Vīrietis, kuram Latvijā bija piespriests nāvessods, vēl aizvien atrodas cietumā

1 komentārs

Jau kopš 1996. gada Latvijā nāvessods netiek piespriests un izpildīts nevienam notiesātajam. Taču deviņdesmito gadu sākumā Latvijā bija tā sauktās “nāvinieku kameras”, un tajās savu dzīves galu gaidīja un sagaidīja ne viens vien ieslodzītais. Savukārt viens no šiem cilvēkiem – Uldis Lujāns – tika apžēlots un tagad vēl aizvien savas dienas vada cietumā.

Par izglābšanos no nāvessoda U. Lujānam ir jāpateicas toreizējajam prezidentam Guntim Ulmanim, kurš viņu apžēloja.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Divas aukstasinīgas slepkavības un vēl viena slaktiņa mēģinājums

1968. gadā dzimušais Uldis Lujāns aiz restēm nonāca deviņdesmito gadu sākumā. Kopīgas iedzeršanas laikā viņš nodūra vienu pudeles brāli, un tad, nolēmis, ka otrs grib viņu nodot policijai, nodūra arī otru, apzaga nogalināto cilvēku dzīvokli un pēc pāris dienām mēģināja izdarīt vēl vienu slepkavību. Tiesa viņu nesaudzēja. U. Lujānam piesprieda toreiz vēl iespējamo nāvessodu. Proti, nošaušanu.

Toreiz U. Lujāns vēl bija jauns vīrietis, un viņam nebija pat trīsdesmit gadu. Protams, viņš gribēja dzīvot. Vienīgais glābiņš – toreizējais Valsts prezidents Guntis Ulmanis. Tikai viņš varēja glābt Lujānu no sekošanas divu savu nogalināto paziņu liktenim – no nāves.

Foto:

Apžēlošana

Tas arī notika, un ar prezidenta lēmumu piespriestais nāvessods aizstāts ar mūža ieslodzījumu. Kopumā Guntis Ulmanis apžēloja piecus ar nāvessodu notiesātos, kuri bija atzīsti par vainīgiem slepkavību un citu smagu noziegumu izdarīšanā, Lujāns bija viens no tiem. Pēc tam, kad viņš uzzināja par Ulmaņa lēmumu, jaunietis esot ļoti mainījies. Ziņa, ka viņš varēs dzīvot, Uldi no drūma cilvēka pārvērtusi smaidīgā, jaunā vīrietī. Viņš nupat izbēdzis no nāves, un viņam ir jau nākamā cerība – kādreiz izkļūt arī no cietuma mūriem.

No nāvei nolemtā kļūstot par uz mūžu ieslodzīto, mainījās arī Lujāna ikdiena. No “nāvinieku kameras” viņš nonāca Jelgavas cietumā.

Bērziņš mūža ieslodzījumu neatceļ

Mainījās prezidenti, un 2013. gada aprīlī Lujāns apžēlošanu lūdza toreizējam Valsts prezidentam Andrim Bērziņam. Viņam pēc likuma ir šādas tiesības, proti – “atsēdēti” ne mazāk kā 20 gadi. Tas bija Uldis Lujāns. Viņš bija turējis vārdu un pēc divdesmit gadu pavadīšanas cietumā bija gatavs iznākt brīvībā, tomēr prezidents Bērziņš teica “nē”.

Visticamāk, atteikums bijis tādēļ, ka Uldis jau vienreiz bija apžēlots un otrreizēja apžēlošana viņam vienkārši nepienācās.

Uldis Lujāns aiz cietuma restēm atrodas vēl aizvien. Viņam šobrīd ir 47 gadi un viņa mūžs paies cietuma mūros. Žēlastībai ir savas robežas.

Atgādināsim, ka 2002. gadā Latvijas parakstītais Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas protokols paredz atteikties no nāvessoda piemērošanas arī kara laikā.

Skaties video un uzzini vairāk!

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl