“Zaķa/Elksniņa” balsu pirkšanas lietā tiesa attaisno apsūdzētos, kuri paši savu vainu bija atzinuši

Pievienot komentāru

Neparastākā balsu pirkšanas lieta Latvijas vēsturē šodien noslēgusies ar vēl neparastāku rezultātu – tiesa nupat attaisnoja divus vīriešus, kuri paši atzina, ka bija pirkuši balsis Latgalē 12. Saeimas vēlēšanās. Vēl dīvaināku šo lietu padarīja fakts, ka prokuratūra uzskatīja – viņi balsis pirkuši par labu Saskaņai, bet paši apsūdzētie uzstāja, ka darījuši to par labu Vienotībai.

Masveidā pērk balsis

Pēc 12. Saeimas vēlēšanām atklājās, ka Latgalē masveidā pirktas balsis. Lielākoties runa bija par balsu pirkšanu par labu vienotības Dzintaram Zaķim un vairākos gadījumos tas jau pierādīts ar tiesas spriedumu, pašu Zaķi gan neapsūdzot. Vēlāk atklājās, ka likumsargi izmeklē arī balsu pirkšanu par labu saskaņietim Andrejam Elksniņam. Viņš uzskata, ka lieta radīta mākslīgi, lai atriebtos viņam par mēģinājumu Augstākajā tiesā apšaubīt vēlēšanu rezultātus.

“Nekāda veida pierādījumu par to, ka Saskaņa būtu iesaistīta balsu pirkšanā nav. Ir uzsākts kriminālprocess Latgalē attiecībā uz liecinieku uzpirkšanu, respektīvi ir uzpirkti liecinieki lai sniegtu liecības pret Saskaņu. Un ir acīmredzams, ka prokuratūra ir pieļāvusi milzīgas kļūdas,” komentē deputāts.

Attaisno apsūdzētos

Konkrētajā lietā kādam Saskaņas biedram Anatolijam Sprogem un viņa paziņam Fjodoram Martinovam tika pārmests, ka viņi, uzpērkot ar alkoholu un naudu, piedabūjuši piecus cilvēkus nobalsot par Saskaņu, ieliekot plusiņu Elksniņam. Tiesā abi apsūdzētie vainu nenoliedza, tikai kategoriski uzstāja – balsis viņi pirkuši par labu Zaķim, ne Elksniņam. Prokuratūra tikmēr turējās pie sava, bet balsis pārdevušie liecinieki pinās pretrunās, mainīdami liecības, par ko balsojuši.

Beigās tiesa lēmusi Martinovu attaisnot pilnībā, bet Sprogi sodīt ar 200 stundām piespiedu darba. Bet arī ne par balsu pirkšanu, bet par kannu ar nelegālo spirtu, ko, meklējot pierādījumus balsu pirkšanai, pie Sproges uzgāja izmeklētāji. Tiesa arī uzdeva prokuratūrai pārbaudīt, vai lieciniekus nebūtu jāsoda par apzinātu melošanu izmeklētājiem vai tiesai.

Pretrunas nesaskata

Sproges advokāts Edgars Mačuks pretrunas sava klienta attaisnošanā nesaskata.

“Viņš nav jurists, un viņš nevar spriest par to, kādu pārkāpumu ir izdarījis,” saka advokāts.

Viņš atzīst, ka ar spriedumu ir apmierināts un pagaidām neplāno to pārsūdzēt. Savukārt prokurore komentārus sola pēc 22. novembra, kad būs pieejams pilns tiesas spriedums.

Dzintars Zaķis komentārus par šo lietu nesniedza.

Lasi vēl