Signalizācija, novērošanas kameras vai suns zagļiem nav šķērslis apzagt mājokli

0 Komentāru
Signalizācija, novērošanas kameras vai suns zagļiem nav šķērslis apzagt mājokli
FOTO: Flickr

Latvijā zādzību skaits no dzīvokļiem vai privātmājām nav mazinājies – lai arī cilvēki arvien vairāk domā, kā sevi pasargāt, uz vietas nestāv arī zagļi. Tomēr policija secina, ka ceturto daļu zādzību varētu novērst, ja cilvēki būtu ievērojuši elementārus drošības pasākumus – turējuši sava nama durvis aizslēgtas. 

Apzagt var jebkuru un jebkurā diennakts laikā – gan to, kurš dzīvo privātmājā, gan daudzdzīvokļu mājā, brīdina policija. Tomēr jau vairākus gadus joprojām teju katrs ceturtais nedarbs pastrādāts, zaglim ienākot pa neaizslēgtām durvīm vai neaizvērtiem logiem.

Valsts policijas Mājokļu zādzību apkarošanas nodaļas priekšnieks Dāvis Ķepītis

Sevišķi izplatīti dzīvokļos, kad cilvēki bieži atnāk mājās, durvis ciet neslēdz, kā arī, izejot uz īsu laiku, neaizslēdz durvis ciet, jo domā, ka nekas nenotiks. Šādas zādzības izdara ne tik augsti kvalitatīvi zagļi, viņi iet pa kāpnēm, skatās, kuras durvis ciet, kuras vaļā.

Ja durvju raustīšana beidzas ar veiksmi, dažās sekundēs bez pēdām pazūd koridorā atstātās vērtīgās lietas. Tomēr bez elementārām lietām kā durvju aizslēgšana un atslēgu neturēšana policija iesaka papildus nodrošināties. Piemēram, ar labām metāla durvīm.

Tomēr apdrošināšanas kompānijas Balta, Valsts policijas un Probācijas dienesta veiktais pētījums, kurā aptaujāts arī 121 notiesātais, liecina, ka savulaik par drošām uzskatītas lietas, pēdējos gados daļai zagļu vairs nav nepārvarams šķērslis.

Pirms pieciem gadiem 82% izdarīt noziegumu traucēja apsardzes signalizācija. Šogad – tikai 74%. Novērošanas kameras vairs neuztrauc 40%, suņa esamība noziegumu neattur jau 46% gadījumu. Nedaudz pieaugusi metāla durvju nozīme.

Bet starp biežākajiem iemesliem, kas zagļiem iztraucējis zādzību pabeigt veiksmīgi, bijusi signalizācijas ieslēgšanās, mājas saimnieku negaidīta atgriešanās un kaimiņu saceltā trauksme. Zog to, ko var ātrāk nozagt un realizēt, vienīgi pēdējo gadu laikā gan mainījies zagtāko lietu tops – augšdaļā naudu nomainījuši juvelierizstrādājumi.

Zagtie priekšmeti visbiežāk tiek pārdoti vai ieķīlāti lombardos, vai arī pārdoti uzpircējiem. Pētījuma laikā zagļi pastāstījuši, ka mājokļos visbiežāk cilvēki naudu un vērtslietas glabājuši seifos, veļā un starp drēbēm, rakstāmgaldos, grāmatās, virtuvē un bieži vien, piemēram, nauda vispār netiek slēpta.

0 Komentāru