Jūrmalas nelegālās izgāztuves ugunsgrēkā bažas par ļaunprātīgu dedzināšanu

2 komentāri

Milzu ugunsgrēks, kas svētdien, 18. jūnijā, plosījās netālu no Jūrmalas, esot izcēlies nelegālā izgāztuvē – tā paziņojis Valsts vides dienests (VVD). Uzņēmums, kam tā pieder, tikmēr bažījas, ka liesmas neizcēlās nejauši. Dzēšanas darbi turpinājās vēl pirmdien.

Milzīgais melno dūmu mākonis, kas netālu no Ventspils šosejas pacēlās svētdienas pēcpusdienā, nāca no degošas plastmasas. Laukumu, kurā tā glabājās, dzēsa ap 50 ugunsdzēsēju un pat armijas helikopters. Tomēr ar to pietika tikai, lai liesmas ierobežotu – pilnībā tās neapdzisa līdz pat vēlai naktij.

Brigita
vietējā iedzīvotāja

Līdz kādiem plkst. 23.00. Kad es izgāju ārā paskatīties, tad bija sarkana blāzma un tie melnie dūmi, un viss tāds sarkans. Caur krūmiem varēja redzēt, ka briesmīgi deg.

Glābēji tagad atzīst, – šis bijis lielākais ugunsgrēks Latvijā pēdējos gados.

Andrejs Vasiļevskis
VUGD Rīgas reģionālās pārvaldes priekšnieks

Ņemot vērā, ka tās plastmasas ķīpas bija sakrautas vienā rindā un liesmas augstums vietām bija sasniedzis 12 metrus, tas bija ļoti sarežģīts un bīstams ugunsgrēks. Tāda platība – 12 000 kvadrātmetru.

Tomēr neskaidrs šobrīd ir jautājums, kas īsti dega. VVD jau paziņojis, ka tā bijusi nelegālā izgāztuve, kur glabājušās aptuveni 23 000 tonnu sašķirotu atkritumu.

Inga Koļegova
VVD direktore

Es pati savām acīm redzēju šos atkritumus. Proti, tie atkritumi bija tipiski atkritumi no šķirošanas līnijas, kas satur dažādus plēvīšu gabaliņus, iepakojumus, zābaku redzēju un kaut kādus gumijas gabaliņus. Tie visi ir tipiski atkritumi.

Tomēr tam nepiekrīt īpašnieks – SIA “PRIMA M”. Placī esot glabāti nevis atkritumi, bet plastmasa, kas paredzēta pārstrādei. Tādēļ tā bijusi noliktava, ne izgāztuve, un nekādas īpašas atļaujas no domes vai VVD tās izveidei neesot bijušas vajadzīgas.

Lūcija Uzkliņģe
SIA “PRIMA M” valdes locekle

Tas noteikti ir ļaunprātīgi izdarīts, jo aizdedzies vienmērīgi no visām pusēm. Ja tur būtu nejauši kaut kas nomests, vai… nu tur nemaz nevar tā nejauši nomest kaut ko. No visām pusēm ir aizdedzies. Lai to aizdedzinātu, šis materiāls tik ļoti viegli nedeg, tas kūst. Tas nozīmē, ka tur ir kārtīgi jāpiestrādā pie tā.

Policija ir ierosinājusi kriminālprocesu, lai noskaidrotu aizdegšanās iemeslus. Tikmēr tuvākās apkaimes iedzīvotāji sūdzas par degšanas nodarīto kaitējumu viņu mājām un veselībai.

VVD gan mierina, ka labvēlīgo laikapstākļu dēļ liels paliekošs kaitējums cilvēku veselībai vai videi ugunsgrēkā nevarētu būt radies. Stiprais vējš ātri izkliedējis dūmus, un gaisa kvalitātes mērījumu stacijas pirmdien neuzrāda palielinātu piesārņojumu. Tas gan nenozīmē, ka nepatīkamu seku ugunsgrēkam nebūs.

Foto: melniem dūmiem deg Jūrmalas atkritumu pārkraušanas un šķirošanas stacija

2 komentāri