Vīrietis izsauc ātro palīdzību sievai ar paaugstinātu temperatūru. Pēcāk nesaprot, kādēļ saņem rēķinu

6 komentāri

Paģiras, galvassāpes, iesnas, paaugstināta temperatūra un vēl vairākas mājās ārstējamas kaites daudziem šķiet tomēr nedziedināmas, tāpēc nereti tieši ātrās palīdzības mediķi tiek izsaukti nepamatoti.

Vairāki tūkstoši sociālo tīklu lietotāju zem kāda rīdzinieka publicētā raksta iesaistījušies diskusijā, kur tika apspriests kāds Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes izsaukums, kas saucējam izmaksājis 40 eiro.

Vīrietis rakstīja: “Oktobra sākumā es izsaucu savai sievai ātro palīdzību. Viņai bija augsta temperatūra un palika slikti, mediķus mēs izsaucām naktī. Šodien saņēmām rēķinu. Mēs maksājam nodokļus un daļa no tiem aiziet veselības aprūpē. Kāpēc mums vēl atsevišķi jāmaksā par ātru palīdzību? Es saucu pirmo reizi dzīvē. Pie mums likumus *** raksta?”

“Degpunktā” rīcība esošā informācija liecina, ka pirms ārstu brigādes nosūtīšanas uz adresi, dispečere pārjautājusi vai augsta temperatūra ir vienīgais simptoms un vai nav nekādi citi sarežģījumi. Izsaucējs apstiprinājis faktu par temperatūru, un dispečere nolēmusi palīdzību nesūtīt, jo šo gadījumu nevar uzskatīt par neatliekamu. Neskatoties uz šādu skaidrojumu, izsaucējs tomēr uzstājis uz brigādes ierašanos un dispečere pabrīdinājusi, ka tādā gadījumā šis būs maksas pakalpojums. Beigu beigās par naksnīgo tikšanos ar mediķiem ģimene iemaksājusi 40 eiro Valsts kasē. Sociālu tīklu lietotāji uz šo publikāciju reaģējuši asi. Viena daļa vaino ārstus bet vairums – pašu izsaucēju.

Paši mediķi no komentāriem par konkrēto incidentu izvairās, lai nepārkāptu pacientu tiesību likumu, bet runājot par kopējām tendencēm – šis gadījums nav nekāds retums. No tūkstošiem dažādu izsaukumu diennaktī aptuveni 12 izbraukumi neatbilst nu nekādi pat aiz matiem nav pievelkami pie kategorijas “neatliekamie”. Šiem izsaucējiem ir jāmaksā.

Ilze Bukša
NMPD pārstāve

Diemžēl savā ikdienā saskaramies ar situācijām, kurās cilvēkiem ir veselības problēmas un ir nepieciešama palīdzība, bet tā nav neatliekama palīdzība, jo nav apdraudēta dzīvība un palīdzība…

NMPD pārstāvji plāno arī nākotnē vairāk runāt un stāstīt iedzīvotājiem, kādos apstākļos ir jāsauc operatīvā brigāde un kad labāk iztikt bez tās. Ja esat saskārušies Galvassāpēm, sāpēm ausīs, kaklā, vemšanu, caureju vai nelielu traumu, kā arī noticis hroniskas slimības saasinājums, ieteicams zvanīt ģimenes ārstam, bet, ja veselība pasliktinājusies naktī, tad ģimenes jāzvana uz konsultatīvo tālruni 66016001. Ja nakts laikā nepieciešams doties uz slimnīcu, tad ātras palīdzības auto nav jāizmanto, kā taksometrs.

Brigāde noteikti jāsauc arī situācijā, kad cietušais atrodas bezsamaņas stāvoklī vai sācies elpas trūkums, vai spēcīga asiņošana un citas dzīvību apdraudošas pazīmes.

Katru diennakti Latvijā strādā ap 170 mediķu brigādes, kas ir izvietotas simts dažādās vietās. Kritiski vērtējot – puse no diennakts izsaukumiem ir tādi, kas nav neatliekami. Faktiski no 1000 izsaukumiem dienā aptuveni 500 ir tādi, kas ir risināmi ar citām alternatīvām metodēm, ar ģimenes ārsta palīdzību. Tomēr pagaidām mediķi neliek par šiem izsaukumiem maksāt.

6 komentāri