Latvijā apcietinātie ārvalstnieki neatzīst vainu Ķīnas iedzīvotāju apkrāpšanā

0 Komentāru
Latvijā apcietinātie ārvalstnieki neatzīst vainu Ķīnas iedzīvotāju apkrāpšanā
Šobrīd ārzemnieki atrodas apcietinājumā Rīgas Centrālcietumā un Latvija gaida izdošanas lūgumu no Ķīnas. (Edijs Pālens / LETA)

Latvijā nesen apcietinātie Taivānas pilsoņi neatzīst vainu Ķīnas iedzīvotāju apkrāpšanā, informē ārzemnieku advokāts Saulvedis Vārpiņš.

Augusta vidū Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piemērojusi pagaidu apcietinājumu pieciem ārvalstniekiem, kuri iesaistīti lietā par Ķīnas iedzīvotāju apkrāpšanu. Trīs ārvalstniekus aizstāv advokāts Vārpiņš, kurš pastāstīja, ka klientu pases nav redzējis, taču saskaņā ar Taivānas pārstāvju sniegto informāciju viņi ir Taivānas pilsoņi. Saskaņā ar advokāta rīcībā esošo informāciju arī pārējie divi apcietinātie ir taivānieši.

Šobrīd ārzemnieki atrodas apcietinājumā Rīgas Centrālcietumā un Latvija gaida izdošanas lūgumu no Ķīnas. Advokāts ar vīriešiem kontaktējas ar tulka starpniecību. Latvijā vīrieši atradušies tūrisma vai darba meklējumos un advokātam apgalvojuši, ka neko sliktu nav darījuši. Latvijā ieradušies caur Rietumeiropu, un policija viņus aizturējusi kādā dzīvoklī.

Ja 40 dienu laikā Ķīna neiesniegs Latvijai izdošanas lūgumu, tad personas būs jāatbrīvo, norādīja advokāts.

Jau ziņots, ka Valsts policija (VP) augusta vidū vērienīgā operācijā, reaģējot uz informāciju par vairāk nekā divu miljonu eiro izkrāpšanu no Ķīnas iedzīvotājiem, Rīgā un tās apkaimē aizturējusi 110 ārzemniekus. Tiesa pēc Latvijas izmeklētāju ierosinājuma lēma tikai par piecu ārzemnieku apcietināšanu, pārējie ievietoti Valsts robežsardzes aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centros, kur tiek skaidrota viņu identitāte, jo nav skaidra izcelsmes valsts, kā arī pastāv aizdomas par to, vai viņi atrodas Latvijā legāli.

VP saņēma tiesiskās palīdzības lūgumu no Ķīnas, kā rezultātā veikta izmeklēšana un operatīvās darbības divu mēnešu garumā, kas rezultējās iepriekšminētajā operācijā.

Latvijas policija atklājusi, ka krāpšana notikusi, izmantojot telefonkrāpšanas metodes, taču detalizētāku informāciju policija nesniedz, līdz ar to nav skaidrs, vai krāpšanā bijuši iesaistīti tikai pieci apcietinātie ārzemnieki vai arī pārējie 105 ārzemnieki.

Krāpšana veikta laikā no šā gada marta līdz jūlija beigām.

Robežsargi noskaidrojuši, ka neviens no iesaistītajiem iekļūšanai Latvijā nebija šķērsojis valsts ārējo robežu.

Šajā lietā neviens Latvijas pilsonis netika aizturēts Kriminālprocesa likuma kārtībā. Policija turpina notikuma vietā konstatētā Latvijas pavalstnieka pārbaudi, lai noskaidrotu viņa iespējamo lomu noziedzīgā grupējuma darbībā.

0 Komentāru