Mēs izmantojam cookies. Tie mums palīdz Tevi atcerēties!
Es saprotu
Kas ir cookies?
TV

Otrdiena, 18. maijs

Inese, Inesis, Ēriks

Iet uz sadaļu:
Seko mums:

TV raidījumi un projekti

Marks (4 gadi)

Diagnoze: Bērnības autisms

Nepieciešamība: ABA terapija un logopēda nodarbības

Marks ir ļoti dzīvespriecīgs un aktīvs puika, kurš katru dienu ar prieku dodas uz bērnu dārzu, labprāt apmeklējot nodarbības un rotaļājoties ar vienaudžiem. Taču Markam nav iespēja iepazīt pasauli tādu, kādu to zina citi bērni – viņam ir bērnības autisms ar valodas attīstības aizturi. Tas sirsnīgajam puikam liedz iespēju izteikt savas domas, mācīties un saprast apkārt notiekošo. Neraugoties uz to, Markam ļoti patīk spēlēties ar savu vecāko brāli, peldēt, dejot un spēlēt teātri spoguļa priekšā. Marks ir centīgs puika, kas ar savu mērķtiecību un ģimenes ticību, ir gatavs pārvarēt visus dzīves pārbaudījumus, lai viņam beidzot izdotos pastāstīt to, ko nav spējis izteikt vārdos visus savus dzīves gadus.

Marks

Marija (4 gadi)

Diagnoze: Abu kāju parēze, Spina bifida

Nepieciešamība: Ortozes, ortopēdiskie apavi

Marijai jau agrā vecumā tika konstatētas iedzimtas kaites – abu kāju parēze un spina bifida, pēc kā sekoja vairākas ķirurģiskas operācijas un medicīniskas manipulācijas jau pirmā dzīves gada laikā. Pēc rehabilitācijas perioda Marija ir spērusi platu soli vispārējās garīgās un fiziskās attīstības virzienā. Viņa ir dzīvespriecīga, ieturēta un nosvērta meitene, kurai ļoti patīk mūzika,jo īpaši spēlēt klavieres kopā ar māsu, kā arī rotaļāties ar brāļiem un kaķi. Arī šobrīd Marija turpina attīstību – viņa ir uzsākusi bērnudārza gaitas, apmeklē visas nodarbības, un saprot, ka uzcītība un pacietība ir viņas galvenie sabiedrotie ceļā.

Marija

Robijs (5 gadi)

Diagnoze: Bērnības autisms

Nepieciešamība: ABA terapija un logopēda nodarbības

Labsirdīgais Robijs ir priekšlaicīgi dzimis mazulis, kurš piedzimstot svēra aptuveni tikpat kā divas cukura paciņas. Lai arī sākotnēji Robijs attīstījās kā citi bērni, pirms divu gadu jubilejas Robijam notika epilepsijas krampji, un kavējās attīstība – zēns vairs nespēlējās ar mantām, neatdarināja kustības un skaņas. Pēc vairākām pārbaudēm Robijam tika apstiprināta bērnības autisma diagnoze. Robijs jau ir saņēmis ABA terapijas, un pēc to uzsākšanas viņa veselības stāvoklis ir uzlabojies. Lai arī puika joprojām nerunā, viņš cenšas veidot saskarsmi ar vienaudžiem, ir atsaucīgs, gudrs, labprāt muzicē, rotaļājas ar mašīnām un ar interesi pēta grāmatas.

Robijs

Elizabete (7 gadi)

Diagnoze: Draveta sindroms

Nepieciešamība: Ārkārtas gadījumi (līdzmaksājums jaunās paaudzes medikamentam Epidolex, kas būtiski uzlabo bērna dzīvi)

Elizabete ir sirsnīga un draudzīga meitene, kurai ļoti patīk spēlēties ar koka klučiem, pūst ziepju burbuļus un zīmēt ar krītiņiem. Taču savas dzīves laikā mazā Elizabete jau ir piedzīvojusi vairākus izaicinājumus - trīs mēnešu vecumā Elizabetei notika pirmā epilepsijas lēkme. Un jau divu gadu vecumā meitenītei tika noteikta retā diagnoze - Draveta sindroms. Diagnozes ārstēšanas gaita nav vienkārša, jo Latvijā ar šādu diagnozi ir vien seši bērni. Sindromam ir raksturīga attīstības kavēšanās, biežas un garas epileptiskas lēkmes, autiskā spektra uzvedības traucējumi. Sarežģītas slimības ārstēšanas gaitas rezultātā pie ķirurģiskas iejaukšanās notika asins saindēšanās, kā rezultātā Elizabete zaudēja redzi, daļu rīšanas funkciju, daļu motorikas. Šobrīd Elizabete ir pilnīgi aprūpējama, jo nemāk nedz apģērbties, ne par sevi parūpēties. Elizabetes ikdienas dzīve ir atkarīga no medikamentiem. Tie palīdz mazināt un īsināt lēkmes (dienā var būt līdz pat 100 lēkmēm). Turklāt Draveta sindroma bērniem nav pašsaglabāšanās instinktu. Šie bērni ir ļoti drosmīgi, jo var palēkt zem braucoša auto, nolekt no nepiemērota augstuma un saskrāpēties, vai atsisties pret virsmām. Šī bezbailība kopā ar redzes defektiem nozīmē, ka Elizabetei ir jābūt klāt katru brīdi. Šobrīd Elizabete apmeklē Strazdu muižas bērnudārzu, kas ir labākā un drošākā vieta bērniem ar šādu diagnozi.

Elizabete

Vadims (7 gadi)

Diagnoze: Bērnu cerebrālā trieka

Nepieciešamība: Ortozes

irsnīgais puika Vadims pasaulē ieradās krietni ātrāk pirms noteiktā laika – 30. grūtniecības nedēļā un svēra vien 1600 gramus. Kopā ar Vadimu pasaulē nāca arī viņa dvīņu māsa, kas ir puisēna tuvākais un labākais draugs, cīņu biedrs un atbalsts. Neilgi pēc dzimšanas Vadimam tika uzstādīta diagnoze – bērnu cerebrālā trieka, pēc kā tika veiktas vairākas operācijas un rehabilitācijas kursi, lai Vadims varētu patstāvīgi sākt staigāt. Gādīgais un iejūtīgais puisēns ir liels lego rotaļlietu fans – viņš katru brīvo brīdi velta tam, lai uzbūvētu kādu lidmašīnu, kosmosa kuģi vai auto. Vadims kopš dzimšanas ir pierādījis, ka ir liels cīnītājs, un ar lielāko prieku piedalās rehabilitācijas nodarbībās, lai jau drīzumā varētu piepildīt savu sapni – doties uz skolu un nākotnē kļūt par autobusa šoferi.

Vadims

Demjans (4 gadi)

Diagnoze: Bērnības autisms

Nepieciešamība: ABA terapija un logopēda nodarbības

Demjans ir labsirdīgs un smaidīgs puika, kuram patīk skriet, peldēt, zīmēt, spēlēties un pastaigāties. Viņam ļoti patīk mācīties, un viņš ātri spēj apgūt doto vielu un speciālista uzraudzībā veiksmīgi attīstīties. Demjana diagnoze ir bērnības autisms, un viņa ikdiena lielā mērā ir atkarīga no tā, kāds ir puikam garastāvoklis – to nevar kontrolēt vai ietekmēt, jo Demjans nespēj to izteikt vārdos. Ja kaut kas nenotiek pēc mazā zēna prāta, viņam pašsajūta strauji pasliktinās – viņš paliek nervozs un agresīvs. Tādā stāvoklī, pašam neapzinoties, puika var nodarīt pāri ne tikai citiem, bet galvenokārt pašam sev.

Demjans