Staķis: Ugunsnelaimē cietušais īpašums Merķeļa ielā bija nelikumīgi par hosteli pārbūvēts dzīvoklis un par to regulāri saņemtas sūdzības

9 komentāri
Staķis: Ugunsnelaimē cietušais īpašums Merķeļa ielā bija nelikumīgi par hosteli pārbūvēts dzīvoklis un par to regulāri saņemtas sūdzības
LETA

Īpašums Merķeļa ielā 8, kurā notikušajā ugunsgrēkā gāja bojā astoņi cilvēki, darbojās nelikumīgi, trešdien, 28. aprīlī, Iekšlietu ministrijas rīkotajā preses konferencē paziņoja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP).

Staķis teica, ka ugunsnelaimē cietušais īpašums bija dzīvoklis, kas nelikumīgi tika pārbūvēts par hosteli. Tādējādi konstatēts rupjš pārkāpums par būves jeb telpas izmantošanu neatbilstoši lietojuma veidam.

Viņš teica, ka visas likumā paredzētās darbības – īpašuma apsekošana, sodi un liegumi veikti laikus un visa nepieciešamā informācija nodota gan Valsts policijai, gan Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Pašvaldība darbu veikusi atbilstoši, uzsvēra Staķis. “Par šo vietu Rīgas pašvaldības policija regulāri saņēma sūdzības. (..) Runa ir gan par Covid-19 [epidemioloģiskās drošības] noteikumu neievērošanu, par nelegālu biznesa darbību un iespējamiem pārkāpumiem. Rīgas Pašvaldības policija ziņo, ka bijusi informācija par Covid-19 noteikumu neievērošanu un citiem pārkāpumiem un pašvaldības policija bija iekļāvusi šo vietu regulāri apsekojamos maršrutos,” sacīja Rīgas mērs.

Rīgas Pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass informēja, ka kopš šā gada marta attiecīgā adrese nonākusi policijas redzeslokā. Saņemtas divas sūdzības par epidemioloģisko drošības pasākumu un sabiedriskās kārtības neievērošanu nama koplietošanas telpās. No pārējiem nama iedzīvotājiem par šāda rakstura pārkāpumiem kopš šā gada marta ir saņemti kopumā 16 izsaukumi, piemēroti 17 sodi par dažādiem sabiedriskās kārtības pārkāpumiem un ierosinātas piecas administratīvās lietvedības par epidemioloģisko noteikumu neievērošanu. Kopumā attiecīgā adrese līdz 27. aprīlim ir apsekota 19 reizes. Ēkas īpašnieks “neiziet uz kontaktu”, neatbild uz policijas iepriekš izsūtītajām vēstulēm.

Amatpersonas informēja, ka no Rīgas pilsētas būvvaldes tika pat pieņemts lēmums par objekta slēgšanu. Komentējot, kādēļ objekts nav slēgts, amatpersonas skaidroja, ka būvvaldes uzdevums ir konstatēt nelikumīgu būvniecību, uzdot to novērst un sodīt, ja tas nav izdarīts. Slēgt var, ja tiek konstatēti tūlītēji sabiedrības veselības apdraudējumi.

Staķis teica, ka rosinās veidot starpinstitūciju darba grupu, kurā aicinās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), policijas, VID pārstāvjus un Rīgas pašvaldības pārstāvjus, lai apzinātu, cik vēl galvaspilsētā ir šādas adreses, kurām nepārtraukti piemēro sodus un kuras institūcijas pastāvīgi uzrauga, bet pret kurām iztrūkst skarbas vēršanās, lai novērstu “šādas traģēdijas nākotnē”.

Arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) preses konferencē sacīja, ka degušais objekts jau iepriekš bija nonācis policijas redzeslokā saistībā ar apreibinošu vielu lietošanu un vēl šogad februārī attiecīgajās telpās nav ielaisti ugunsdzēsēji pārbaudes veikšanai. Toreiz par notikušo tika sākts administratīvais process.

Tāpat šo objektu diezgan regulāri apmeklējusi policija, jo tajā uzturējušies alkoholu un narkotiku lietotāji.

VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis atgādināja, ka izsaukums uz Merķeļa ielu 8, Rīgā, kur dega sešstāvu ēkas augšējā stāva dzīvoklis Nr.21 un jumts, saņemts šorīt, plkst.04.43.

Tikmēr 5. janvārī VUGD saņēma iesniegumu par iespējamu pavaļīgu hosteļa izbūvi attiecīgajā dzīvoklī, par ko attiecīgi VUGD informēja Rīgas pilsētas būvvaldi, tika veikta vietas pārbaude. Pēc VUGD rīcībā esošās rīcības, telpas izmantotas neatbilstoši to lietošanas veidam. Sagatavoti trīs pieprasījumi objekta īpašniekam ar norādi, ka ir jāiesniedz VUGD visi dokumenti attiecībā uz ugunsdrošības prasību nodrošināšanu attiecīgajās telpās un norādīti neplānotās pārbaudes laiki, tiesības veikt neplānoto pārbaudi un dzīvokļa īpašnieka pienākumi pārbaudes laikā. “Diemžēl no īpašnieka atbildes netika saņemtas un inspektors visas trīs reizes devās uz objektu, bet netika ielaists iekšā,” sacīja Baltmanis. Tā rezultātā tika uzsākts administratīvais process, ka netiek nodrošināta ugunsdrošības prasību pārbaude. Piemērots arī sods, kas vēl nav nomaksāts.

VUGD Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Jānis Grīnbergs teica, ka pēc VUGD izsaukuma uz notikuma vietu saņemšanas tika informēta Valsts policija un NMPD. Ugunsgrēks tika lokalizēts plkst. 8.03. Glābšanas darbiem tika piesaistīti papildus VUGD un citu operatīvo dienestu resursi. Ugunsgrēkā gājuši bojā astoņi cilvēki, kā arī deviņi cietuši cilvēki nodoti NMPD mediķiem, bet 24 cilvēki, no kuriem vismaz divi bija bērni, evakuēti, tostarp pieci nogādāti slimnīcā.

Pēc viņa teiktā, attiecīgais ugunsgrēks bija diezgan sarežģīts, jo īpašums bija sīki pārbūvēts par cilvēku izmitināšanas vietu ar vairāk nekā 30 nelielām telpām. Iekļūšanu tajā ļoti apgrūtināja tas, ka bija uzstādītas speciālas dzelzs durvis ar koda atslēgu. Pēc laika dienestam izdevās noskaidrot kodu un iekļūt ugunsnelaimes izcelsmes vietā.

Valsts policijas priekšnieka vietnieks Andrejs Grišins teica, ka VP aktīvi strādā notikuma vietā, uz kuru ir izbraukusi operatīvā izmeklēšanas grupa, kā arī notikuma vietas apskatē piedalās eksperti no Kriminālistikas pārvaldes un eksperti, kas veic pārbaudes ugunsdrošības un ugunsgrēku jautājumos. Ar Ģenerālprokuratūru izrunāti jautājumi par izmeklēšanas mērķiem un vīzijām. Uzsākts Kriminālprocess par noziedzīgiem nodarījumiem pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību.

Vienlaikus noziedzīgā nodarījuma kvalifikācija var arī strauji mainīties, uzsvēra Grišins. Ja tiks konstatēts, ka pieļauts ugunsdrošības prasību pārkāpums, tad par šāda veida nodarījumu, kas izraisa divu vai vairāku cilvēku nāvi un tādējādi uzskatāms par sevišķi smagu, var noteikt brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem.

Grišins teica, ka ir izveidota arī operatīvo dežurantu grupa, kura apkopo visu informāciju par hospitalizētajiem un bojāgājušajiem. Visi īpašumā dzīvojošo piederīgie un tuvie cilvēki, kuri vēlas iegūt informāciju par cietušajiem, aicināti zvanīt uz tālruņa numuru 67829250. Valsts policija nodrošinās servisu iespējamo tuvinieku informācijas sniegšanai.

Izmeklēšanas interesēs, iespējams, Valsts policija izliks arī e-pastu, kurā lūgs sabiedrības palīdzību par, visticamāk, prettiesiskajiem izmitināšanas vietas darbības principiem, jo tas darbojies nelikumīgi. Šajā kontekstā policija īpaši pievērsīs uzmanību, vai izmitināšanas vietas rīcība ir bijusi tiesiska, vai tai bija tiesības darboties un vai ir ievēroti visi ugunsdrošības noteikumi. Pašlaik par izmeklēšanas gaitu un ugunsgrēka izcelsmes versijām būtu pāragri izdarīt spriest, bet, tiklīdz tādas būs, sabiedrība tiks informēta, solīja Grišins. Kriminālprocesu izmeklēs Rīgas reģiona kriminālpolicijas pārvalde un, visticamāk, tiks piesaistīti dažādu jomu eksperti no Kriminālistikas pārvaldes. Kriminālprocesā pašlaik nav aizturēto, taču turpmāko izmeklētāju rīcību pagaidām Grišins nevarēja komentēt, lai, reaģējot uz viņa paziņojumu, iespējamajam aizturētājam neiestātos tiesības uz aizstāvību.

Valsts policijas publiskotā informācija liecina, ka patlaban tiek apkopota informācija par Rīgā, Merķeļa ielā, notikušo ugunsgrēku, tostarp notiek cietušo, kā arī traģiskajā negadījumā bojā gājušo cilvēku identifikācija. Piederīgie, kuriem nav izdevies sazināties ar tuviniekiem un kuri varētu būt atradušies šajā hostelī, aicināti zvanīt uz numuru +371 67829250 vai rakstīt e-pastu – [email protected], un nosaukt iespējamā cietušā datus un pazīmes – dzimumu, vārdu un uzvārdu, īpašas pazīmes, iespējamo apģērbu, kā arī norādīt savu kontaktinformāciju.

Valsts policijas Operatīvās vadības darbinieki apkopos saņemto informāciju. Ņemot vērā, ka informāciju par cietušajām un bojāgājušajām personām ir iespējams saņemt tikai klātienē, policijas amatpersonas par to ziņos piederīgajiem individuāli, tostarp par pieteikšanos klātienē.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta priekšniece Liene Cipule teica, ka medicīniskās palīdzības sniegšanā tika iesaistītas sešas NPMPD brigādes un uz vietas tika apskatīti astoņi pacienti, no kuriem seši tika hospitalizēti, tostarp divi ar apdegumiem un četri stacionēti ar saindēšanos no dūmiem. Pacientu stāvoklis ir vērtējams kā vidēji smags.

Visi runātāji izteica līdzjūtību bojāgājušo tuviniekiem un novēlēja drīzāku atveseļošanos un atlabšanu cietušajiem.

Lasi vēl:

9 komentāri