9 komentāri

Neapgalvojam, ka šā stāsta varones stāstītais ir tīra un balta patiesība, taču nevarējām neuzklausīt sievieti, kura izmisīgi lūdz pēc palīdzības, jo saņēmusi policijas atteikumu iesaistīties. Sieviete vārdā Marina uzticējusi skaudru stāstu par ārstēšanos psihiatriskajā slimnīcā. Viņas teikto pārbaudīt ir gandrīz neiespējami, jo ārsti par pacientu veselības stāvokli un to, kas notiek otrpus Tvaika ielas 2. nama sienām, stāstīt nedrīkst.

Nonākt “trako mājā” noteikti negribētu neviens, tomēr izrādās ir tāda cilvēku kategorija, kas Tvaika ielas Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra slimnīcā mēdz iegriezties paārstēties neviena nemudināti, ja gadījusies liela pārslodze vai pārlieku liels alkohola patēriņš vai vēl ļaunāk – narkotikas. Tā gadījies arī ar Marinu, kura izdomājusi pārlaist dažas naktis mierīgā vidē un iziet rehabilitāciju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Es gribēju paārstēties, atbraucu no Francijas, pati izsaucu ārstus, lai viņi mani sadakterē. Es gribēju nonākt trako mājā. Gribēju paārstēties, atpūsties, jo es Francijā strādāju divus mēnešus gandrīz bez brīvdienām. Man vienkārši vajadzēja tabletītes, lai paārstētos, bet ārsti mani nosūtīja nevis uz “trako māju”, bet uz narkoloģiju.” Un tad arī sācies pats briesmīgākais, saka Marina.

Foto

“Tur man atņēma telefonu, nedeva karstu ūdeni, par mani ņirgājās medbrāļi, es esmu vienos zilumos, es jums tos parādīšu,” viņa turpina. Marina tikusi ārā, tikai pateicoties vīram, kurš atnācis uz tikšanos.

“Vīrs mani gribēja savākt no turienes, jo es uzrakstīju iesniegumu, ka es atsakos no medikamentiem – tie burtiski tika stūķēti. Staigājām tādi kā zombiji. Cilvēki tur staigā kā zombiji, par viņiem ņirgājas. Es atteicos no medikamentiem, uzrakstīju iesniegumu, ka eju prom no slimnīcas, ka man ir tādas tiesības, jo labprātīgi šeit ierados un labprātīgi došos. Viņi mani nelaida. Viņi mani nepalaida, un tad mans vīrs aizgāja pie ārstējošā ārsta un pateica, ka pret parakstu mani izņems no turienes. Ziniet, ko ārstējošais ārsts pateica manam vīram? Es atvainojos par izteicienu – kam jums viņa vajadzīga, viņu ir izdrāzusi visa nodaļa! Ko izdarīja mans vīrs? Mums iedeva desmit minūtes, tur ir kā cietumā, sliktāk nekā cietumā! Mums bija desmit minūtes, lai cauri restēm aprunātos. Vīrs uzlauza restes, un mēs īstenojām bēgšanu, aizbēgām no turienes,” vaļsirdīgi stāsta sieviete.

Marina zvanījusi policijai, tur pateikuši, lai zvana Veselības ministrijai. Tur neviens necēlis klausuli. Tā arī lieta palikusi “karājamies gaisā”, tāpēc sieviete vērsusies televīzijā. Marinai ir vēl daudz detaļu ko pastāstīt par attieksmi šajā iestādē. Piemēram, medbrāļi neļāvuši iet ārā, atvērt logu, lai ienāk svaigs gaiss, tāpat likuši mazgāt podus un vilkt ērmota paskata drēbes.

Tvaika ielā 2 Marinas situāciju nekomentē, sakot, ka tas būtu pacienta tiesību un ārsta ētikas un, protams, likuma pārkāpums. Tomēr norāda, ka jebkuras sūdzības var un tiek izskatītas, tikai jāvēršas ar oficiālu iesniegumu.

Daktere Skaidrīte Skaida norāda, ka daudziem vai pat lielākajai daļai iestādes pacientu ir saasināta uztvere par notiekošo, līdz ar to iespējams rodas sajūta, ka kaut kas tiek darīts pret viņu pašu gribu, taču Latvijā tas ir aizliegts – piespiedu ārstēšana kā tāda neeksistē.

Sarmīte Skaida atzīst, ka sabiedrībā eksistē daudz aizspriedumu un stereotipu par Tvaika ielas apartamentiem, taču tas tā izveidojies, jo ārsti runāt nedrīkst, bet pacienti, kuri nav īsti līdzsvaroti, staigā pa pasauli un stāsta dažādus savārstījumus par pārestībām, ko it kā piedzīvojuši. Turklāt bieži vien tieši pacientu radinieki ir tie, kuri mudina ārstus pārkāpt likumu un veikt piespiedu ārstēšanu.

Lietās, kas saistītas ar psihiatriju un narkoloģiju, izburties līdz patiesībai ir ļoti sarežģīti, taču jebkurā gadījumā Marinu neviens ar varu atpakaļ uz slimnīcu nevedīs. Ja sieviete joprojām ir neapmierināta ar viņai sniegto pakalpojumu, ārsti gaida viņas sūdzību. Ja notikusi vardarbība vai seksuāls noziegums – pašai sievietei jādodas uz policiju un jāraksta iesniegums.

Video

TOP komentāri

 • Vispàr
  +3 +3 0

  Vispàr

  Gods un slava Degpunktam par"trako màju"Sen nebija dzirdéta tik klaja diskriminàcija.
 • vo
  +2 +2 0

  vo

  laikam privātaja slimnīca liec ja vari tā nezinādama rakstīt. Strāda tur ir medbrāļi ir māsu palīgi vīrieši. Kaut gan šajā vietā es neko traģisku neredzu. Bet ja sistēma ir sapuvusi un sanitāri ir degradi , tad te neko palīdzēt nevar.
 • zinātājs
  +1 +1 0

  zinātājs

  Nu kura priekšniecība teiks kad-- jā viņai ir taisnība un mēs esam vainīgi. Smiekli tik nāk no tādas sistēmas kurā mēs dzīvojām kur ir tajā pašā laikā ir likums un tajā pašā laikā tas likums ir 1 cnt vērts. Šajā nozare viss darbojas pēc vecās padomijas principiem tik ar mūsdienīgu piegaršu. Tur var ne tik tevi izvarot , bet ari vnk. nosist un tā būs slepkavība "netīšam" vai ka tie saka zāļu iedarbības laikā. Latvijā ļoti augsti zināmu cilvēku radinieki kuri aizgāja mistiski bojā cik zinu ari neko nav panākuši, jo kā jau minēju šajā vietā viegli norakstīt kad tu esi vnk neadekvāts.
  Par telefoniem lai nerunā muļķibas kad tos kaut kas zog. Ja cilveks ir pats iestājies, tad jau arī pats to apzinās. Bet ja kaut kam ir ko slept, tad vienmēr izdomās kaut kādus absurdus iekšējos likumus kur bus noteikts kad elpot vajadzēs ar ānusa palīdzību.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl