Eksperti: bērnu aizraušanās ar apreibinošām vielām ir sekas nelabvēlīgai situācijai ģimenē

0 Komentāru
Eksperti: bērnu aizraušanās ar apreibinošām vielām ir sekas nelabvēlīgai situācijai ģimenē
()

Skolēnu brīvlaiks ir sācies ar ne tām labākajām ziņām – pēc apreibinošu vielu smēķēšanas slimnīcā nonākušas trīs pusaudzes – divas 13 gadu un viena 15 gadu veca meitene.

Tieši Tvaika ielā nonāk tie vismaz 14 gadu vecie jaunieši, kuri piedzeras, sapīpējas vai citā veidā apreibinās līdz psihiskiem traucējumiem. Ja viņu dzīvībai briesmas nedraud un jauniešus neaizved uz slimnīcu, tad viņu ceļš ved uz Sarkandaugavu – vietu, kuru apvij ne tās labākās leģendas un uz kuru viņu vecākiem reizēm ir pat kauns nākt atvasēm pakaļ.

Kā var noprast, mazie pacienti lielākoties pārmērīgi lieto to, kas lētāks un vieglāk pieejams. Savulaik vispopulārākais bija “spaiss”. Tagad alkohols kopā ar kādām vieglajām narkotikām; ir arī gadījumi, kad pusaudži salietojas amfetamīnu.

Palīdzība nevienam bērnam netiek atteikta, un mājas viņš var doties tikai tad, kad pakaļ ierodas vai nu vecāki, vai bērnunama darbinieki. Un te jau sākas problēmas.

Šeit arī parādās bērnu apreibināšanās reālie cēloņi. Proti, vecāki savus bērnus, kuriem ir problēmas ar apreibinošām vielām, uztver kā vienīgos nelaimes vaininiekus un uzskata, ka kādam ar viņiem kaut kas ir jādara, taču paši lietas labā neko nevēlās darīt. Mediķi gan akcentē, ka bērnu aizraušanās ar alkoholu un narkotikām visbiežāk ir vien sekas nelabvēlīgai situācijai ģimenē.

Gan mediķi, gan mēs aicinām bērnu vecākus nenorobežoties no atvašu problēmām, bet pašiem iesaistīties to risināšanā. Vispirms mēģināt savu bērnu saprast, nevis nosodīt.

Arī likumsargi, lasot lekcijas un daloties informācijā, nāk soli pretim vecākiem un pedagogiem, kā arī visiem citiem interesentiem, mēģinot skaidrot, kas un kādas ir narkotikas, kā saprast, vai pusaudzis kaut ko ir lietojis, un kā rīkoties, ja tas tiek konstatēts. Pretējā gadījumā – bērni šobrīd ir krietni gudrāki par pieaugušajiem, un pieaugušie mēdz vienkārši apjukt. Piemēram, pieaugušajiem reizēm nav ne jausmas, kāda ir marihuānas smarža, tāpēc, sajūtot to pusaudža istabā, viņi neredz pamatu satraukumam. Savukārt bērns, ja reiz nogājis no ceļa un laikus nav saņēmis palīdzību, “zālīti” un alu var lēnām nomainīt pret stiprākām vielām un rezultātā kļūt par likumsargu klientu.

Gan bērniem, gan bērnu vecākiem ir iespēja iegūt nepieciešamo informāciju un speciālistu palīdzību, lai risinātu problēmas, to var meklēt gan ārstniecība iestādēs, gan sociālajā dienestā. Galu galā – arī skolā un policijā jums pastāstīs, kur vērsties.

0 Komentāru