam nezinot, bet vēlāk tika organizētas sacensības starp trases darbiniekiem un sportistiem. Vienās no šādām sacensībām tiku pieaicināts arī es. Man ļoti iepatikās un gribējās vēl. Nākamajā gadā sacīkstes nenotika. Tā bija liela vilšanās, tāpēc radās doma sacensības rīkot regulāri,” stāsta lāpstšļūkšanas sacensību rīkotājs Latvijā, skeleton.lv pārstāvis Rainers. Ideja patikusi Siguldas bobsleja un kamaniņu trases direktoram Dainim Dukuram, kurš stimulēja tās realizēšanu, jo pats ar lāpstu šļūcis krietni pirms radusies ideja par sacensību rīkošanu.

Siguldā pirmās sacensības lāpstšļūkšanā, kā tās pazīstamas šodien, notika 2013. gadā. ”Viss tālākais notika pats no sevis. Ja uz pirmajām sacensībām mēs dabūjām izlūgties, lai kāds brauc, tad otrajās sacensībās dalībnieku rindas pildījās pašas no sevis,” atceras Rainers. Siguldas kamaniņu trasē Showel Race uz savas ādas izmēģinājuši vairāk nekā 500 dalībnieku. Galvenokārt tie ir lāpstšļūcēji no Latvijas, bet trasē devušies arī pārstāvji no Krievijas, Itālijas, Austrijas, Lielbritānijas, ASV, Austrālijas un Vācijas. Latviešu piemērs sporta veida attīstībai iedvesmojis krievus, amerikāņus un austriešus, taču līdz šim sacensības lāpstšļūkšanā pa bobsleja trasi regulāri un oficiālā statusā tās notiek tikai Siguldā.

Showel Race neparastums un šarms slēpjas faktā, ka lai izbaudītu šo sporta veidu, nav nepieciešama īpaša sagatavotība. Vienīgais noteikums – braucējam jābūt vismaz 18 gadus vecam. ”Galvenais ir vēlēties to darīt un ierasties uz sacensībām. Tā jau ir puse no uzvaras. Otra puse jāizcīna trasē. Nobrauciens ir laba rakstura pārbaude, jo daudzi, sacensības vērojot jau klātienē, ātri vien pārdomā, vai reģistrēšanās tām bijusi laba ideja. Ja izdodas pārvarēt iekšējās bailes, kaifs trasē ir garantēts. Pats galvenais ir neatmest ar roku, ja pirmajā reizē neizdodas sasniegt iecerēto rezultātu,” iedvesmo pieredzējušais lāpstšļūcējs, uzsverot, ka pareizo tehniku parasti apgūst pakāpeniski. ”Līdz finišam nošļūc visi. Ikvienam tā būs pozitīvi neaizmirstama pieredze,” norāda Rainers.

Neskatoties uz trasē valdošo jautrību, liela daļa sacensību dalībnieku tās uztver ļoti nopietni. Un kā nu ne, ja galvenā balvas individuālajās disciplīnās ir jauni CAT viedtālruņi, bet komandām pat 1000 eiro. Kā akcentē Rainers, kaifu no sacensībās gūst gan tie, kuri vēlas tikai nošļūkt, gan tie, kuriem patīk cīnīties par augstākā kaluma medaļām. Tikmēr līdzjutējiem ir iespēja vinnēt vērtīgas balvas no Fiskars, CAT, Optibet, Red Bull, Empire Shop u.c. sacensību atbalstītājiem.

Šo varētu uzskatīt arī par vienu no maciņam draudzīgākajiem sporta veidiem, jo inventāra iegādē nav jāiegulda ne centa. Sacensību dalībnieki trasē dodas ar rīkotāju izsniegtajām ķiverēm un Fiskars lāpstām. Tiesa, gandrīz jebkurā saimniecības preču veikalā nopērkamās lāpstas tiek nedaudz modificētas, apzāģējot kātu, bet nepiedzīvo izmaiņas konstrukcijā vai lietojamībā. ”Vienīgi divnieku lāpstas – jā, mums ir arī disciplīna divnieki – ir pilnīgi pārtaisītas un pagarinātas, lai uz tām gana ērti varētu uzstutēt divus dibenus,” skaidro Rainers.

Showel Race Siguldas kamaniņu un bobsleja trasē asu izjūtu cienītājus šoziem pulcēs vēl tikai divas reizes – 7. martā un sezonas noslēgumā 14. martā Siguldas Ziemas festivāla ietvaros, kad plānota plaša aktivitāšu programma kā sportistiem, tā arī līdzjutējiem. Visas dienas garumā no plkst. 12.00 notiks Latvijas Čempionāts bobslejā, Showel Race superfināli visās disciplīnās, slidotāju sacensības, īpaša superstafete starp bobslejistiem, skeletonistiem un lāpstšļūčiem. Paralēli norisināsies autogrāfu sesijas, loterijas un citas aktivitātes bērniem un pieaugušajiem.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl