Igaunijā izveido karti ar ceļa posmiem, kur visbiežāk notiek sadursmes ar meža zvēriem. Vai Latvija tam sekos?

4 komentāri
Igaunijā izveido karti ar ceļa posmiem, kur visbiežāk notiek sadursmes ar meža zvēriem. Vai Latvija tam sekos?
DEGPUNKTĀ

Ik gadu uz Latvijas valsts autoceļiem notiek vismaz 500 automašīnu sadursmes ar dzīvniekiem, un tā ir tikai oficiālā statistika. Patiesībā šis skaitlis, kā uzskata eksperti, būtu jāreizina vismaz ar pieci, jo par daudziem incidentiem vienkārši netiek ziņots.

Tas arī apgrūtina satiksmes uzraugiem būvēt objektīvu ainu, kuras ir bīstamākās vietas uz brauktuvēm, ja runājam par savvaļas dzīvnieku migrāciju. Taču izrādās, – pat ja aina būtu pilnīga, ar šoferu brīdināšanu neviens nesteigtos. Turpretī kaimiņvalstī Igaunijā par autobraucēju drošību tiek domāts jau tagad, izveidojot īpašu aplikāciju internetā.

Lai izvairītos no avārijām, kurās iesaistīti meža dzīvnieki, kas izskrien uz ceļa priekšā transportlīdzeklim, Igaunijā izveidota mājaslapa ar iespēju apskatīt vietas, kur visbiežāk notikušas sadursmes ar zvēriem.

Aplikācija pieejama visiem – līdzīgi kā lietotne ”Waze”, kas braucējus brīdina par ceļu satiksmes negadījumiem. Zoologs Ingmārs Līdaka, komentējot kaimiņvalsts iniciatīvu, stāsta, ka meža zvēriem ir tendence migrēt oktobra un septembra mēnešos, līdz ar to ikdienā šoferiem lietotne nav nepieciešama. Un pilsētu braucējiem vēl jo mazāk.

“Bīstamākā robeža ir starp lauku un mežu, tās ir parastās vietas, kur pārvietojas dzīvnieki. Bīstamākais laiks ir rudens pusē, kad ir daudz jaunuļu, kas tikko sākuši patstāvīgu dzīvi,” saka Līdaka.

“Latvijas Valsts ceļi” (LVC) sadarbībā ar meža dienestu līdzīgu karti izmanto jau gadiem, un tā paredzēta, lai darbiniekiem būtu vieglāk noteikt, kur nepieciešams izvietot ceļa zīmes ar brīdinājumu par savvaļas dzīvniekiem. Tiesa, lietotne nav pieejama jebkuram.

Tikmēr Līdaka uzskata, ka igauņu izveidotajai kartei nav derīga pielietojuma autovadītājiem, un tā traucētu šoferiem saglabāt skatu uz ceļu, jo nepārtraukti būtu jāspaida mobilais telefons.

Gan LVC  pārstāvis Māris Zaļaiskalns, gan zoologs pieļauj iespēju, ka, apvienojot meža zvēru karti ar iedzīvotājiem jau iecienīto ”Waze” aplikāciju, informācija sasniegtu vairāk ļaužu.

Plašāk skatieties “Degpunktā” sižetā!

4 komentāri