DNS laboratorijas nespēj sniegt rezultātus saprātīgos termiņos

Komentāri

Kad policija medīja Imantas pedofilu, viss, uz ko tika balstīta apsūdzība, bija vīrieša DNS. Neviens pieaugušais pedofilu sejā nebija redzējis, kameru uzņēmumi bija pārāk izplūduši, un tikai šis bioloģiskais paraugs bija vienīgā cerība noķert vīrieti. Tas arī izdevās, taču viņš būtu izskaitļots ātrāk, ja rindas DNS ekspertīžu nodaļā nebūtu tik garas.

Pieprasījums pēc DNS ekspertīzēm strauji pieaug. DNS laboratorija nespēj sniegt slēdzienus saprātīgos termiņos. DNS analīzes ir policijas galvenais ierocis, šķetinot noziegumus, bet tās ir garas un sarežģītas. Piemēram, šīs slepkavībā iesaistītās kedas rindā gaidījušas veselu gadu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Apavi ir sarkani, un asins pleķi ar neapbruņotu aci uz tiem ir grūti saskatāmi, bet laboratorijā vajadzīga vien nepilna minūte, lai pleķus sazīmētu, tātad – atrastu, no kurienes ņemamas DNS paraugs. Pēc tam sākas sarežģītākais. Tas jāattīra no piejaukumiem, lai iegūtu tīru DNS jeb dezoksiribonukleīnskābi – unikālo informāciju par vienu vienīgo tā nēsātāju.

Kurus paraugus sūtīt policijas ekspertīzei, nolemj procesa virzītājs. Starp tiem visbiežāk ir siekalas un asinis, izvarošanas un pedofilijas lietās – sperma, zādzībās – sviedri. Tie tiek salīdzināti ar aizdomās turamajiem vai datu bāzi, kurā nu jau ir 60 000 paraugu. Arvien uzlabotās ekspertīzes metodes ļauj DNS nolasīt pat no viena vienīga pieskāriena, kurā atrodamas mikroskopiskas sviedru lāsītes. Visgrūtāk DNS iegūstams no kauliem, tāpēc līķu identifikācija ir sarežģīta.

Foto:

Līdzās DNS ekspertīžu nodaļas ekspertam Ērikam Kušneram tur līdzās strādā vēl seši tiesu eksperti, un viņu ikdiena ir visneiedomājamākie noziegumi. Taču arī pie tiem nācies pierast. Ja eksperti jūt, ka nespēj koncentrēties, viņi pārbaudi atliek. Atbildība ir milzīga, jo uz tiesu eksperta slēdziena nereti balstīta visa apsūdzība un pat tiesas spriedums. Cilvēku, kas varētu darīt šādu darbu, ir maz.

Ekspertīžu biroja vadītāja Līga Peisniece atzīst, ka termiņi, kādos DNS laboratorija šobrīd spējīga sniegt atzinumus, nav pieņemami. Skaļākajās slepkavības un izvarošanas lietās – tie ir trīs mēneši, sīkākās zādzībās – pusgads līdz gads.

Ierīces ir dārgas, bet, saprotot šīs ekspertīzes tikai pieaugošo nozīmi, nākamajā gadā DNS laboratorijai iedalīti gan valsts budžeta līdzekļi, gan nauda no iekšējiem drošības fondiem.

Skaties video!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl