Komentāri

Vērienīga laupīšana Iekšlietu ministrijā, sprādzienā Mežciemā iet bojā uzņēmējs. Atcerēsimies, kādi tad bija spilgtākie kriminālie notikumi pirms astoņpadsmit gadiem – 1997. gada 4. februārī!

Laupīšana Iekšlietu ministrijā

Izrādās, ka 1997. gada 4. februāris policijas darbiniekiem sācies ar pat tiem laikiem šokējošu ziņu – nezināmi ļaundari, neviena netraucēti izlaupījuši Iekšlietu ministrijas noliktavas Rīgā, Krustpils ielā. Viņu guvums bija visai iespaidīgs – sprāgstvielas, ieroči un munīcija.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tā, kā šis notikums radījis pamatīgu ažiotāžu likuma sargu rindās, nekavējoties uzsākta apjomīga izmeklēšana, izstrādātas vairākas versijas un labākie no labākajiem, norīkoti darbā pie šīs lietas. Jau pavisam drīz par šo pārdrošo noziegumu ziņoja arī vietēja prese.

Televīzijas ekrānos tās pašas dienas vakarā redzams arī tā laika Rīgas pilsētas kriminālpolicijas priekšnieks Aivars Valcis.

Paši apsardzes darbinieki, uz kuriem krita aizdomu ēna, atceras, ka pārdzīvojumu šīs izmeklēšanas laikā bijis daudz. Pratināšanas, dokumentu pārbaudes un neskaitāmi neatbildēti jautājumi.

Lai arī izmeklēšanas laikā tā arī neizdevās savilkt skaidras paralēles, starp šajā objektā strādājošajiem un noziedzniekiem – visticamāk, kāda smalka nianse vai pavediens palicis nepārbaudīts.

Tomēr, neskatoties uz pārdrošo noziegumu un to, ka tā veicēji bija profesionāļi, jau 1997. gada marta beigās, aptuveni divus mēnešus pēc zādzības, viens no ieročiem uzpeldējis kāda nozieguma laikā Jelgavā.

Tas devis pavedienu un īsā laika sprīdī tika aizturēti visi apzagtās noliktavas lietā iesaistītie cilvēki. Tāpat likumsargiem izdevies atgūt lielāko daļu laupījuma, kurš vēlāk nonācis jau pavisam citā noliktavā, kuras atrašanās vietu vēl šodien zina vien retais.

Sprādzienā Mežciemā iet bojā uzņēmējs

Tomēr, šis nebūt nebija vienīgais skaļais noziegums, kas 1997. gada 4. februāri pāršalca sabiedrību. Kamēr noliktavās vēl rosījās operatīvie darbinieki, Mežciemā atskanēja sprādziens. Tajā dzīvību zaudēja kādas gados jauns uzņēmējs – Aleksandrs Baikovs.

Sprādziens notika netālu no Eizenšteina ielas, pēc tam, kad vīrietis izbrauca no savas dzīvesvietas. Viņš brauca pa ielu un notika sprādziens. Tas bija radio vadāms spridzeklis, kuru palaida ar distances vadības pulti.

Kā atceras izmeklētāji, zem Opel Omega piestiprinātais spridzeklis bija konstruēts ļoti profesionāli un tādēļ šīs pasūtījuma slepkavības mērķim, nebija ne mazākās iespējas izdzīvot.

Protams, nekādu liecinieku nebija, jo tas notika dienas pirmajā pusē. Laikā, kad skolnieki jau ir skolā, māmiņas savus bērnus jau aizvedušas uz bērnudārzu, vecmāmiņas veikalā jau bijušas un ielas ir diezgan tukšas.

Izmeklēšanu apgrūtinājis arī fakts, ka noziegumā izmantotais spridzekļa veids bijis salīdzinoši vienkāršs un vienlaikus pietiekami izplatīts, kas krietni palielināja aizdomās turamo loku.

Pēc padomju armijas aiziešanas, sprāgstvielas Latvijā nebija deficīts. Tāpat, bija gana daudz cilvēku, kuri spēja profesionāli sagatavot spridzekļus. Nevajag aizmirst, ka pavisam nesen bija beidzies karš Afganistānā un tajā piedalījās arī daudzi Latvijas iedzīvotāji. Tāpēc, šeit bija pietiekami daudz tādu cilvēku, kuri spēja apieties ar sprāgstvielām.

Pētot nozieguma vietu, aplēsts, ka nāvējošās ietaises izgatavošanā izmantoti aptuveni 400 grami trotila. Bija skaidrs, ka spridzinātāja mērķis nav bijis iebaidīt, bet gan nogalināt.

Parasti, šie iemesli bija konkurence, ekonomiski iemesli un kā tajos laikos bija pierasts, savstarpēji darījumi. Kāds kādam bija parādā naudu. Varēja uzspridzināt, gan tādēļ, ka nauda nav atdota, gan tādēļ, lai to varētu neatdot.

1997. gada 5. februāra laikrakstā Diena lasāms, ka nogalinātais uzņēmējs, varētu būt saistīts ar 1995. gada nogalē Dammes ielā uzspridzināto Aleksandru Ļubiču, kuru ar vēlāk, Eizenšteinā ielā nogalināto uzņēmēju saistījis kopīgs auto tirdzniecības bizness.

Vēl viena no versijām, par šīs pasūtījuma slepkavības motīviem liecināja, ka nogalinātais uzņēmējs nodarbojies ar antikvāru priekšmetu tirdzniecību, turklāt ar to nopelnījis galvu reibinošas naudas summas.

Tajā laikā bija diezgan daudz turīgu cilvēku, kuri nevēlējās afišēt savu ienākumus. Viss, kas bija saistīts ar antikvariātu biznesu, bija ļoti krimināls, jo nebūt, ne visi antikvārie priekšmeti tika iegūti legālā ceļā.

Kriminālpolicijas darbinieks, kurš piedalījies Baikova slepkavības izmeklēšanā atceras, ka aptuveni pēc gada, likuma sargiem izdevies noskaidrot šīs pasūtījuma slepkavības izpildītāju, viņš notverts un vēlāk, pat sēdies uz apsūdzēto sola. Starp citu, šādi beigt karjeru, izdevies nebūt, ne visiem.

Ne vienmēr viņus izdevās aizturēt dzīvus, jo bija pat tāds gadījums, kad vienu no šādiem spridzinātājiem, kuru noskaidrojām izmeklēšanas laikā, pašu savā automašīnā uzspridzināja konkurenti.

Šī uzņēmēja slepkavība, ir tikai viens no ”spridzinātāju” veikumiem deviņdesmito gadu nogalē. Dažāda apmēra sprādziena nogranda arī turpmāk, taču neviens vēl pat nenojauta, ne par pieminekļa vai sinagogas spridzināšanu, ne terora aktu universālveikalā.

Skaties arī video!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl