2 komentāri

Viena no Lielbritānijas skandalozākajām viesstrādnieku paverdzināšanas lietām, kurā gan apsūdzētie, gan cietušie ir latvieši, pēc gadu ilga tiesas procesa beidzot nonākusi finiša taisnē.

Tieši pirms Ziemassvētkiem Lielbritānijas tiesa piespriedusi pusotru gadu cietumā diviem latviešiem – Ivaram Mežalam un Jurim Valujevam.  Taču no paverdzināšanas cietušie šo sodu uzskata par pārāk maigu un joprojām baidās no izrēķināšanās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latviešu Ivara Mežala un Jura Valujeva īstenotā viesstrādnieku paverdzināšanas shēma bija tik apjomīga, ka tās pārtraukšanā pirms gada bija vajadzīgi trīssimt Lielbritānijas policistu, tostarp organizētās noziedzības apkarošanas dienests.

Anglijas pilsētu Visbīčās un Kingslīnas puravu lauku upuri – vairāki desmiti latviešu un lietuviešu iebraucēji. Tieši pirms trim dienām Blekfeiras tiesa Londonā piespriedusi cietumsodus. Mežalam aiz Anglijas restēm pusotrs gads, bet Valujevam – gads un četri mēneši. Viņu vaina pierādīta viesstrādnieku nelegālā nodarbināšanā, imigrācijas likuma pārkāpšanā.

Kembridžšīras policijas detektīv-inspektore Dona Vassa:
Valujevs un Mežals daudzus cilvēkus ieveda nabadzībā un parādos, izmantojot to kā iebiedēšanas veidu, lai cilvēki nemeklētu palīdzību. Ļaunprātīga izmantošana viņiem bija bizness.

Britu medijos plašu rezonansi izraisījis Londonas tiesā kādas cietušās latvietes apgalvotais – ja kāds no paverdzinātajiem sūdzēsies policijā, viņiem draudot dzīvības briesmas.

Kristīne, paverdzināšanā cietusī: 
Viņš teica – ko man darīt ar tavu parādu? Vienīgais, ko varu ar tevi izdarīt, ir nodot orgānos. Šausmas, es biju nobijusies, un, protams, atdevu viņam visu savu algu.

Speciālā telefonintervijā LNT Ziņām, Lielbritānijas darbā iekārtotāju licencēšanas aģentūras vadītājs pauž nožēlu, ka piespriestais sods par cilvēku paverdzināšanu esot pārāk mazs.

Lielbritānijas Darbā iekārtotāju licencēšanas aģentūras vadītājs Pauls Brodbents:
Manī lika vilties mazais piespriestais cietumsods. Tas nemaz nebija tuvu pastrādā nozieguma apmēram. Cilvēk zināja, ka viņus izmanto, bet cerēja, ka alga tomēr būs lielāka, bet nebija. Viņiem maksāja vienu mārciņu nedēļā. Tā bija verga alga. Maksimums par šādu nodarījumu būtu desmit gadi cietumā. Jūs tagad saprotat manu vilšanos. Viņi būs brīvi, iespējams, jau pēc gada. Šim tiesas lēmumam vajadzēja būt kā paraugprāvai un nobiedēt citus paverdzinātājus, bet diemžēl tā nenotika. Policija šobrīd gan turpina izmeklēt citus aspektus, lai pierādītu viņu citu vainu un sods būtu vēl lielāks.

Par pusotra gada cietumsodu saviem pāri darītājiem neapmierinātību pauž arī LNT Ziņu uzrunātie cietušie. Vairāki no viņiem  joprojām turpina dzīvot Anglijā.

Linda, paverdzināšanā cietusī:
Sods nav atbilstošs viņiem, jo bija pelnījuši lielāku sodu. Viņiem bija, cik noprotu, trīs advokāti. Mums uz visiem daudzajiem cietušajiem tika valsts piešķirtais advokāts. Mūsprāt, viņš nebija pietiekoši labs un informēts par visiem aspektiem, tāpēc arī, iespējams, ir šāds rezultāts. Apmierināta es viennozīmīgi neesmu ar to. Skumji, ka Latvijas vēstniecība Londonā vispār pat nesazinājās ar mums un pat nenoskaidroja, vai mums nevajadzētu advokātu.

 

Mareks, paverdzināšanā cietušais:
Mēs joprojām esam liecinieku aizsardzības programmā arī pēc tā laika, kad viņus atbrīvos. Policija teica, ka viņi skatīs sīkāk, smalkāk. Varbūt, iespējams, būs vēl tiesa pēc kāda laika, jo viņi vāc vairāk pierādījumus. Pati policija uzskata, ka tas nav taisnīgs sods.

 

Linda, paverdzināšanā cietusī:
Mēs varētu baidīties no tā – kad mēs bijām verdzībā pie viņa, viņš mums draudēja, ka izrēķināsies ar mums un mūsu radiniekiem. Tas varētu notikt arī tagad vai vēlāk, kad viņi iznāk no cietuma, vai arī viņu radinieki varētu kaut kādā veidā iespaidot. Manus radiniekus un arī mani. Mēs no tā arī ļoti baidāmies, bet nu ceram, ka tā nenotiks.

Šai ģimenei ir sevišķi lielas bailes, jo viņiem tagad piedzimis mazulis. Sieviete bija paverdzināta grūtniecības laikā un pēc viņas teiktā apsūdzētie esot lieguši normālu pārtiku. Tikmēr Lielbritānijas Darbā iekārtotāju licencēšanas aģentūra ar LNT Ziņu starpniecību vēlas brīdināt potenciālos uz Angliju strādāt braukt gribošos būt ļoti uzmanīgiem un atpazīt pirmos paverdzināšanas signālus, piemēram, bankas konta atvēršana uz darbā iekārtotāja vārda.

TOP komentāri

  • Lords
    0 0 0

    Lords

    Cilveki,kas dzivoja Jura un Ivara majas,loti labi zinaja kadu viziski smagu darbu jastrada.Neviens no viniem nav solijis darbu Anglu parlamenta.Visi cilveki kas stajas darba pie viniem zinaja kad bus smags darbs.Puravu vaksana ir viena no smagakiem un grutakiem darbiem,ja ne smagakais darbs UK.Parejie liekulo.Kas stradaja tas strada.Slinti nabagi un dzeraji.
  • Lords

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl