Rīgā aktivizējušies kapu zagļi, bet policijai trūkst līdzekļu šādu lietu izmeklēšanai

8 komentāri
Rīgā aktivizējušies kapu zagļi, bet policijai trūkst līdzekļu šādu lietu izmeklēšanai
EDIJS PĀLENS, LETA

Ja dzīvokļu un veikalu apzadzēju grupējumu policisti notvēra ātri, tad daudz gausāk likumsargiem sokas ar kapu apgānītaju tvarstīšanu. Pēdējā laikā garnadži aktivizējušies teju visās galvaspilsētas kapsētās. Kā ļaundari strādā un kas ir tie priekšmeti, ko atdusas vietās ņem nelūgtie viesi?

Jana divas nedēļas nebija apmeklējusi Pļavnieku kapus, kur apglabāts viņas brālis un tēvs, bet pēkšņi saņemts zvans no kādas radinieces, lika steigties uz tuvinieku atdusas vietām. Kapos notikusi zādzība – pazudušas teju visas granīta apmales.

Apmales, bijušas kārtīgi iecementētas, taču ļaundari tās acīmredzot noņēmuši akurāti, un šādas darbības visdrīzāk neuztver kā zaimošanu, bet gan uzskata par biznesu.

Kopējie zaudējumi lēšami vairāku tūkstošu eiro apmērā, bet morālais nodarījums nav novērtējams naudā, saka Jana un piebilst, ka pamanīt aizdomīgu rosību pie svešām kapu kopiņām praktiski nav iespējams, jo teritorija ir milzīga, turklāt kapu apmeklētāji viens otru nepazīst, jo te ir lielpilsēta, nevis lauki, tāpēc sieviete meklējusi palīdzību internetā.

Arī par likumsargu darbu Janai ir ko pateikt. Sieviete stāsta, ka jau sākumā inspektors, kas strādā ar viņas lietu, pateicis atklāti, ka policijai, trūkst līdzekļu un jau nākošajā dienā viņš slēgšot izmeklēšanu.

Valsts policijā par šo gadījumu arī mums nekādus komentārus nesniedz, vien piebilst, ka lietā neviena aizturētā nav. Diemžēl šāda veida noziegumu atklāšanas statistika ir skumja, kapos tiešām trūkst kontroles, praktiski nevienā no teritorijām diennakts režīmā nedežurē apsardze un tikai retos gadījumos parādās pašvaldības policijas patruļas.

Kapsētu pārvaldes novērojumi liecina, kā visbiežāk zādzības notiek diennakts tumšajā laikā it īpaši brīvdienās kad teritorijā netiek veikti rakšanas un apsaimniekošanas darbi.

Kamēr pie kopējas problēmas risināšanas tiek strādāts, Gints Zēla iesaka kapu kopiņu īpašniekiem pašiem rūpēties par drošību un kā viens no risinājumiem tiek piedāvāts – apbedījumu vietas apdrošināt. Zādzības riskus mazina arī granīta apmaļu un pieminekļu gravēšana. Taču, kā rāda prakse – visrūdītākajiem zagļiem netraucē arī tas – pēc zādzības gravējums darbnīcā tiek noslīpēts un prece pārdota kā jauna.