Uzdodoties par bankas darbinieku, izkrāpj gandrīz 3000 eiro

1 komentārs
Uzdodoties par bankas darbinieku, izkrāpj gandrīz 3000 eiro
POSTIMEES/SCANPIX

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Krāslavas iecirknis 29.jūnijā saņēma informāciju par krāpniecības gadījumu, kurā sievietei viltus bankas darbinieks izkrāpa gandrīz 3000 eiro, informēja Valsts policijā.

Krāpnieks uzdevās par bankas darbinieku un, iemantojot personas uzticību, no bankas konta izkrāpa ievērojamu naudas summu. Saistībā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess un notiek izmeklēšana.

Valsts policija regulāri saņem informāciju par analoģiskiem gadījumiem, tāpēc iedzīvotāji atkārtoti tiek aicināti neizpaust savus personas datus un ievērot visus nepieciešamos drošības pasākumus, lai nenonāktu situācijā, kurā tiek zaudēti naudas līdzekļi. Visbiežāk zvanītāji runā krievu valodā un uzdodas par banku darbiniekiem, cenšas izvilināt internetbankas pieejas datus – lietotājnumurus un paroles, kurus prasa apstiprināt ar attālinātajiem autentifikācijas rīkiem, piemēram, Smart-ID PIN kodiem.

Valsts policija atkārtoti atgādina, ka pats drošākais veids, kā pārbaudīt, vai zvanītājs ir krāpnieks, ir lūgt personu sniegt informāciju latviešu valodā. Krāpnieki nepārzina latviešu valodu un nekavējoties sarunu pārtrauc, kas norāda, ka zvanītāja mērķis ir bijis finanšu līdzekļu izkrāpšana.

Valsts policija ir fiksējusi arī vairākus gadījumus, kuros krāpnieki piedāvā personām pasargāt savus finanšu līdzekļus, kā rezultātā iedzīvotāji vēloties pasargāt sevi no krāpniekiem apšaubāmā veidā, iekļūst šādu krāpnieku lamatās.

Valsts policija aicina ņemt vērā, ka viltvārži zvana laikā informē personu par it kā aizdomīgu darījumu bankas kontā un, lai to anulētu, lūdz nosaukt kartes numuru, PIN kodu un citu sensitīvu informāciju. Krāpnieku mērķis ir iegūt citas personas piekļuves rīkus – lietotāja vārdu, paroles, maksājumu karšu datus, SmartID pin kodus, lai vēlāk iegūtu piekļuvi konkrētās personas elektroniskiem finanšu līdzekļiem un pārskaitītu tos uz ārzemju kontiem, kurus izsekot ir ļoti grūti.

Vairākos policijas fiksētajos gadījumos krāpnieki ir ne tikai izkrāpuši kontā esošo naudu, bet gan noformējuši ātros aizdevumus un tūlīt pēc naudas ienākšanas kontā to pārskaitījuši uz ārvalstu kontu.

Valsts policija atgādina būt uzmanīgiem un nekādā gadījumā svešiniekiem neatklāt savu bankas kontu pieejas datus. Ne banku, ne citu valsts iestāžu darbinieki nekad neprasīs atklāt šādu informāciju. Tas, ka telefonsarunas laikā uzrādās Latvijas numurs vai pat valsts iestādes nosaukums, nenozīmē, ka zvana tiešām no Latvijas. Krāpnieki spēj ģenerēt telefonu numurus.

Ja ir izkrāpti finanšu līdzekļi, aicinām nekavējoties sazināties ar savu banku, kā arī jāraksta iesniegums policijā: elektroniski bez e-paraksta portālā www.latvija.lv vai elektroniski ar e-parakstu, sūtot uz [email protected] Plašāka informācija par to, kā ziņot policijai atrodama Valsts policijas mājaslapā. Savukārt riska informāciju par dažādām aizdomīgām darbībām interneta vidē iespējams nosūtīt izskatīšanai policijai mobilajā lietotnē “Mana drošība”.
1 komentārs