Pērn Rēzeknes iecirknī atklātas 15 krimināllietas par slepkavības vai smaga kaitējuma draudiem

1 komentārs
Pērn Rēzeknes iecirknī atklātas 15 krimināllietas par slepkavības vai smaga kaitējuma draudiem
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

2019.gadā Valsts policijas (VP) Rēzeknes iecirknī atklātas 15 krimināllietas saistībā ar draudiem par iespējamu slepkavību vai smagu kaitējumu veselībai, liecina pilsētas pašvaldības publiskotā informācija.

Rēzeknes iecirkņa vadītājs Gunārs Paškevičs pašvaldībai skaidroja, ka vērojama noziedzīgo nodarījumu skaita samazināšanās tendence visā Rēzeknes iecirkņa apkalpotajā teritorijā, proti, Rēzeknē, kā arī Viļānu un Rēzeknes novadā. Salīdzinot ar 2018.gadu, kriminālnoziegumu skaits samazinājies par 49, kopā 2019.gadā sākti 1008 kriminālprocesi, no kuriem 590 Rēzeknē, 345 Rēzeknes novadā, 73 Viļānu novadā. Paškevičs atzīmējis, ka, lai arī saglabājas slēpti noziegumi, iedzīvotāji biežāk vēršas policijā pēc palīdzības un ar iesniegumiem par nodarītiem noziegumiem.

Aizvadītā gada laikā notikušās divas slepkavības, šie noziegumi atklāti, un lietas nodotas prokuratūrā. Tāpat atklātas 15 krimināllietas saistībā ar draudiem par iespējamu slepkavību vai smagu kaitējumu veselībai. Arī šie noziegumi atklāti un noskaidrotas vainīgās personas.

Viens no izplatītākajiem noziegumu veidiem ir tīšs nodarījums iedzīvotāju īpašumam, norāda VP. Pērn iecirkņa teritorijā pastrādātas 403 zādzības, kas ir mazāk nekā 2018.gadā. Savukārt mazliet palielinājies krāpšanas gadījumu skaits, un tādas notikušas 17, lielākoties ar interneta starpniecību.

2019.gadā nozagtas 38 automašīnas, lielākoties tās nav bijušas jaunas. Saistībā ar šiem nodarījumiem tika aizturētas trīs nepilngadīgo grupas. VP uzsvēra, ka šīs zādzības tika izdarītas vairāk piedzīvojumu meklējumos. Taču nozagtas arī trīs dārgas automašīnas.

Tika uzsāktas 16 krimināllietas par uzbrukumiem apzagšanas nolūkā, no kurām divas ir izbeigtas nozieguma sastāva neesamības dēļ, deviņas ir atklātas un vēl piecas joprojām tiek izmeklētas. Šādi nodarījumi lielākoties paveikti Rēzeknē, parasti dienas tumšajā laikā, atpūtas un izklaides vietu tuvumā, turklāt cietušie bieži vien atrodas alkohola reibumā.

VP apgalvoja, ka pēdējos gados Kriminālpolicijas un Kārtības policijas nodaļas darbinieki veic efektīvu darbu cīņā ar akcīzes preču nelikumīgu realizāciju. Šajā jomā ir uzsāktas 15 kriminālās lietvedības, no kurām 11?- par alkohola un tabakas izstrādājumu izgatavošanu, uzglabāšanu un realizāciju plašā mērogā. Tā, piemēram, Bērzgales pagastā vienai personai tika konfiscēti 375 litri nezināmas izcelsmes alkohola, Griškānu pagastā?- 945 litri. Savukārt Rēzeknē tika noteikta personu grupa, kas nodarbojas ar alkohola un cigarešu realizāciju, sāktas divas krimināllietas.

Tāpat Kārtības policijas darbinieki sastādīja 315 protokolus par akcīzes preču izgatavošanu, realizāciju un nelikumīgu realizāciju nelielos apjomos. Likumsargi cer uz grozījumiem Likumā par administratīvo atbildību, kas noteiks stingrāku atbildību par akcīzes preču izplatīšanu.

Tāpat viena no prioritātēm policijas darbā ir cīņa ar narkotikām. 2019.gadā tika sāktas 23 krimināllietas, bet konfiscēto narkotiku apjoms nekļūst mazāks. Policijā uzsver, ka sabiedrība aktīvi palīdz cīņā ar narkotikām, un izveidojusies veiksmīga sadarbība ar pašvaldībām un izglītības iestādēm.

Paškevičs arī atklāja, ka lielāku uzmanību policija velta vardarbības ģimenē gadījumiem,?un pieņemta virkne likumdošanas aktu, kas ļauj policijas darbiniekiem izbraukumā pieņemt lēmumus par pušu nošķiršanu, atsevišķos gadījumos arī piespiedu kārtā. Tādā veidā 2019.gadā pieņemti 38 lēmumi par nošķiršanu. VP secinājusi, ka sadzīves strīdos cieš bērni?- gan fiziski, gan morāli, tāpēc šādās situācijās ir svarīga iedzīvotāju aktīva dalība.

“Nevajag domāt?- ja jūsu ģimenē jau bija vardarbības gadījums, tad tas vairs neatkārtosies. Jāizsauc policija, pieprasot pušu nošķiršanu. Katram cilvēkam ir tiesības aizstāvēt savu pašcieņu,” aicināja VP Rēzeknes iecirkņa priekšnieks.