“Uz durvīm ļoti daudz izkārtņu, ka ir pazuduši kaķi!” Juglas iedzīvotājus biedē lapsas

7 komentāri

Arvien biežāk Rīgas mikrorajonos ir sastopami tādi meža dzīvnieki kā brieži, aļņi, mežacūkas un lapsas. Par pēdējo no šā saraksta visvairāk satraucas Juglas iedzīvotāji, kuri jau gandrīz mēnesi savos pagalmos vēro kūmiņu ar labu apetīti.

Vietējie ievērojuši, ka kopš rajonā parādījusies lapsa – daudzdzīvokļu māju pagalmos samazinājies kaķu skaits. Pirms nedēļas kāds sociālo tīklu lietotājs ievietojis “Facebook” bildi, kurā ir redzams viens no lapsas medību upuriem. Redzētais licis Juglas iedzīvotājiem aizdomāties arī par savu mājas kaķu un suņu drošību.

Darba nedēļas beigās raidījums “Degpunktā” saņēma vēl vienu ziņu par kārtējām lapsas medībām netālu no Juglas un Malienas ielas krustojuma, šoreiz rudastes zobos trāpījusies kaija.

“Mēs gājām cauri sētai, bērni ar skūteriem braukāja, riteņiem. Tā lapsa bija paslēpusies ceriņu krūmā, pieplakusi. Un tās kaijas tur bija. Un tiklīdz tā kaija nosēdās, viņa uzreiz momentā no tā krūma uzlēca, sagrāba viņu, papurināja un viss. Un sāka meklēt kur viņu notiesāt. Viņa pilnīgi droša bija. Tajā pirmajā video var redzēt, – es divus metrus no viņas biju. Viņai reakcija uz cilvēkiem absolūti nekāda nebija,” stāsta Juglas iedzīvotājs Oskars.

Viņš bijis pārsteigts par redzēto un uzskata, ka meža dzīvnieks var būt drauds ne tikai citiem zvēriem, bet arī maziem bērniem, kam savvaļas plēsējs var uzbrukt sevi aizstāvot. Vīrietis ir pārliecināts, ka vecāku uzdevums ir izskaidrot bērniem, ka ar lapsu spēlēties vai fotografēties nedrīkst, tas nav ne kaķis, ne suns.

“Pa sētu iet arī kaķi, kuriem ir apkaklītes un kuri pieraduši un nav tik bailīgi ne no suņiem, ne no cilvēkiem. Un tāda lapsa viņu paņem ciet, es pat nebrīnos, ka tāds gadījums ir bijis, jo arī tajā rajonā ir ļoti daudz uz durvīm izkārtnes, ka ir pazuduši kaķi,” saka Oskars.

Vēl kāds Juglas iedzīvotājs vārdā Edgars, kurš ikdienā ceļas ļoti gari, ievērojis pat aptuvenu vietu, kur dzīvo vesela lapsu ģimene. Kūmiņu saime mitinoties pie ezera.

Aculiecinieces video: Lapsa Juglā nomedī kaiju

Lapsas Rīgas apkaime parādās regulāri un tik pat regulāri tās tiek izķertas, saka veterinārārsti un aicina cilvēkus lieki neuztraukties. Pārsvara par šo problēmu un aktīvo migrāciju ir atbildīgi paši iedzīvotāji, kas katru dienu sagādā savvaļas dzīvniekiem pārtiku.

Vetārsts Jānis Beinerts uzskata, problēma ar rudastēm nav tik globāla, kā šķiet, pavirši paskatoties, un tiks atrisināta tad, kad pilsētā būs sakārtota atkritumu izvešana un paši cilvēki pārtrauks tīšām un netīšām piebarot meža zvērus.