Mežs Dārziņos nelikumīgi izcirsts, lai, iespējams, mainītu zonējumu

Pievienot komentāru
Mežs Dārziņos nelikumīgi izcirsts, lai, iespējams, mainītu zonējumu
Foto: LETA

Turpinās vainīgo meklēšana Dārziņos nelikumīgi nogāztā meža lietā. Ir aizdomas, ka ļaundarus interesējusi nevis iespējamā peļņa no kokmateriāla pārdošanas, bet gan kas cits. Tikmēr nozāģētās priedes ceļa malā guļ jau vairāk nekā mēnesi un bojājas.

Šīs nedēļas sākumā LNT ziņas izzāģētajā mežā sastapa strādniekus, kuri centās izvest nogāztos kokus. Toreiz viņi atzinās, ka neko nezina par nelikumīgu koku izciršanu, bet darbam viņus nolīgusi kāda persona. Soloties atvest izvešanas pilnvaru, darboņi, pametot tehniku, pazuda uz neatgriešanos. Tagad policija viņus atradusi un turpina skaidrot vainīgās personas.

”Īpašnieku atradām tam traktoram. Pagaidām izskatās, ka viņu uzņēmumu vienkārši iznomāja, un tagad meklējam, kas stāv aiz tā visa. Aizdomas, ka mērķis ir nevis mežs, bet zeme kādām citām darbībām,” norāda VP Rīgas Ķengaraga iecirkņa pārstāvis Nikolajs Mitrošenko.
Arī mežzine Inguna Čauna apstiprina, ka materiālais ieguvums no nogāztā meža ir salīdzinoši neliels: ”Es pat nedomāju, ka tas bija tieši naudas iegūšanai. Tur nebija tik liela tā krāja, es pieļauju, ka aiz nezināšanas viņi nocirta.”

Tomēr, pat tad, ja šī meža īpašnieki cerēja, ka tagad viņi izcirstā meža vietā varēs veikt apbūvi, – viņi maldās. Zemes zonējuma maiņa nav iespējama, turklāt īpašniekam, neatkarīgi no tā, kas mežu izcirta, ir pienākums vietā iestādīt jaunus kokus.

”5 gadu laikā pēc MK noteikumiem viņiem 2020. gadā ir jāatjauno mežs, arī ar priedi, uz vienu ha jāiestāda 3 tūkstoši priedes. Nedaudz izmaksas būs, bet ar to jau visi rēķinās kailcirtes sākumā, tikai tā ir patvaļīga kailcirte. Ja viņi neatjauno, tad pēc 5 gadiem mēs saucam īpašnieku, jo par atjaunošanu atbild tikai īpašnieks. Ja nav atjaunojis, brīdinām, ka jāatjauno, ja viņš to nedara, tad mēs viņu saucam pie administratīvās atbildības,” skaidro Inguna Čauna.

Ja ha jauna meža iestādīšana izmaksās aptuveni 800 eiro, tad par realizētajiem kokmateriāliem esot iespējams saņemt 10 reizes vairāk. Pagaidām gan augstvērtīgie priežu baļķī guļ uz mitrās zemes un bojājas. Neatkarīgi no tā, vai meža izcirtēji tiks atrasti vai nē, nogāztie koki pienākas meža īpašniekam.

”Es nezinu, kā tā padarīšana tālāk risināsies. Ir tā, ka ja īpašnieks piesakās, viņam ir iespējas atgūt tos kokmateriālus. Ja viņš nepiesakās, kokmateriāli paliek guļot. Reāli paliks guļot un sāks bojāties, sazelēs un būs beigās malka,” tā Inguna Čauna.

LNT ar zemes īpašnieku – juridisko personu Dārziņu attīstības biedrība sazināties neizdodas. Tā dibināta tikai mēnesi pirms meža nociršanas, un nav skaidrs, kā tās īpašumā šī teritorija nonāca. Turklāt uzņēmums reģistrēts kādā Skolas ielas biroju namā, kurā šo uzņēmumu atrast nevar.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja un vienīgā amatpersona ir kāda 21 gadu veca sieviete. Policija par nelikumīgo meža izciršanu ir ierosinājusi krimināllietu un turpina izmeklēšanu.