Inčukalnā pāris dzirksteles aizdedzina labības lauku

1 komentārs

Iespaidīgu ugunsgrēku labības laukā 4. augustā kā pirmie steidza dzēst Inčukalna brīvprātīgie ugunsdzēsēji, jo tieši viņu depo atradās vistuvāk. Vairākus hektārus ar ražu izdevās nosargāt, taču par vienu tehnikas vienību kādam lauksaimniekam tagad ir mazāk, vēsta TV3 raidījums ”Degpunktā”.

Kulšanas darbi vairākus hektārus lielajā laukā pie Ropažiem vakar beidzās ar plašu ugunsgrēku. Kombaina radītās dzirksteles iemetās sausajā labībā, un spēcīgais vējš palīdzēja liesmām pieņemties spēkā. Notikušo redzēja pa ceļu braucošie autovadītāji un sauca glābējus.

“Ierodoties notikuma vietā, konstatējām, ka deg traktors un labības lauks jau vairāk nekā hektāra platībā. Uzsākām nenokultās labības dzēšanu un ierobežojām šo ugunsgrēka izplatību. Papildus iesaistījās arī vietējais zemnieks, kurš ar arklu uztaisīja mineralizētās joslas un tādējādi neļāva ugunij aiziet tālāk. Lielāko daļu nenokultās labības izdevās izglābt,” skaidro VUGD.

Ugunsdzēsēji norāda, ka šādi ugunsgrēki, tuvojoties rudens sezonai, nav retums. Un preventīvi maz ko var darīt, lai šādu aizdegšanos novērstu. Galvenais, lai līdzi ir ugunsdzēšamais aparāts. Reizēm var paspēt noķert liesmu, pirms tā ieskrējusies. Šajā gadījumā gan tas nebija iespējams, labi, ka cilvēki paspēja glābties.

“Konkrētajā situācijā kombains bija aizdedzinājis lauku, bet nobraucis nost. Savukārt traktors, kas atradās blakus kombainam, bija mēģinājis braukt prom, bet tehnisku problēmu dēļ nespēja izkustēties no vietas un sadega.”

Labības audzētājiem glābēji iesaka vienmēr pirms kulšanas pārbaudīt tehnikas stāvokli. Reizēm laikus pamanot bojājumu var novērst nelaimi.

“Konsultējoties ar speciālistiem, kas uztur kombainu tehniku, secinājām, ka ir trīs iemesli, kāpēc kombaini veic lauku aizdedzināšanu. Pirmkārt, tehnoloģiskā iekārta, kas ir kombainam priekšpusē un veic kulšanu, ir daudzi gultņi, kas var uzkarst un veikt aizdedzināšanu. Otrkārt, tas ir piedziņas mehānisms, kas ir uz siksnu principa, un, kādai siksnai izejot no ierindas, arī var veidoties aizdegšanās. Un, treškārt, visbiežāk tie ir akmeņi, kas atrodas uz lauka. Ieraujot to tehnoloģiskajā iekārtā, rodas dzirksteles,” skaidro VUGD.

Neatkarīgi no vakar piedzīvotās postažas šodien kulšanas darbi uz lauka pie Ropažiem turpinājās.

1 komentārs