Elektrisko skrejriteņu īpašniekus sagaida pārmaiņas

46 komentāri
Elektrisko skrejriteņu īpašniekus sagaida pārmaiņas
EKRĀNUZŅĒMUMS

Elektroniskie skrejriteņi līdz šim netiek īpaši uzraudzīti ceļu satiksmes noteikumu izpratnē, taču jau tuvākajā nākotnē šiem braucamrīkiem tiks noteikta jauna transportlīdzekļu kategorija, un tā vadītājiem pat būs jānokārto teorētiskais eksāmens, – ar šādu paziņojumu nākuši klājā Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvji.

Neoficiāla statistika liecina, ka siltajā sezonā Rīgas centrā katrs desmitais satiksmes dalībnieks, kur nebrauc ar automašīnu, ātrākai tikšanai uz priekšu izmanto kādu mehānisku vai elektronisku braucamrīku – velosipēdu, skrituļslidas, skrituļdēli vai elektroskrejriteni.

Pēdējais no šā saraksta šogad ātri vien ieguvis popularitāti Latvijas tirgū un strauji iekarojis galvaspilsētas ielas. Šis salīdzinoši ne pārāk dārgais un pēc savas būtības vienkāršais pārvietošanās līdzeklis daudziem pat pilnībā aizvieto automašīnu vai sabiedrisko transportu. Jau tagad ielās parādījušies skūteri ar palielinātu jaunu un maksimālo braukšanas ātrumu, kas krietni pārsniedz ražotāja paredzēto. Tādā veidā tiek apdraudēts ne tikai pats braucējs, bet arī pārējie satiksmes dalībnieki, un CSDD tas licis aizdomāties par elektronisko skrejriteņu pastiprinātu kontroli.

CSDD kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris norāda: “Pēc pašreizējā normatīvu regulējama šie skrejriteņi ir uzskatāmi par sporta un atpūtas inventāru, ar ko var pārvietoties pa velosipēdiem un gājējiem paredzēto infrastruktūru. Pārsvarā mēs runājam par ietvēm. Protams, šajā gadījumā uz ietves galvenais ir gājējs. Ja runājam par nākotnes iecerēm, ir plānotas izmaiņas gan ceļu satiksmes likumā, gan noteikumos, ar kurām tiktu konkretizētas normas, prasības šo elektroskrejriteņu kārtībai.”

Likumprojekta ietvaros tiks noteikta jauna transportlīdzekļu kategorija, tāpat cilvēkiem bez jebkādām vadīšanas tiesībām, lai piedalītos satiksmē ar elektroskrejriteni, būs jānokārto vismaz velosipēda vadītāja eksāmens.

Pārvietošanās ar šādu braucamrīku būs oficiāli atļauta no 14 gadu vecuma. Drošības labad – maksimālais braukšanas ātrums nedrīkstēs būt lielāks par 20 kilometriem stundā.

Raidījuma “Degpunktā” uzrunātie rīdzinieki, kuri aktīvi izmanto skrejriteņus ikdienā, par piedāvātājiem jaunumiem likumdošanā izsakās pozitīvi, bet kārtībai ir jābūt ne tikai elektroskrejriteņu jomā.

Visi plānotie jaunumi vēl atrodas saskaņošanas stadijā, un to ieviešana nebūs tik ātra.