No ūdenstilpnēm izceļ divus noslīkušos; glābēji aicina sagaidīt vismaz +18 grādu ūdens temperatūru

Pievienot komentāru
No ūdenstilpnēm izceļ divus noslīkušos; glābēji aicina sagaidīt vismaz +18 grādu ūdens temperatūru
Ilustratīvs foto. (Foto: f64)

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki pirmdien no Latvijas ūdenstilpnēm izcēla divus noslīkušus cilvēkus, bet kopumā šogad izcelti jau 29 noslīkušie, informēja VUGD.

Pirmdienas pēcpusdienā, atpūšoties pie ūdenstilpnes Viļānu novadā, divi cilvēki mēģināja pārpeldēt ūdenstilpni, tomēr nesekmīgi. Aculieciniekiem izdevās krastā dzīvu nogādāt vienu no cilvēkiem, savukārt otru glābēji-ūdenslīdēji atrada apmēram 30 metrus no krasta zem ūdens. Glābēji noslīkušo cilvēku izcēla krastā un mediķi konstatēja viņi nāvi.

Vēl viens noslīcis cilvēks izcelts arī no ūdenstilpes Mailīšu ielā Rīgā un nodots Valsts policijai.

Šodien visā Latvijā tiek atklāta oficiālā peldēšanas sezona. Lai līdz ar oficiālās peldēšanas sezonas sākumu nenotiktu traģiski nelaimes gadījumi, VUGD atgādina, ka jāievēro vairāki priekšnoteikumi, lai atpūta pie ūdens nepārvērstos traģēdijā. Neapdomīga un pārgalvīga rīcība, kā arī nezināšana nereti noved pie traģiskiem negadījumiem, novērojis dienests.

VUGD aicina sākt peldēšanās sezonu tikai tad, kad ūdens temperatūra ir sasniegusi vismaz +18 grādus. Peldēties ieteicams tikai oficiālajās peldvietās, bet, ja tuvumā nav šādu peldvietu, tad tādās peldvietās, kuru krasts ir lēzens, ar cietu pamatu, bez lielas straumes un atvariem. Pirms peldēšanās noteikti ir jāpārbauda ūdenstilpnes gultne, jo ziemas laikā tā var būt mainījusies un uz tās var atrasties dažādi priekšmeti.

Kā uzsver VUGD, – ja cilvēks ir sakarsis saulē, tad ūdenī jāiet iekšā lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa, jo tad var sākties krampji vai rasties problēmas ar sirdsdarbību. Glābēji aicina nepārvērtēt savus spēkus – “ja reiz esat varējis pārpeldēt šo upi, tas nenozīmē, ka varat to arī šodien”.

Viens no biežākajiem noslīkšanas iemesliem ir peldēšanās alkohola reibumā, kad cilvēkam ir traucēta apziņa un viņš labprāt uzņemas risku, taču ir samazināta koordinācijas spēja un reakcijas ātrums, piemēram, lai saprastu, cik tālu esi aizpeldējis un ātri peldētu atpakaļ. Cits iemesls var būt arī vienkārši cilvēku pārdrošība, piemēram, lēkšana ūdenī nepārbaudītās vietās, cenšanās pierādīt savu spēju aizpeldēt tālāk par citiem. “Nekad nelietojiet alkoholu pirms došanās ūdenī – ja esat reibumā, labāk palieciet krastā! Atcerieties, ka lielākā daļa cilvēku noslīkst tieši esot alkohola reibumā,” uzsvērts VUGD paziņojumā.

VUGD atgādina, ka vecākiem ar bērniem ir savlaicīgi jāpārrunā tēmas, kas saistītas ar drošību pie ūdens un rīcību ārkārtas situācijās, lai siltajā laikā atpūta pie ūdens nepārvērstos traģēdijā. Bērnu vecākiem un citiem pieaugušajiem jāņem vērā, ka bērni mācās no tā, kā rīkojas viņu vecāki un citi pieaugušie – ja viņi būs neapdomīgi un pārkāps drošības noteikumus, tad tā rīkosies arī bērni, jo domās, ka tas ir pareizi.

Dienests atzīmē, ka gada siltākie mēneši ir tas laiks, kad notiek visvairāk nelaimes gadījumu pie un uz ūdens – pagājušajā gadā maija, jūnija, jūlija un augusta mēnešos tikuši izglābti 25 cilvēki, kuri bija nonākuši dažādās nelaimēs, izbaudot ūdens priekus, savukārt atpūta pie ūdens traģiski šajos četros mēnešos beidzās 52 cilvēkiem, to skaitā arī diviem bērniem, kuri noslīka.