Traktora cena zemāka par tirgus vērtību? Cietumnieki tin ap pirkstu naivus lauksaimniekus

Pievienot komentāru
Traktora cena zemāka par tirgus vērtību? Cietumnieki tin ap pirkstu naivus lauksaimniekus
Foto: Pixabay.com

Pamatīgas galvassāpes pēdējā laikā policistiem sagādājuši krāpnieki, kuri internetā aptin ap pirkstu lauksaimniekus un izmāna no viņu maciņiem iespaidīgas naudas summas par dažādas smagās tehnikas iegādi.

Laika posmā no janvāra līdz 20. maijam policisti saņēmuši 12 iesniegumus par krāpšanas gadījumiem, kad lauksaimnieki iegādājušies tehniku sludinājuma portālos, taču preci nav saņēmuši. Kurzemē un Vidzemē šogad reģistrēti pa trim šāda veida gadījumiem, Latgalē – četri, bet Zemgalē – divi viltvāržu noziegumi. Lauksaimniekiem nodarītais kaitējums mērāms vairāku desmitu tūkstošu eiro apmērā.

“Cena pievilcīga tādā ziņā, ka tā ir zemāka par tirgus vērtību un uz to arī cilvēki uzķeras,” skaidro Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Māris Priednieks. Līdz ar to cilvēki steidz aizrunāt potenciālo “preci” un iemaksā arī rokasnaudu, vēl pat neredzējuši to klātienē.

Pārdevēji parasti reklāmu par savu virtuālo preci izvietojuši, to vienkārši nokopējot no citām sludinājumu vietnēm. Un, ja šķiet, ka izkrāptajai naudai policisti tālāk var viegli izsekot, jo viss notiek ar internetbanku starpniecību, tad tā gluži nav. Arī konti faktiski ir kā viens liels viltojums.

Naudas pārskaitījumi notiek uz kontiem, kuri tāpat kā tehnika tiek izkrāpti no cilvēkiem. Piemēram, piedāvājot neesošu darbu, kam ir jāatver bankas konts un pēc tam jānodod dati savam “darba devējam”, skaidro policijas pārstāvis.

Lielā daļā gadījumu cietušie gaidot preci, nepaspēj paziņot policijai, lai paspētu vismaz kontus iesaldēt. Savukārt paši krāpniecisko darbību organizētāji atrodas ieslodzījuma vietās. Tur tiek plānotas shēmas un pa taisno no turienes veiktas gudras pārrunas ar upuriem. “Piemēram, asaka, ka traktors atrodas Lietuvā un būšot pēc nedēļas vai pāris dienām,” krāpnieku shēmu ieskicē Priednieks.

Tikai šo noziedzīgo shēmu sīkākie gariņi parasti atrodas brīvībā. Tie ir izpildītāji, kas piemēram, no kontiem noņem naudu. Lielākās summas, kas izkrāptas vienam lauksaimniekam ir 10, 15 un 25 tūkstoši eiro.

Policisti aicina, slēdzot darījumus par lielām summām, noteikti satikties klātienē, pārliecināties, ka prece eksistē dabā, kā arī sagatavot rokasnaudas līgumu. Jā, iespējams, tas prasīs laiku un pūles toties ietaupīs kaudzi naudas, ja nu pretējā pusē gadīsies rīdīts krāpnieks.