Digitālgeitā šonedēļ beidzot gaidāms spriedums; apsūdzētais tiesai sūdzas, ka pie atbildības nav saukts pats Šķēle

0 Komentāru
Digitālgeitā šonedēļ beidzot gaidāms spriedums; apsūdzētais tiesai sūdzas, ka pie atbildības nav saukts pats Šķēle
Foto: LETA

Šonedēļ gaidāms spriedums lietā, kas jau sen pagājusi sāņus no avīžu galvenajiem virsrakstiem. Tā ir digitālgeita – krāpšanas shēma, kas pirms 12 gadiem radīja milzu troksni un skaļas apsūdzības, kurās figurē ekspremjeram Andrim Šķēlem pietuvinātas personas. Pēc ilga laika pirmā instance darbu beigusi, un piektdien tā nolasīs spriedumu 19 lietā apsūdzētajiem.

Digitālās televīzijas krimināllieta jeb digitālgeita tiesā nonāca pirms 7 gadiem. Vēl gandrīz tikpat bija nepieciešams izmeklēšanai. Termiņus par absurdiem sauc kā apsūdzība, tā paši apsūdzētie. Beidzot šī lieta tuvojas tās vismaz pirmajam spriedumam.

Rīgas apgabaltiesā šodien ieradās visi 19 lietā apsūdzētie, no kuriem pazīstamākie – bijušais LNT vadītājs Andrejs Ēķis un Nacionālās radio un televīzijas padomes loceklis Ojārs Rubenis no kameras slēpās, uzgriežot muguru. Citi tādu kautrīgumu pēc daudzajiem tiesvedības gadiem vairs neizrādīja.

Visiem 19 šodien bija dota iespēja teikt pēdējo vārdu, un ar spilgtākajiem epitetiem izcēlās galvenie apsūdzētie – Jurģis Liepnieks digitāllietu nosauca par bijušā premjera Eināra Repšes politisko pasūtījumu, lai savulaik iznīcinātu konkurentu Andri Šķēli un viņa vadīto Tautas partiju.

Savukārt Šķēles finanšu lietu kārtotājs Harijs Krongorns tiesai pārmeta, ka nav spēts pie atbildības saukt pašu Šķēli, tāpēc iztikts ar grāmatvedi. Par savu teikto Krongorns gan negribēja izplūst sīkākās detaļās.

Vai visu apsūdzēto aizstāvības runās bija kas vienots – ka neesot saprotams, par ko tieši viņi apsūdzēti, un ka 12 gadi izbojājuši viņu dzīvi, karjeru un reputāciju.

Žurnāliste Ilze Jaunalksne, kura pirmā sabiedrībai publiskoja šo shēmu, neslēpj vilšanos, ka lieta izplūdusi, iespējams, īstos autorus neatklājot.

Ilze Jaunalksne
To, ka tā bija afēra, apstiprināja Stokholmas šķīrējtiesa. Cita lieta – to cilvēku vaina, kas sēž uz apsūdzēto soliem. Šķēles runasvīrs un grāmatvedis. Tas, kas uztrauc, ir – vai cilvēki būs jāatbrīvo nevis tāpēc, ka trūktu pierādījumi, bet tāpēc, ka tiks pārkāpti jebkādi saprātīgie lietas izskatīšanas termiņi.

Advokāts Rozenbergs nesaprātīgajos termiņos vaino prokuratūru, kas tiesu apkrāvusi ar aptuveni 100 sējumiem, daudzām epizodēm un apsūdzētajiem, nespējot atsijāt svarīgo. ”Manuprāt, tā varētu būt bijusi prokuratūras taktiska kļūda, lai man piedod prokurors, vajadzēja koncentrēties uz būtisko, lai pabeigtu lietu saprātīgā termiņā,” skaidro Rozenbergs.

Prokurors, kurš garās tiesvedības laikā mainījies, jo iepriekšējais, Edvīns Piliksers, jau aizgājis pensijā, daļēji piekrīt advokāta viedoklim.

Lietas būtība ir pirms 15 gadiem Latvijā uzsāktā pāreja uz digitālo televīziju, ar ko Valsts Radio un televīzijas centram pieteicās palīdzēt it kā partneris no Anglijas – Kempmayer Media Limited. Taču tā izrādījās vien pastkastītes firma, aiz kuras slēpās vietējie uzņēmēji ar mērķi nopelnīt uz valsts rēķina. Krāpšanai nākot klajā, Stokholmas tiesa no Kempmayer piedzina nepilnus četrus miljonus latu. Garās tiesvedības laikā televīzijas centra vadītājs Māris Pauders zaudēja prātu, bet centra pilnvarniece Ināra Rudaka – aizgāja aizsaulē.

Spriedums lietā būs gaidāms šo piektdien.

0 Komentāru