Velobraucēji pieprasa cieņu, bet paši par to piemirst

2 komentāri
Velobraucēji pieprasa cieņu, bet paši par to piemirst
Foto: LETA

Ņemot vērā, ka velosipēds kā pārvietošanās līdzeklis kļūst arvien populārāks, turklāt arī ziemas kļūst siltākas un velosezona daudziem ir krietni garāka, var droši teikt, ka policistiem ar katru gadu ir arvien vairāk darba, izmeklējot dažādas nebūšanas uz ceļa, kurās nokļuvuši pedāļu minēji.

Nereti paši mazāk aizsargātie ceļu satiksmes dalībnieki ir vainojami tajā, ka kļūst par negadījumu upuriem. Nespējot iejusties autobraucēja ādā un atbilstoši nenovērtējot situāciju uz ceļa vai vienkārši klaji ignorējot satiksmes noteikumus un, piemēram, šķērsojot brauktuvi pie aizliedzošā signāla.

Analizējot negadījuma vietās fiksētos materiālus, var secināt, ka viena no bīstamākajām vietām, kur krustojas velosipēdistu un autovadītāju ceļi, ir neregulējamas gājēju pārejas, atzīst Valsts policijas Satiksmes administratīvo pārkāpumu izskatīšanas biroja priekšnieks Juris Jančevskis. Atliek vien pedāļu minējam braukt ātrāk, nekā atļauts noteikumos, lai šoferim būtu gandrīz neiespējami laikus apstāties. Un tad jau sekas var būt visdažādākās.

Lai arī Jančevskis kā galveno satiksmes drošības stūrakmeni min tieši ceļu satiksmes noteikumus, kuru ievērošana un izpratne var paglābt no vairuma negadījumu, tikpat nozīmīga ir savstarpēja cieņa un sapratne – tieši tās, ikdienas satiksmē vēl joprojām pietrūkst visvairāk.

Minot pedāļus, iedomājaties, kā jūtas gājēji, kuriem brāžaties garām vēja ātrumā, vai šoferi, kuru priekšā iznirstat no nekurienes, vai otrādi, ar auto apdzenot velosipēdistu, centieties iejusties viņa ādā un padomājiet, cik patīkami tad ir atrasties uz šauras nomales, brīdī, kad pārdesmit centimetru attālumā aiztraucas auto. Bet, ja neticat kādam no šiem ieteikumiem, izkāpiet no auto un izmetiet līkumu ar divriteni, vai iekāpiet auto un ar kritisku aci pavērojat, kā tad uz ceļa uzvedas, šie ”mazāk aizsargātie satiksmes dalībnieki”.