Viņi bezpalīdzīgi “karājās” gaisā; no būvobjekta Rīgas centrā gandrīz nokrīt divi celtnieki

3 komentāri
Viņi bezpalīdzīgi “karājās” gaisā; no būvobjekta Rīgas centrā gandrīz nokrīt divi celtnieki

Ar šokējošiem kadriem padalījies kāds autobraucējs, kurš nejauši uzfilmējis, kā no kāda būvobjekta Rīgas centrā gandrīz nokrīt divi celtnieki. Celtņa operators, pārvietojot sijas, nejauši gaisā pacēla arī tuvumā esošos darbiniekus.

Īsais video tika nofilmēts no kādas automašīnas video reģistratora. Spēkrats pagriezās pa kreisi, uz Strēlnieku ielu, un kamera nejauši iemūžināja patiešām asinsstindzinošu ainu. Auto piebrauca tuvāk piektajām namam, kur notika būvdarbi.

Kreisajā pusē uz ēkas jumta bija redzami divu cilvēku silueti, kas kaut ko stiprināja pie nama fasādes, taču pēkšņi abi vīrieši izdarīja kaut ko pavisam nesaprotamu un nevienam negaidītu. Cilvēki kā gaisa akrobāti nolēca no nama jumta, uzlidoja gaisā un “karājās” vairāku metru augstumā. Vīriešus turēja ķēde, kas bija piesieta pie celtņa. Biedējošais skats turpinājās dažas sekundes un ātri vien piesaistīja apkārtējo uzmanību.

Pēc brīža celtņa operators pamanīja kauto ko nelāgu, atgriezās sākotnēja pozīcijā un cilvēkus nolaida atpakaļ uz nama jumta. Vai redzētais bija celtnieku ekstremāla izklaide, vai objektā notika kaut kāda būtiska problēma, šā vai tā, atgadījums varēja beigties letāli abiem notikumā iesaistītajiem. Darbus minētājā adresē veic būvfirma SIA ”Velve”. Uzņēmuma pārstāvji sniedza komentāru un paskaidroja starpgadījuma motīvus.

“Tas notika 22. novembrī. SIA “Velve” apakšuzņēmējam, tad, kad veica darbus objektā Strēlnieku ielā, divi darbinieki uzstādīja veidņu sijas ēkas ceturtajā stāvā. Brīdī, kad notika darbu izpilde, pārtrūkstot rācijas sakariem ar celtņa operatoru, līdz ar sijas pacelšanu gaisā tika pacelti arī, būvniecības valodā sakot, piestropēto darbu veicēji, kuri savas pretkritiena sistēmas bija piestiprinājuši pie celtņa pacelšanas ķēdēm,” stāsta SIA “Velve” pārstāve Ieva Šaripo.

Strādniekiem paveicās, ka celtņa operators bija spējīgs saredzēt cilvēkus un bez komunikācijas novērst bīstamu situāciju. Ja tās nebūtu izdarīts, cilvēki “karātos” gaisā vel ilgāku laiku, un tad šis stāsts noteikti beigtos traģiski. Celtnis, kas tika uzstādīts būvobjektā Strēlnieku ielā, tika izīrēts un pieder uzņēmumam ”Ubak group”. Šīs firmas celtņa operators liktenīgajā brīdī arī atradās pie tehnikas pults.

“Sniedzot komentāru sakarā ar jūsu zvanu un autovadītāja sižetu par objektu: ”Strēlnieku ielā 5, Rīgā”, SIA ”Ubak group” grib paskaidrot, ka šis starpgadījums diemžēl notika cilvēciskā faktora dēļ jeb darbinieku neuzmanības dēļ. SIA ”Ubak group” operators strādā ar rācijas palīdzību un izpilda komandas, ko viņam liek darīt stropētāji. Operators izpildīja komandu ”uz priekšu”, savukārt tehnisko iemeslu dēļ rāciju sakaros bija traucējumi un nenoskanēja komanda ”stop”. Starpgadījumā rezultātā neviens nav cietis. Mūsu uzņēmums no savas puses veica atkārtotas instruktāžas, savukārt objektā notikušā iemesli joprojām tiek izmeklēti atbilstoši LR likumdošanai,” skaidro SIA ”Ubak group” pārstāvis.

Arī uzņēmuma ”Velve” pārstāvji apgalvo, kā šīs atgadījums kalpos par rūgtu pieredzi un tiks padziļināti izskatīts: “Šādas situācijas nav pieļaujamas. Šobrīd mēs veicam iekšējo izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kādēļ kaut kas tāds vispār varēja notikt, kā arī veiktu visus atbilstošos pasākumus, lai turpmāk nekas tāds neatkārtotos. Mums arī objektā bija drošības inspekcija, kas veic šos pasākumus. Protams, ka kaut ko vēl sīkāku, ko viņi būs izanalizējuši, mēs varēsim komentēt vēlāk.”

Savukārt par nepatīkamo incidentu jau ir informēti Valsts darba inspekcijas (VDI) pārstāvji, kas, protams, nevarēja nereaģēt uz šo atgadījumu. Inspekcijā uzsver, kā aculiecinieka iemūžinātajā video redzamais ir nepieņemams un dzīvībai bīstams.

“Valsts darba inspekcija minēto objektu jau iepriekš brīdināja par apturēšanu, jo darbs augstumā netika organizēts droši. Pamanot publikāciju sociālajos tīklos, VDI inspektori devās objektu apsekot atkārtoti un noskaidroja, ka video uzņemts pagājušajā piektdienā. Šobrīd objektā būtiski pārkāpumi, kas varētu apdraudēt nodarbināto veselību un dzīvību, netika konstatēti. VDI pieļauj, ka darba devējam ir bijis pietiekami daudz laika kopš piektdienas, lai būtiski uzlabotu situāciju darba drošības jomā,” norāda VDI Sadarbības un attīstības nodaļas vadītāja Linda Matisāne.

Vairāk par tematu – raidījuma “Degpunktā” sižetā