Traģēdija Dobelē, pazudušais Ivans – satraucošas ziņas, kas pāršalca Latviju 2017. gadā

2 komentāri
Traģēdija Dobelē, pazudušais Ivans – satraucošas ziņas, kas pāršalca Latviju 2017. gadā
Foto: f64

Acīmredzot, jānotiek kam nelāgam, lai atbildīgās iestādes vai paši iedzīvotāji mācītos no kļūdām – diemžēl šo teicienu var attiecināt uz vairākiem aizvadītā gada notikumiem.

Vairākos no 2017. gada sāpīgākajiem notikumiem bijuši iesaistīti bērni, kas vēlreiz liek pārdomāt vecāku, kā arī atbildīgo instanču atbildību. Gada laikā pieredzētas arī dabas stihijas un citi nelaimes gadījumi, kas raisījuši diskusijas sabiedrībā.

Traģēdija Dobelē

Gads sākās ar traģiskām ziņām no Dobeles. Tur nedēļu četri mazi bērni bija ieslēgti dzīvoklī ar mirušiem vecākiem. Diemžēl jaunākā atvase – deviņus mēnešus vecs zīdainis – mira bada nāvē. Likumsargi pauda sašutumu par cilvēku attieksmi, jo neviens nav pievērsis uzmanību ilgstošām bērnu raudām. Šī sabiedrības vienaldzība prasīja viena bērna dzīvību.

Atbildīgo speciālistu nekompetence maksā bērnu dzīvības. Nekavējoties jārīkojas, lai turpmāk nepieļautu kliedzošus bērnu tiesību pārkāpumus – tā pēcāk paziņoja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un Latvijas pašvaldību savienība.

Atkritumu izgāztuves ugunsgrēks Slokā

18. jūnijā Slokā notika viens no pēdējo gadu lielākajiem ugunsgrēkiem, kura laikā virs Jūrmalas pacēlās milzīgs dūmu mākonis. Pirmo reizi Latvijā ugunsgrēkam bija piešķirta sestā – visaugstākā – bīstamības kategorija.

Kā drīz noskaidrojās, Slokā bija aizdegusies izgāztuve, kur glabāti sapresēti plastmasas atkritumi. Zibenīgā ātrumā uguns izplatījās 12 000 kvadrātmetru platībā. Uz Sloku tika nosūtītas 12 ugunsdzēsības automašīnas. Darbos kopumā piedalījās vairāk nekā 70 ugunsdzēsēju, uz darbu arī tika izsaukti papildu darbinieki, kuriem bija brīvdiena. Šis gadījums atklāja vairākas nepilnības atkritumu apsaimniekošanā.

Pazudušais Ivans

Pazudušu cilvēku meklēšana aizvadītā gada laikā bieži nonāca sabiedrības uzmanības centrā. Gadījums, kas pievērsa visas Latvijas uzmanību un lika aizdomāties arī par vecāku atbildību, bija jūlija sākumā pazudušā puisēna Ivana Berladina meklēšana Liepājas pusē.

Tā ilga desmit dienas un meklēšanā iesaistījās aptuveni 4000 cilvēku – Valsts policija, Nacionālie bruņotie spēki, Liepājas pilsētas pašvaldības policija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, brīvprātīgo organizācija “Bezvēsts.lv” un citi neskaitāmi brīvprātīgie. Diemžēl pēc ilgstošiem meklējumiem, piecus gadus vecais puisēns tika atrasts miris Grobiņas novada Dubeņos meža masīva brikšņos.

Vardarbība skolā

Novembra beigās rezonansi sabiedrībā izpelnījās ziņa, ka Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā skolēns alkohola reibumā pamatīgi piekāvis cienījama vecuma Rīgas pašvaldības policijas darbinieku. Notikušais iemūžināts video, kas strauji izplatījās sociālajos tīklos.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā gan tika nolemts, ka pret policista piekaušanu aizdomās turēto pusaudzi netiek piemērots apcietinājums. Pēc tiesas sēdes uz jautājumu, vai nožēlo nodarīto pusaudzis neatbildēja. Viņa advokāte skaidroja, ka situācija nav viennozīmīga, jo konfliktu esot izraisījuši arī citi skolēni, tāpēc apcietinājums neesot piemērots. Neilgi pēc šī incidenta atlūgumu iesniedza mācību iestādes vadītāja Anita Stukāne.

Dabas stihijas

Aizvadītajā gadā Latviju skāra arī dabas stihijas. Jūlija beigās valstī plosījās pamatīgs negaiss, kura sekas īpaši bija jūtamas Rīgā un tās apkārtnē – iedzīvotāju uzņemtajos foto un video redzami koki, kas uzkrituši ēkām, kā arī bloķējuši ceļu braucamo daļu.

Savukārt augusta pirmajā pusē Latviju skāra spēcīga vētra, kas nodarīja ievērojamus postījumus Siguldas pusē. “Teritorija ir cietusi, ļoti. Dzīvi koki te nav palikuši,” – tā par piedzīvoto tornado Siguldas novadā stāstīja īpašuma, kuru vētra kā salmiņus nogāzusi vairākas desmitgades vecus kokus, saimnieks.

Traģēdija Ventspilī

Oktobra sākumā Latviju pāršalca vēsts no Ventspils – mazajā peldbaseinā peldēšanas apmācības nodarbības laikā  negadījumā gāja bojā zēns. Konstatējot negadījumu, bērnam nekavējoties uz vietas sniegta pirmā palīdzība un izsaukta mediķu ekipāža, tomēr mediķiem neizdevās glābt bērna dzīvību.

Tomēr traģiskā negadījuma izmeklēšana rit gausi. Vismaz pagaidām valsts līmenī jauni noteikumi mazu bērnu peldētapmācībai tā arī nav tapuši.

Dramatiskie notikumi Baltijas jūrā

Slikto laikapstākļu dēļ janvāra sākumā kuģu pasažieri, kas ceļoja starp Rīgu un Stokholmu piedzīvoja ļoti neomulīgus brīžus, kad vētrā iekļuva pasažieru kuģi. Publiskotās fotogrāfijas no notikuma vietas atklāja patiešām baisus skatus – sagāzti veikalu un ēdināšanas vietu stendi, preces un krēsli…

Aizputē atrisinās 17 gadus veca mistērija

Agri vai vēlu patiesība nāk gaismā. Tas pierādījās Aizputē, kur aprīļa beigās, kādā teritorijā veicot būvdarbus, tika atrasts vīrieša līķis. Runas par šo notikumu ātri aplidoja visu pilsētu, jo vietējie nelaiķi atceras kā bēdīgi slavenu 1990. gadu biznesmeni.

Kad 2000. gadā bezvēsts pazuda viena no Aizputes vietējām autoritātēm, pilsētā teju visiem labi zināmais Aigars Zikmanis, reti kurš ticēja, ka vīrietis tāpat vien izkūpējis gaisā. Aizputē tolaik izskanēja vairākas versijas par viņa pazušanu, un nevienā no tām Aigars labu galu neņēma. Kas būtu domājis, ka pēc 17 gadiem vīrieti atradīs pāris kilometrus aiz pilsētas robežām. Un tik tiešām, gaisā viņš neizkūpēja, tieši pretēji – Aigars tika nošauts un savā auto apraksts zem drauga šķūņa.

Par citiem aizvadītā gada skaļāk izskanējušajiem notikumiem, raidījuma “Degpunktā” gada apskatā, kas būs vērojams kanālā “LNT”, 1. janvārī no plkst. 20:35.

Narkotiku “laboratorija” Ropažos

Gada izskaņā Valsts policijai izdevās uziet vienu no vērienīgākajām narkotiku ražotnēm Latvijas vēsturē. Kādā privātmājā Pierīgā, Ropažu novadā, bijusi ierīkota amfetamīna laboratorija, no kuras likumsargi izņēmuši 45 kilogramus šo narkotisko vielu, kuru vērtība nelegālajā tirgū būtu apmēram 600 000 eiro. Par šo noziegumu aizturēti trīs Latvijas iedzīvotāji, kuriem draud līdz pat 15 gadiem cietumā.

Apturot pagrīdes laboratorijas darbību, Valsts policija no ražotnē uzgāja aptuveni 45 kilogramus amfetamīna. Salīdzinājumam – tas četrkārt pārsniedz apjomu, ko policijai izdodas atsavināt vidēji gada laikā. Šāda narkotiku daudzuma vērtība melnajā tirgū ir aptuveni 600 000 eiro.