Bērni satiksmē – šoferiem jāparedz teju neparedzamais

1 komentārs
Bērni satiksmē – šoferiem jāparedz teju neparedzamais
Ilustratīvs foto. (Foto: LETA)

Pagājušajā gadā uz Latvijas ceļiem izdzisušas septiņu bērnu dzīvības, bet vēl gandrīz 800 cietuši. Daļai satiksmē piedzīvotais beidzies vien ar vizīti pie ģimenes ārstiem, bet ir arī tādi, kuriem nelaimīgā notikuma sekas būs jūtamas visas turpmākās dzīves laikā. Turpinot sižetu sēriju akcijas “Svešu bērnu nav” ietvaros, “Degpunktā” devās skaidrot, kā tad rīkoties, lai bērnu traumatismu mazinātu. 

To, kā no nepatikšanām pasargāt bērnus satiksmē un kā izvairīties no nelaimes, pašam sēžot pie stūres vaicājām šoferim ar daudzu gadu pieredzi.

Artūrs ikdienas Rīgas ielās mēro simtiem kilometrus un viņa stūrētajā sabiedriskajā autobusā katru dienu sēžas tūkstošiem cilvēku. Savukārt, Dainis, ir autoskolas īpašnieks un braukšanas eksperts ar vairāku desmitu gadu pieredzi, kuram ļauts vadīt gandrīz jebko kam ir stūre un riteņi.

Viņu pieredze, kas ļauj paredzēt kā tad rīkosies mazākie satiksmes dalībnieki, nākusi reizē ar satraucošiem mirkļiem un kādas asākas izjūtas gadījies sajust abiem. Braukšanas instruktors, stāsta ka spilgtāko situāciju, kas vēl šodien palikusi skaidrā atmiņā, pieredzējis vēl padomju laikos, neilgi pēc savas autobraucēja karjeras sākuma.

Diemžēl, ne visas situācijas ir ar laimīgām beigām. Artūrs atklāj, ka šoferu starpā tiek apspriesti visdažādākie notikumi pie stūres un gadās, arī ļoti skumji stāsti. Piemēram, pavisam nesen, galvaspilsētā, Avotu ielā, zem trolejbusa riteņiem pakļuvis kāds pusaudzis.

Salīdzinot vīru teikto, atklājas, ka abi min, gandrīz vai vienus un tos pašus iemeslus kādēļ notiek nelaimes uz ceļa. Bērni ir bērni un pret satiksmes noteikumiem, nereti izturas vieglprātīgi, savukārt automobiļu un citu spēkratu stūrētāji, redzot mazos satiksmes dalībniekus, pienācīgi neizvērtē situāciju un neparedz riskus, kā arī, vienkārši pārkāpj noteikumus.

Ja šoferu audzināšana lielākoties ir uz policistu pleciem, tad par bērnu drošību, atbildība jāuzņemas vecākiem un labākais veids, kā pasargāt savus ķiparus ir rādīt tiem labu piemēru. Un to izdarīt, nav nemaz tik grūti.

1 komentārs