Liesmas līdz pamatiem iznīcina Veidenbauma memoriālā muzeja kompleksa pirti

1 komentārs

Veidenbauma memoriālajā muzejā piektdienas vakarā notikusi nelaime. Pirtiņa, kuru 19. gadsimtā izmantoja pats dzejnieks, aizdegusies, un neviens liesmas nav spējis apturēt. Brīdī, kad ieradās ugunsdzēsēji, vēsturiskā relikvija jau bija nodegusi. 

Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs “Kalāči” atrodas netālu no Cēsīm un pastāv jau 60 gadus. Muzejs ierīkots zināmā latviešu dzejnieka saimniecībā, kurā viņš dzīvojis, mācījies un strādājis kopš piecu gadu vecuma, līdz mira 25 gadu vecumā, 1892. gadā. Plašajā dārzā jau kopš 19. gadsimta beigām atrodas melnā pirts, kuru pats dzejnieks savulaik izmantoja, lai mazgātos. Tā pagājušajā piektdienā nodega līdz ar pamatiem.

Tamāra Kurzemniece
Eduarda Veidenbauma memoriālā muzeja vadītāja

Ap plkst.18.30 pamanījām pirmās negadījuma sekas. Viens no viesiem pamanīja, es biju pagalmā. Tūlīt pat mēs uzsākām dzēšanas darbus. Paralēli tika izsaukti ugunsdzēsēji un tika paziņots pagasta vadībai.

Ieraugot dūmus un pēc tam liesmas, gan muzeja apmeklētāji, gan darbinieki paši centušies liesmas savaldīt, taču velti. Atlika vien noskatīties, kā relikviju izposta nevaldāmā uguns.

Aculiecinieki stāsta, ka senā pirts sadegusi ātri – aptuveni 20 minūšu laikā, jo to veidoja sausi baļķi, arī laika apstākļi veidoja labvēlīgu augsni ugunsgrēkam.

Muzeja vadītāja nespēj valdīt asaras, stāstot par notikušo, jo ugunsgrēks viņu satriecis – negaidītā nelaime nopostījusi vērtīgu vēstures pieminekli, ko Liepas pagasta pašvaldība palīdzējusi uzturēt jau ilgus gadus.

Tiesa, muzeja darbinieki ir patīkami pārsteigti par saliedētību, ko visi apkārtējie piedzīvoja nelaimes brīdī.

Otrdien apdrošināšanas kompānija joprojām veic ekspertīzes, lai noteiktu uguns izcelšanās vietu un iemeslu, taču muzeja uzraudzītājiem nav šaubu, ka tas bijis nelaimes gadījums.

Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs joprojām ir atvērts un darbojas kā ierasts, taču bez vēsturiskās pirtiņas muzeja “komplektācija” neesot pilna.

1 komentārs