Rīgas centrā sabrukušais grausts jau sen draudējis pārvērsties gruvešu kaudzē

Pievienot komentāru

Naktī uz pirmdienu, 11. decembri, pēc vairāku gadu ilgas dīkstāves Rīgas centrā daļēji sabrucis kāds aptuveni 1910. gadā celts nams, kas jau sen draudēja pārvērsties gruvešu kaudzē.

Ēkas īpašnieku vienaldzība varēja prasīt cilvēku dzīvības. Blakus graustam ir vairākas dzīvojamās mājas, kuru iedzīvotāji tika pakļauti briesmām.

To cilvēku sejās, kas dzīvo blakus Jeruzalemes ielā 3 esošajam graustam un tikai pirmdien atgriezās mājās no kāda tālāka izbraukuma, bija vērojams pamatīgs izbrīns.

Ierastais skats, kas no sētas pavērās uz neapdzīvoto piecstāvu māju, krasi mainījies. Naktī pirms plkst. 1.00 ēka daļēji sabruka un apdraudējuma dēļ no blakus namiem tika evakuēti teju 140 cilvēki.

Pirmdien pie sabrukušās ēkas pulcējās dažādu dienestu pārstāvji, lai pieņemtu lēmumu, ko ar namu darīt tālāk. Jāsaka gan, ka galvenie secinājumi pēc šīs sarunas noveda pie valsts maigās likumdošanas, kas maz ko ļauj ietekmēt privātīpašumu gadījumos.

Jeruzalemes ielas 3 grausta īpašnieks no 2003. gada ir uzņēmums SIA “Grost”, kas jau 2012. gada izskaņā saņēma no Rīgas būvvaldes atļauju namu nojaukt. Par spīti pat tam, ka pirms trīs gadiem Rīgas domes Īpašuma departaments ēku klasificēja kā B kategorijas graustu un piemēroja “Grost” paaugstināto Nekustamā īpašuma nodokļa likmi – ap 30 000 eiro gadā, nekas ar namu netika darīts.

Šobrīd mājas nojaukšanas darbus ir uzņēmusies firma SIA ”BK NAMS”. Tā pārstāvis stāsta, ka aptuveni pirms diviem mēnešiem viņš ar ēkas īpašnieku uzsācis pārrunas par mājas demontāžu, bet bija nepieciešams tikt galā ar papīriem. Pēc šīs nakts notikumiem viss pārsteidzoši strauji ir nokārtots un jau tuvākajās dienās tiks uzsākti demontāžas darbi. Ja izrādīsies, ka tie ir tukši solījumi, Īpašuma departaments lems par ēkas piespiedu nojaukšanu.

Šobrīd blakus mājās dzīvojošajiem ir ļauts atgriezties savos mitekļos, un viņu drošībai briesmas nedraud. Valsts policija par ēkas sabrukšanu uzsākusi kriminālprocesu.