Padomi vecākiem un ne tikai: kā droši izmantot bērnu sēdeklīti automašīnā?

0 Komentāru
Padomi vecākiem un ne tikai: kā droši izmantot bērnu sēdeklīti automašīnā?
Ilustratīvs foto. (Foto: f64)

Kolēģi raidījumā “900 sekundes” jau stāstīja par to cik svarīgi ir automašīnā piesprādzēties pašiem un neaizmirst par tiem, kuri sēž aizmugurē, un parasti tie ir gados jaunākie pasažieri. Akcijas “Svešu Bērnu Nav” ietvaros “Degpunktā” komanda pētīja, kādas ir visbiežāk pieļautās vecāku kļūdas, kuru dēļ cieš bērni, kuri paši vēl nespēj visās situācijās padomāt par savu drošību. Un, galvenokārt, šis ir stāsts par auto sēdeklīšiem un to pareizu lietošanu.

Biķernieku trasē Drošas braukšanas skola “Degpunktā” uzticēja divus manekenus, kuri atbilst pamatskolas (aptuveni astoņu gadu vecu) bērnu augumam un svaram. Lelles būs kā izmēģinājuma trusīši – vienu piesprādzēsim, otru ne.

Ja, ar 30 km/h nometot “pa mēmajiem”, neviens no manekeniem nopietnas sekas neizjūt, tad pie nedaudz lielāka ātruma “ziepes” jau ir lielas – manekens ir aizlidojis uz priekšu. Asa un strauja bremzēšana gan nav vienīgais drauds – arī straujos līkumos pastāv iespēja gūt smagas traumas.

Pie vēl vairāk palielināta ātruma un straujas bremzēšanas notiek tas, kas jau sagaidāms – nepiesprādzētais manekens avārijas situācijā nekontrolēti planē pa salonu, un šādās situācijās nevienam pat visspēcīgākajam pasažierim nav pa spēkam noturēt savu svaru.

Ja par sēdeklīšu nepieciešamību šaubu nav, tad noteikti nedrīkstam piemirst par to, ka tie arī pareizi jālieto. Lielu daļu traumu bērni gūst vecāku nevērības dēļ tieši sprādzēšanās procesā. Bērnu sēdeklīši ir daudz, un dažādi taču pamatprincipi, kas jāievēro visiem līdzīgi.

Kā skaidro “Drošas Braukšanas Skolas” direktors Jānis Vanks, uzstādot sēdeklīti, ir svarīgi izmantot tam visas vietas, kur ir paredzēts izvērt cauri drošības jostu. Tāpat būtiski piesprādzēt drošības jostu tādā vietā, kur tā fiksējas un nemainīsies ne tās augstums, ne atrašanās vieta. Noteikti jānostiprina arī drošības jostas apakšējā siksna, jo brīdī, kad notiek trieciens, bērns var pašļūkt apakšā un drošības josta viņam var radīt traumas.

Un pat tad, ja visu esat izdarījuši pareizi, visa brauciena laikā jums jābūt modriem, liecina Bērnu slimnīcas ārstu pieredze. Maziem bērniem diezgan bieži drošības jostas nepatīk un viņi no tām mēģina kaut kā izlocīties, stāsta “BKUS” bērnu ķirurgs Jānis Upenieks. Diezgan klasisks ir gadījums, ka augšējā drošības josta tiek pabāzta zem rokas un bērnu nostiprina tikai viena jostas daļa, kas sadursmes brīdī nespēj pilnvērtīgi bērnu noturēt un ļoti stipri saspiež vēderu, mugurkaulu un var novest pie mugurkaula lūzuma vai iekšējo orgānu plīsuma. Mediķis aicina vecākus sekot līdzi saviem bērniem.

Ja jūs vēl nepārliecina eksperiments un eksperta viedoklis, tad policijas un bērnu slimnīcas sniegtā informācija skaitļos ir nepielūdzama – ik gadu ceļu satiksmes negadījumos cieš ap 800 bērnu, bet līdz Bērnu slimnīcai Vienības gatvē nonāk nopietnāk cietušie pacienti.

2016. gadā avārijās smagas traumas guva 121 bērns, bet 2017. gadā 226, un tas ir par 105 cietušajiem vairāk nekā periodā iepriekš. Kas attiecas uz policistu cīņu ar bezatbildīgiem vecākiem, tad 2016. gadā sodīti 427 šoferi par bērnu nepiesprādzēšanu vai pārvadāšanu bez bērnu sēdeklīša, savukārt par šiem pašiem pārkāpumiem 2017. gadā sodīti 459 autovadītāji.
0 Komentāru