Tiešām labāk bez ķiveres?! Daudzi vecāki par savu bērnu galvām joprojām neuztraucas

3 komentāri
Tiešām labāk bez ķiveres?! Daudzi vecāki par savu bērnu galvām joprojām neuztraucas
Foto: Pixabay.com

Liela daļa velobraucēju joprojām uzskata, ka ķivere, kāpjot uz velosipēda, nav nepieciešama. LNT kopā ar policijas velobiedrību bērnu drošības iniciatīvas #SvešuBērnuNav ietvaros uzrunāja jaunos velobraucējus un viņu vecākus.

Bruņojoties ar ķiverēm, velobiedrības inspektori kopā ar filmēšanas komandu devās patruļā Rīgā, Mežaparkā. Tā ir vieta, kur daudzas ģimenes dodas atpūsties un liela daļa brauc ar velosipēdiem.

Labie piemēri, kad jaunie velobraucēji, domājot par savu veselību, ir uzvilkuši ķiveres, netrūkst. Taču diemžēl ir arī virkne bērnu, kuri izbraucienā devušies bez galvas sarga. Starp vairākiem neveiksmīgiem centieniem uzrunāt satiksmes dalībniekus bija arī atsaucīgi cilvēki, kuri labprāt padalījās ar savu pieredzi.

Kādā gadījumā ķiveres nepieciešamība tika apjausta pēc piedzīvota bīstama negadījuma. “Tāpēc, ka nokritām, mums galva sāpēja pagājušogad un tad nopirkām ķiveri,” stāsta Diāna.

Informatīvajos materiālos ir atgādinājumi par satiksmes noteikumiem un arī ziņas par to, ka ķivere līdz 12 gadu vecumam ir obligāta. Taču vecāki ne vienmēr ir vienisprātis ar noteikumiem.

Piemēram, ir uzskats, ka, braucot ar skrejriteni, ķivere nav nepieciešama. Policisti atgādina, ja bērns ar skrejriteni lielu ātrumu nevar attīstīt, tad riteņbraucēji, kuri bieži brauc ātri var uztriekties virsū lēnajam “dip dap” braucējam: “Fizikas likumi ir tādi, ka lielais nāk virsū tādam mazam, tad rezultāts ir bēdīgs. Tā ķivere ja ir galvā, tad varam izvairīties no traumām.”

Parasti vecāki ir tie, kuri sniedz piemēru. Ja pieaugušie ķiveri velk tikai dažkārt vai neizmanto vispār, tad arī bērnam ieradums pasargāt savu galvu neveidojas.

Dažkārt jauniešiem pat pēc pozitīvas pieredzes, kad ķivere ir glābusi no traumām, vienalga vēlme to atstāt mājās ir stiprāka, nekā vēlme paglābt sevi no jaunām traumām.

Lielākais vairums bērnu un vecāku, kuri brauc ar velosipēdu vai kādu citu transporta līdzekli bez ķiveres, norāda, ka tās sagādā diskomfortu, ir neērtas un tāpēc netiek lietotas.

Pēc sarunas ar vairākiem bērniem un viņu vecākiem, kā arī redzot pārējos atpūtniekus Mežaparkā, policistu velobiedrības vadītājs norāda, ka informatīvais darbs ir jāturpina. Joprojām liela daļa cilvēku neapzinās galvas aizsarga nepieciešamību.

“Daudzi lieto ķiveres, daudzi nelieto… Daudzi paskaidro, ka ir neērti tāpēc, ka karsts, bet šeit neskatāmies, kas ir karsts, mums galvenais cilvēka drošība,” norāda Policistu velobiedrības priekšsēdētājs Zintis Gailis.

Policisti atgādina, ka vecumā līdz 12 gadiem ķiverei ir jābūt obligāti. Taču arī vecākiem bērniem un pieaugušajiem ķivere var tikai palīdzēt, jo nokrist gadās pat pašiem uzmanīgākajiem braucējiem.

3 komentāri