5 komentāri
Vardarbība pamatskolās šokē ar cinismu: liek laizīt zemi, izspiež naudu, piečurā somu
Foto: Francisco Osorio/Flickr

Vardarbības gadījumi bērnu, pusaudžu un jauniešu vidū šogad šokē ar savu cinismu – klasesbiedru iemet skolas miskastē, aizdedzina matus, liek laizīt zemi, samērā bieži izspiež naudu, pat piečurā un piespļauj skolas somu, tā briesmu darbus pusaudžu vidū ieskicē Valsts policijas Prevencijas nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Visbiežāk policijas redzeslokā nonāk tieši vardarbības gadījumi pamatskolās – 5.–7. klases vecuma bērnu vidē. ”Novērojums – parasti fiziskā vardarbība ir aktuāla puišiem, iespējams, ka tas saistīts ar kādu attīstības posmu. Meitenēm vairāk ir emocionālā vardarbība, izsmiešana, ņirgāšanās,” norāda policijas pārstāvis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viņš arī stāsta, ka policijai zināma ir vien neliela aisberga daļa no visiem gadījumiem, kas notiek skolās. Nereti par to vairās runāt skolas, un policisti par vardarbību pusaudžu vidū uzzina, piemēram, no mediķiem, kad bērns jau nonācis viņu aprūpē. Tāpat A. Rinkevics kliedē mītu, ka vardarbība notiek tikai sociāli nelabvēlīgā vidē. ” Pieņemts visu ”norakstīt” uz sociāli nelabvēlīgām ģimenēm – šis ietekmējošais faktors pastāv, bet neņemos apgalvot, ka tas ir dominants faktors.

Līdzīgi kā ar narkotisko vielu lietošanu, varētu domāt, ka bērni, kas auguši sliktā vidē, ir vairāk pakļauto šai sērgai, taču tā nav. Lai arī bērnus no nelabvēlīgām ģimenēm ir vieglāk ietekmēt, tomēr vardarbībai nav sociāla izskaidrojuma. Faktiski bērni uzvedību mācās ģimenē – taču vardarbība var būt arī ļoti ārēji labās, cienījamās ģimenēs,” norāda A. Rinkevics.

Kopumā 2014. gada pirmajos piecos mēnešos policijas redzeslokā nonākuši bija 116 fiziskās vardarbības gadījumu. Šogad – 135 gadījumi. ”Kopējais skaits ir krietni iespaidīgs. Šogad par to runā, jo nodarījumu saturs ir kļuvis krietni ciniskāks,” norāda likumsargu pārstāvis.

Savukārt pieaugušāki bērni par vardarbību nerunā, un informācija nenonāk līdz aizsardzības iestādēm. ”Šajā vecuma grupā uzzinām mazākumu gadījumu, lielākā daļa ir latenta,” norāda A. Rinkevics.

Kopumā no visiem noziedzīgajiem nodarījumiem 2% izdara nepilngadīgie. Pārsvarā pusaudži paveic zādzības, taču vardarbība ir otra aktuālākā problēma šajā vecuma grupā. Tendence ir visai stabila – vardarbības skaits proporcionāli bērnu skaitam nedz pieaug, nedz samazinās.

TOP komentāri

 • mimi
  +3 +3 0

  mimi

  Viss atkarīgs no audzināšanas, tātad-vecākiem! Un nevajag vainot skolu, sliktos draugus utt.
 • mika
  +2 +2 0

  mika

  Saskatās filmas ar vardarbības elementiem, tās slepkavīgās videospēles.... Pirms pusaudža vecuma sasniegšanas viņš jau zina, ka drīkst atļauties visu, bet pienākumu nav, pie darba netiek radināts. Tad ko tur brīnīties.
  Pavisam citādi ir lauku skolās, kurās joprojām ir lauksaimniecības stundas, rudeņos un pavasaros jāgrābj lapas skolas un parka teritorijā. Tur nav tādi stresi kā galvaspilsētā.
 • ilze
  +1 +1 0

  ilze

  Protams ka sudzeties vajag. Nelaut sevi pazemot.
  Piem.,Anglijaa pat skolotajs nedrikst nekadaa veidaa aizskart vai pazemot bernu/skolnieku. Berni ir maciti un zin savas tiesibas. Jaa,vecakiem ir jamaca savi berni ka rikoties dazadas situacijaas.
  B

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl